ندگی‌نامه شهید چیت‌سازیان موضوع جدید کتاب ضرابی‌زاده


2389 بازدید

ندگی‌نامه شهید چیت‌سازیان موضوع جدید کتاب ضرابی‌زاده

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بهناز ضرابی زاده نویسنده «دختر شینا»، در خصوص نگارش خاطرات زهرا پناهیان همسر شهید علی چیت سازیان از سرداران به نام هشت سال دفاع مقدس استان همدان گفت: پناهیان با وجود اینکه یک سال و اندی با این سردار شهید زندگی کرده است، خوشبختانه خاطرات بسیار خوب و تأثیرگذاری از این شهید به یاد دارد که ما توانسته‌ایم با مصاحبه هایی آن را در قالب «خاطره» به نگارش در آوریم.

وی در ادامه افزود: علاوه بر مصاحبه‌ها سعی کرده‌ام فیلم‌های مختلفی را نیز ببینم و کارهای تحقیقاتی بسیاری در این زمینه داشته باشم تا ان‌شاء الله بعد از «دختر شینا» کار ماندگاری را به مخاطبان ارائه دهم.

بهناز ضرابی زاده با اشاره به این که کتاب های دیگری نیز از این شهید توسط سایر نویسندگان به نگارش در آمده ولی این کتاب بسیار متفاوت با سایر کتاب‌ها بوده، گفت: در کتاب‌هایی که تا به حال به چاپ رسیده، بیشتر به شخصیت خود شهید اشاره شده ولی دراین کتاب، سعی شده به تمام ابعاد زندگی این سردار اشاره شود و امیدوارم که بتوانم آن را به ثمر برسانم.

وی در پایان گفت: امیدوارم کتاب خاطرات علی چیت‌سازیان بتواند بعد از کتاب «دختر شینا» که امسال به چاپ دوازدهم رسیده و در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می شود، یک کارحرفه ای و خوبی برای مخاطبان باشد.

سردار شهید علی چیت‌سازیان در سال 1341 همزمان با سالروز تولد حضرت امیرالموُمنین(ع) در همدان چشم به جهان گشود، در دامان خانواده مستضعف و مذهبی رشد کرد و با موفقیت دوران ابتدایی و راهنمایی را طی کرد. ورود او به هنرستان فنی دیباج مصادف بود با قیام ملت قهرمان که می‌رفت تا در اوج شکوه به ثمر نشیند.

او که از ابتدا انسانی الهی و فردی انقلابی بود از هستی و جان خود در این قیام مایه می‌گذاشت، با پیروزی انقلاب اسلامی در میان امواج خروشان مردم مسلمان وارد شد و از دم مسیحائی امام(ره) تولدی دوباره یافت، پیرو فرمان امام خمینی(ره) مبنی برتشکیل ارتش بیست میلیونی از طریق هنرستان وارد دریای مواج بسیج و در پادگان قدس مشغول دوره آموزش شد.

هوش و ذکاوتش در کسب فنون نظامی طوری بود که در مدت کوتاهی به‌عنوان مربی نیروهای آموزشی، انتخاب شد، برای تشکل بخشیدن به نیروهای بسیجی، به همراه همرزمان اقدام به تشکیل گردان کوهستانی انصارالحسین کرد و خود مسئولیت آموزش‌های آنان را به‌عهده گرفت همراه همین بچه‌ها پا به عرصه اخلاص و ایثار جبهه نهاد.

به‌عنوان مسئول دسته و گروهان به پاسداری از انقلاب پرداخت و به خاطرعلاقه خاصی که به گشت داشت تیم‌های گشتی و اطلاعات و عملیات را راه اندازی کرد و در عملیلت نفوذی مسلم بن عقیل علاوه بر سن کمش 14 مزدور عراقی را اسیر کرده و از خاک عراق به پشت جبهه انتقال داد. با تشکیل تیپ انصار الحسین وی مسئول واحد اطلاعات و عملیات شد و در این مسئولیت خوش درخشید، در عملیات والفجر2 بعد از تلاش ها و دلاوری‌های فراوان مجروح شد و مدتی در بیمارستان بستری شد در عملیات والفجر5 چهره فعال و موفق علی و واحدش نقش مؤثری در پیروزی‌های اسلام داشت.

آنان والفجر 8 را نیز با حماسه آفرینی‌های خود در صحنه تاریخ ماندگار کردند به گونه‌ای که فرمانده محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنان را حافظان تنگه احد در نبرد فاو لقب داد. در اوایل سال65 با حفظ مسئولیت در واحد اطلاعات و عملیات مأموریت یافت تا محور عملیات بعد را تشکیل دهد در عملیات‌های کربلای 4 و 5 علی با حفظ مسئولیت قبلی مسئول محور عملیات نیز گردید، در تیر ماه سال 66 برادرش امیر چیت سازیان که مسئول گردان فتح جهاد سازندگی استان همدان بود در عملیات نصر 4 به شهادت رسید.

فرمانده اطلاعات و عملیات سپاه انصارالحسین(ع) همدان با جهاد در راه خدا و زندگی علی وار خود در روز چهارشنبه 4 آذر ماه سال 66 در حین انجام یک ماموریت گشت شناسایی به درجه رفیع شهادت نائل آمد، قبل از او برادر دیگرش در راه دفاع از اسلام ناب محمدی، سردار شهید علی چیت‌سازیان شهید شاخص سال 93 در همدان شد.


تسنیم