تاریخچه حزب موتلفه اسلامی


1115 بازدید

تاریخچه حزب موتلفه اسلامی

پیدایش

در سال ۱۳۴۱، طرح استعمار آمریکا در براندازی اسلام در ایران با برنامه و شیوة جدید توسط محمدرضا شاه و عوامل مزدور بیگانه، به اجرا درآمد. امام خمینی۱، مراجع تقلید، روحانیت، نخبگان اسلام خواه مردمی بپا خواستند، و نهضتی به رهبری امام خمینی۱ شروع شد که به انقلاب اسلامی انجامید. نهضت امام خمینی۱، حرکتی مردمی بود. امام توده‌های مردم را به دفاع از اسلام و آزادی و استقلال فراخواندند و مردم نیز صادقانه و شجاعانه ۲۶ سال به ندای امام لبیک گفتند در آغاز سال ۴۲ حضرت امام از سه گروه عمده‌ای که در ارتباط با ایشان و مردم بودند در منزل خویش، دعوت به عمل آورده و به آنها فرمودند:

(شما برای خدا کار می‌کنید، چرا با هم کار نکنید)

مؤتلفه اسلامی، با نظر مبارک امام خمینی۱ تأسیس شد و اینک نزدیک به ۴۵ سال است که در خط امام و فقاهت و روحانیت اسلام و در خدمت مردم خداجو و آگاه ایران، به تلاش و جهاد و تقدیم خدمت همت گماشته است.

زمینه پیدایش مؤتلفه

از بستر سیاسی قدرت احزاب غربی نیست. از درون نهضت اسلامی و ضد استعماری و ضد استبدادی بر محور ولایت و رهبری فقیه عادل شایسته و اصلح است. و خواستگاه آن، طبقه یا قشر یا صنف خاصی نیست بلکه از درون توده‌های مردم متعهد به اسلام برخاسته است.

انگیزه اصلی

کسب قدرت و سلطه نیست، کسب رضای خدا است و انجام وظیفه و تکالیف شرعی و ملی بر حاکمیت قانون متکی به اسلام ناب محمدی۶، قوانین مصوب نمایندگان ملت، که مغایرت با شرع نداشته باشد.

هدف اساسی

برقراری حاکمیت ارزشهای انقلاب اسلامی بر هر فرد و جمع و جامعه است و استقرار نظام عدالت اسلامی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امور دفاعی و در نهایت کار در جهت تشکیل حاکمیت جهانی عدل اسلامی از طریق انتخاب آزاد و پذیرش مردم جهان.

مقصد

ایجاد جامعه نمونه اسلامی در درون تشکل و گسترش آن به جامعه و کشور، و در نهایت در جهانی پر از صلح و آزادی و عزت و سعادت در پناه عدالت و امامت عدل اسلامی.

دعوت

مؤتلفه اسلامی می‌کوشد حزبی باشد که بجای دعوت به خود، به خدا دعوت کند تا در محوریت «الله» از خودیت‌های حزبی و منیت‌ها، و استبداد درون حزبی، و روابط رئیس و مرئوسی محفوظ بماند و انشاءالله معبدی که همه در آن در پی انجام وظیفه عبداللهی، و کسب رضوان خدایی و خدمت به بندگان خدا باشند، و از قدرت طلبی و دنیاپرستی و ذلت تسلیم در برابر طاغوت‌ها، واله‌ها و استکبار جهانی بدور بماند.

ویژگی کاری

در سالهای انقلاب، مؤتلفه همه کار خود را بر اساس تکلیف الهی، با رعایت مبانی شرعی و دقت عدم مغایرت با شرع و در تبعیت از اصل مترقی ولایت فقیه عادل، و نظارت فقها و روحانیت متعهد اسلام انجام داده است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز بر محور ولایت فقیه عادل (امام خمینی۱ و سپس آیت الله العظمی خامنه‌ای) و قانون اساسی جمهوری اسلامی و مصالح و منافع نظام و کشور پرافتخار ایران و ملت بزرگوار این سرزمین کهنسال حرکت کرده و خواهد کرد.

ویژگی نظارتی

مؤتلفه اسلامی تنها تشکلی است که از آغاز تأسیس، با نظر امام خمینی۱ شورای روحانیت داشته است، تا آنها نظارت داشته باشند که حرکتها، برنامه‌ها و آموزشها، بر اساس (ما انزل الله – و ما قال رسول الله و الائمه الطهار) باشد. اعضای شورای روحانیت شهید آیت الله مطهری، شهید آیت الله بهشتی، آیت الله انواری و مرحوم حجت الاسلام و المسلمین مولایی بودند. ساختار و اهداف حزب را می‌توانید در اساسنامه و مرامنامه حزب که در مجمع عمومی (کنگره) به تصویب رسیده است، بررسی کنید.

عملکرد مؤتلفه اسلامی

عملکرد مؤتلفه اسلامی بطور فشرده در جزواتی مستقل چاپ شده است. بطور خلاصه در ۱۶ سال مبارزه قبل از پیروزی، مؤتلفه اسلامی در تمام صحنه‌ها و در فعالیتهای مبارزاتی، سیاسی، عقیدتی، فرهنگی و اجتماعی و در فعالیتهای گوناگون و نوآوری‌های مختلف حضور سرنوشت‌ساز داشته است. از جمله در جریانات مبارزه با غائله انجمنهای ایالتی و ولایتی، در مقابله همه جانبه با رفراندوم قلابی شاه (بهمن ۴۱)، عزای ملی نوروز ۴۲، حضور در جریان مدرسه فیضیه، حضور در یوم الله سرنوشت ساز ۱۵ خرداد ۴۲ و روزهای بعد از آن، تحریم انتخابات فرمایشی مجلس دوره ۲۱، راه‌اندازی اولین راهپیمایی مردمی در قم و سپس در عاشورای سال ۴۲ و سال ۴۳، شرکت در برگزاری مراسم استقبال از امام پس از آزادی، تکثیر و توزیع نوارهای امام و مراجع در سراسر کشور و چاپ و پخش و توزیع اعلامیه‌ها و بیانیه‌ها، چاپ و پخش اعلامیه علیه کاپیتولاسیون آمریکایی از طرف امام در یک شب، در تهران و شهرهای بزرگ کشور، تشکیل اولین گروه جهاد مسلح با تأیید ضمنی امام خمینی۱، با نظر شورای روحانیت منصوب ایشان با قهرمانانی همچون عراقی و اندرزگو، راه‌اندازی مردمی اکثر راهپیماییها و تظاهرات و اعتراضات مردمی از جمله مجلس، اعتراض به تبعید امام خمینی۱ و تظاهرات ۱۳ آبان علیه تبعید امام خمینی و …

اقدام به اجرای حکم شرعی بر اساس نظر شورای روحانیت مراجع در مورد حسنعلی منصور عامل اجرای کاپیتولاسیون آمریکایی، برگزاری مراسم و جلسات مذهبی و عزاداری و جشن‌های مذهبی با شیوه‌های نو و مترقی، تأمین بخش عمده هزینه مبارزه و انقلاب اسلامی از مردم و رسیدگی جدی به خانواده‌های زندانیان سیاسی و بازماندگان شهدا و کمک به هزینه‌های معالجاتی مجروحان در جریانات تظاهرات و درگیری با رژیم طاغوت، اقدامات مثل تأسیس مدارس و آموزشگاهها و اردوهای تفریحی، آموزشی و تهیه کتب و جزوات مذهبی و سیاسی و نشریات انقلابی، اقداماتی همچون تأسیس صندوقهای قرض‌الحسنه و امداد و کاریابی و صدقات، کمک به محرمین و مستضعفین، حضور جدی در مدیریت و راهبری جریانات سالهای ۵۶ و ۵۷ در کنار نیروهای روحانیت و مدرسین حوزه علمیه و تشکیل کمیته استقبال از امام خمینی۱، و انتظامات ۶۰ هزار نفره آن مراسم، اداره امور اقامتگاه امام خمینی۱، از هر جهت در تهران و بسیاری از فعالیتها که در این مختصر نمی‌گنجد. این مبارزات تا حدی بود که همواره در زندانهای طاغوت تعداد زیادی از رهبران مؤتلفه محبوس بودند.

عملکرد مؤتلفه اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

مؤتلفه در این سالهای هیچگاه مسئولیتهای اصلی امور کشور را نداشته است ولی در همه صحنه‌ها هر جا میدان فعالیت‌ بوده و زمینه کار داشته، پر تلاش و خستگی‌ناپذیر حضور داشته است.

مؤتلفه از سال ۵۷ تا ۶۵ بر طبق نظر امام خمینی، در حزب جمهوری اسلامی کار می‌کرد با تعطیلی حزب جمهوری با کسب اجاره از امام، بطور مستقل کار را شروع کرد و تشکیلات خود را سامان جدید داد.

هر دو سال یکبار مجمع عمومی(کنگره) برگزار کرد و نمایندگان اعضای مؤتلفه از بیش از صد شهر کشور در تهران اعضای ۳۰ نفره شورای مرکزی و ۵ نفر (علی‌البدل) را انتخاب کرده‌اند که از همه شخصیتهای انقلابی از هر قشر، و از تجربه آموخته‌ها و جوانان تشکیل شده‌ است.

بخشهای دانشجویان، جوانان، بانوان، امربمعروف و نهی از منکر بخوبی فعالند انتشار نشریه شما (مخفف شهدای مؤتلفه اسلامی) ارگان حزب که از نشریات موثر بر فضای سیاسی کشور است. اعلام مواضع حزب، یکی از برنامه‌های موثر و آگاهی دهنده مؤتلفه است که هر هفته توسط دبیر کل حزب ارائه می‌گردد. مؤتلفه با همه تشکلها و نیروهای خودی، همراه بوده و هست. عملکرد مؤتلفه در جریان روزهای پر‌التهاب پس از پیروزی، بسیار موثر و سرنوشت ساز بوده است و در جبهه‌های دفاع مقدس، نقش اساسی داشته و اولین گروه بسیجی‌وار را به جبهه‌ها اعزام نمود. در این راه نیز تعداد فراوانی از اعضا و طرفداران آن به درجه رفیع شهادت و به عزت جانبازی و آزادگی رسیده‌اند.

برگزاری کانون‌های متعدد در تهران و مراسم فراوان در استانها و شهرستانها و شرکت در مراسم ایام الله و راهپیماییها، در کارنامه مؤتلفه در راستای توسعه سیاسی و فرهنگی کشور نقش بسته است.

شهدای حزب مؤتلفه اسلامی

مؤتلفه اسلامی در مبارزات مختلف سیاسی بار رژیم منحوس طاغوت و در جریانات ۱۵ خرداد و ۱۷ شهریور ۵۷ و بعد از پیروزی انقلاب، علیه نفاق، التقاط، استکبار و در جبهه‌های حق علیه باطل و حماسه پرشکوه دفاع مقدس، شهدای فراوانی را تقدیم انقلاب و خط سرخ تشیع علوی نموده است. امکان اینکه بشود نام و یاد همه آنها را نوشت میسر نمی‌باشد و تنها به ذکر آنها که شهرت بیشتر دارند اکتفا می‌شود شهیدان حاج صادق امانی، محمد بخارایی، مرتضی نیک‌نژاد رضا صفار هرندی، در رابطه با مقاومت در برابر کاپیتولاسیون آمریکایی بدست رژیم آمریکایی شاه (شهدای ۲۶ خرداد ۴۴). شهید سید علی اندرزگو در مبارزه چریکی اسلامی در برابر حاکمان مزدور آمریکایی بدست ساواک (۱۹ رمضان سال ۵۷). استاد شهید آیت الله مطهری عضو شورای روحانیت مؤتلفه بدست گروهک آمریکایی فرقان (۱۲ اردیبهشت ۵۸). شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی بدست منافقان آمریکایی (عضو شواری روحانیت نیز ۱۳۶۰). شهید مهدی عراقی (عضو مؤسس و فرزندش شهید حسام بدست منافقین آمریکایی). شهیدعباسعلی ناطق نوری، صادق اسلامی، علی درخشان، دکتر عباسپور، سرحدی در جریان هفتم تیر ۶۰٫ شهید سیداسدالله لاجوردی ، عضو مؤسس، بدست منافقین مزدور صدام و آمریکا، شهریور ۱۳۷۷ شهدای … این ره کران ندارد. استمرار خط شهادت از ۱۵ خرداد ۴۲ تا شهریور ۷۷ در مؤتلفه اسلامی بهترین دلیل بر اصالت حرکت اسلامی مستقل و آزادی خواهانه مؤتلفه و شدت کینه و خشم استعمار جهانی و منافقین مزدور و جریانات التقاط و انحراف و ضد اسلام و ضد مردم از این تشکل الهی و خدوم است.

گواهی بزرگان

سوابق پر افتخار مؤتلفه اسلامی مورد تأیید همه آنهایی است که با انقلاب اسلامی ایران آشنایی دارند. اما نظریات و گواهی امام خمینی و مقام معظم رهبری و بزرگان و شخصیتهای نظام اسلامی ارزش‌ویژه‌ای دارد و دلها را در پذیرش عضویت مؤتلفه اسلامی مطمئن‌تر می‌نماید.

خلاصه‌ای از چند تأیید

امام خمینی۱

شما از انقلابیون اول نهضت اسلامی هستید.

مقام معظم رهبری

مجموعه مؤتلفه اسلامی می‌تواند ادعا کند که ریشه در دوران‌های دشوار مبارزه داد و امتحان سختی را از سر گذرانده است. شما برای خدا کار کردید و آزموده شدید.

حاج سید احمد خمینی۱

شما برادران واقعاً از بهترین‌های انقلاب هستید. از دوستان امام و از با سابقه‌های هستید و مصداق السابقون السابقون اولئک المقربون می‌باشید. از ابتدای نهضت تا به حال با هم بودید یک لحظه هم از خط امام و روش او جدا نشده‌اید و ایشان هم به شما علاقه زیادی داشتند.

ترکیب اعضای شورای مرکزی فعلی

مدرک دکترا                        ۵ نفر

فوق‌لیسانس                         ۶ نفر

لیسانس                              ۸ نفر

فوق‌دیپلم و دیپلم                  ۶ نفر

خارج قفه                            ۶ نفر

علوم حوزوی- در حد سطح    ۶ نفر

۱۴ نفر سوابق ممتدی در مبارزه با شاه، همراه زندانهای طولانی و شکنجه دارند. این آمار غیر از آنهایی است که در مبارزه بوده‌اند ولی سابقه زندان طولانی ندارند. دو نفر از اعضای شورای مرکزی در مجامع بین‌المللی هستند و دیگر سوابق نیز در ذیل می‌آید.

۳ نفر     نماینده مجلس شورای اسلامی

۶ نفر               تجربه نمایندگی مجلس

۷ نفر     مدیر مسئول و سردبیر نشریه

۹ نفر          استاد و مدرس دانشگاهها

۸ نفر نویسنده کتب (که چاپ شده است)

سخن آخر

مؤتلفه اسلامی، از همه خواهران و برادرانی که می‌خواهند برای خدا کار کنند و در خط امام متعهد به اصل ولایت فقیه عادل هستند دعوت می‌نماید که با عضویت در مؤتلفه اسلامی، اصل تحزب اسلامی، را تقویت نمایند تا دست در دست هم برای تحقق کامل اهداف و آرمانهای امام خمینی و مقام معظم رهبری و همه شهدا و بزرگان اسلام و ایران بکوشیم و ایرانی آباد، شاد، آزاد و اسلامی بسازیم. این مهم با تحزب مردمی و اسلامی بهتر صورت می‌پذیرد چرا که استعمارگران و منافقان و فرصت طلبان از تحزب اسلامی و بدور از غرب‌زدگی بیش از هر چیز هراس دارند. دستهامان با هم دلهامان پر محبت. افکارمان هماهنگ و همه با هم در راه سعادت و عزت- آزادی و استقلال جمهوری اسلامی ایران در حزب مؤتلفه اسلامی

برای هر گونه اطلاعات تکمیل با صندوق پستی شماره ۱۱۱۵/۱۱۳۶۵ مکاتبه و یا از طریق نشانی پست الکترونیک ‌info@ motalefeh.ir ارتباط حاصل فرمایید.

والسلام