خانلری: جامعه ارامنه صدها شهید به انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی اهداء کرده است


938 بازدید

خانلری: جامعه ارامنه صدها شهید به انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی اهداء کرده است

 همایش پدران آسمانی عصر امروز 21 اردیبهشت ماه 93 با حضور سردار سیدمحمد حجازی معاون تحقیقات آماد و پشتیبانی ستاد کل نیروی مسلح، سردار امیراحمدی معاون وزیر دفاع، حجت‌الاسلام مازنی معاون پژوهشی بنیاد شهید و امور ایثارگران،هاشمی استاندار تهران، باقری دبیر مجمع فرزندان شاهد شهرداری تهران، خانلری و اختیاری نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی، امیر خسروی، صمیمی رئیس بنیاد شهید تهران بزرگ و میعاد صادقی برگزار شد.

کارن خانلری نماینده اقلیت‌های دینی تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی در این همایش گفت: با دورود به اروح شهدا و روح پرفتوح جمهوری اسلامی و تبریک به رهبر معظم انقلاب که به حق او را پدر معنوی یکتاپرستان می‌دانیم سخنانم را آغاز می‌کنم. از دیدگاه من به عنوان شهروندی از جامعه ارامنه ایران روز ولادت حضرت علی(ع) با پیوندی بی‌بدیل با تاریخ بشر معرفی می‌شود. حضرت علی(ع) یعنی کسی که نه تنها توانست الگوی زندگی شخصی خود را ترویج دهد و با شهادت خود به عنوان یکی از قربانیان ترور سیاسی در صفحه تاریخ نام خود را ماندگار کرد بلکه فرزندانی به جامعه بشری اهداء‌ کرد که سنت اهدای جان را از خود برجای گذاشتند. 

وی افزود: پزشک معالج حضرت علی(ع) پس از ضربت خوردن بر سرشان فردی نصرانی و از خانواده ارمنی‌تبار بود. این پزشک که سعی می‌کرد خون امیر را از زخمی مهلک پالایش کند در دربار حضرت علی(ع) بود و این بدان دلیل بود که تعلیمات عیسی مسیح مانند آموزه‌های علی(ع) برپایه عدالت استوار است و نه زور و تزویر. پیوندی عجیب و ناگسستنی مابین ارامنه و ملت بزرگ ایران که اسلام و آموزه‌های خاندان نبوت را برای صیانت از استقلال ملی خود برگزیدند تصادفی نیست. 

خانلری با اشاره به پیوند عمیق جامعه ارامنه و ایرانیان گفت: تصادفی نیست که بعد از گذشت 4 قرن هیچگاه ارمنی‌های ایران تحت ستمی واقع نشدند. این ناشی از آزاداندیشی دینی است و تصادفی نیست که نخستین چاپخانه ایران را ارمنیان حدود 400 سال پیش تاسیس کردند زیرا در ایران اسلامی که برآمده از تفکر شیعی می‌باشد ارمنیان توانستند استعدادهای خود را شکوفا کنند. طبق قانون همواره حقوق اقلیت‌های دینی و حقوق ارامنه در این کشور حفظ شده است زیرا ارامنه در کنار برادران مسلمان توانسته‌اند به سازندگی کشور خویش بپردازند. 

وی در ادامه تصریح کرد: در راه سازندگی کشور ارامنه صدها شهید به انقلاب مشروطه و اسلامی اهداء‌کردند. آمار شهدا، جانبازان و ایثارگران ارمنی نسبت قابل ملاحظه‌ای را به کل آمار ارمنیان کشور نشان می‌دهد. زیرا جامعه ارامنه خود را در پناه اسلام احساس می‌کردند و نمی‌توانستند سایه هیچ متجاوزی را در مملکت خود تحمل کنند. این پیوند برگرفته از آن حس مشترکی است که دیگران نزد حضرت علی(ع) با پزشکی نصرانی‌اش تواما وجود داشت روز پدر بر همه موحدان گرامی باد.


تسنیم