دلایلی بر درستی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا


مسعود احتشامی
1798 بازدید

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت، در سرتاسر کشور، حرکت‌هایی می‌شد تا جو سیاسی جامعه را ملتهب و پیچیده کند. بعدها معلوم شد که مرکز تمامی این فتنه‌ها و جریانات ضدانقلابی، در سفارت آمریکا در تهران است؛ در حالیکه موضع منافقانه آمریکا نسبت به انقلاب اسلامی مانع از روشن شدن چهره واقعی آمریکا در میان مردم گردیده بود. به همین جهت، امام خمینی، بیانات قاطعی علیه ابرقدرت‌ها و بویژه آمریکا، ابراز فرمودند و خصوصا با ورود شاه به آمریکا فرمان مقابله را به تمامی دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی صادر نمودند. در چنین شرایطی با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به تسخیر سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا، از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.
در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها، به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت.
به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت نمودند. امام خمینی نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگتر از انقلاب اول نامیدند.
این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال طلب و آزادیخواه بودند، دست به یکسری اقدامات بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله، فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و ...، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر؛ اما پس از بی‌ثمر ماندن آنها، به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله: قطع کامل روابط سیاسی در 20 مهر 1359، تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و ... که هیچ‌کدام تاکنون در عزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی و منشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است.
در انتها دلائلی محکم برای دانشجویان برای انجام این عمل وجود داشت که به برخی از این موارد اشاره می شود :
1 -  باید در نظر داشت که آمریکا سابقه دیرینه ای در ظلم و تعدی به مردم کشورمان چه در دوران قبل از انقلاب و چه بعد از آن داشت.
بعنوان مثال :
• جعل اسناد و مدارک ایران که تجهیزاتش در لانه جاسوسی هنوز به جا مانده است
• جاسوسی از طریق شنود غیر قانونی تلفنهای مقامات و دستگاه‌های حکومتی و مردم با استفاده از تجهیزات غیر قانونی مستقر در سفارت که اسناد آن وجود دارد
• در اختیار داشتن تفنگهای دوربرد مجهز به دوربین مخصوص که برای ترور به کارمی رفته است
• قاچاق ارز به خارج از کشور با استفاده غیر قانونی از پست سیاسی که طبق مقررات دیپلماتیک، کشور میزبان حق کنترل این موارد را ندارد
• تلاش برای فراری دادن عناصر ضد انقلاب و جنایتکار از ایران با صدور گذرنامه‌های جعلی
• تلاش برای ترغیب قومیتها و پیروان مذاهب مختلف ایران به شورش علیه حکومت مرکزی
• حمایت از سازمانهای تروریستی
• حضور غیر قانونی جاسوسان در پوشش فعالیت دیپلماتیک و استخدام جاسوس در ایران
• تلاش برای نفوذ دادن جاسوسان خود در مواضع بالای حکومتی
• تلاش برای سازمان دادن به کودتا در کشور
• تحریم سلاح‌ها و قطعات یدکی نظامی که آمریکاهزینه آن را قبل از این دریافت کرده بود
• تحریم عملی کالاهای پیشرفته صنعتی
• تلاش برای ممانعت از بهبود روابط ایران با سایر کشورهای جهان
• گسترش تبلیغات خصمانه در رسانه‌های آمریکایی علیه جمهوری اسلامی ایران
• پناه دادن به تروریستهای فراری و سازمان دادن اونها برای ادامه فعالیتهای تروریستی علیه جمهوری اسلامی ایران
• تلاش برای تجزیه ایران
• راه دادن شاه خائن به آمریکا که نوعی دهن کجی به مردم ایران و انقلاب اونها محسوب میشد
و دهها توطئه بزرگ و کوچک دیگر.
این توطئه ها در حالی صورت گرفت که تا آن زمان هیچ حرکت به اصطلاح غیر دیپلماتیکی از ایران سر نزده بود و دولتی غرب گرا  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بر سر کار بود.
جالب است بدانید که انتقال اسناد "به کلی سری" که از لانه جاسوسی بدست آمده و در 80 جلد کتاب چاپ شده,  به آمریکا ممنوع بوده و تاکید شده بود که دارندگان و انتقال دهندگان در صورت مشاهده مجازات خواهند شد و رسانه‌های گروهی آمریکا حق انتشار این اسناد را ندارند!
2 -  درعرصه های سیاسی، دست ملتها بازتر از دولتها بوده و از محدودیت های کمتری برخوردارهستند، خصوصا جنبشهای دانشجویی با حضور پرشور و گسترده می توانند در جهت دهی و تصمیم گیریهای داخلی و خارجی مسؤولین و دستگاه های دولتی بسیار موثر باشند. ازین رو حضرت امام (ره) ازین اقدام دانشجویان با عنوان انقلاب دوم یاد کردند.
3 -  این حرکت دانشجویان مسلمان ایران همراه با عطوفت اسلامی و بدون کوچکترین جنایت و خونریزی انجام شد و در اولین اقدام، زنان و سیاهپوستان به نشانه احترام جمهوری اسلامی ایران به زنان و همدردی با سیاهان ستمدیده آزادشدند. بقیه گروگان‏ها هم قبل از اینکه همه شرایط و حقوق ملت ایران تحقق پیدا کند به کشورشوا بازگشتند.
4 -  در آن زمان فضایی انقلابی بر کشور حاکم بود و اصولا در چنین شرایطی، استفاده از شیوه های انقلابی و خارج از چهارچوب دیپلماتیک در برخی موارد مورد پذیرش مواقع می شود  و  قضیه اشغال سفارت آمریکا بعنوان تنها عکس العمل ممکن ارزیابی می شد.
5 -  در زمان فعلی با توجه به استحکام و نهادینگی نظام اسلامی و عدم حضور فیزیکی دشمن، در موارد مشابه باید از شیوه های قانونی و تبلیغاتی برای حفظ استقلال، منافع و آرمان های ایران اسلامی استفاده و از تحمیل هزینه های غیرلازم و سوء استفاده دشمنان پرهیز کرد.