آیت الله سیدیحیی جعفری درگذشت


آیت الله سیدیحیی جعفری درگذشت

آیت الله سیدیحیی جعفری، نماینده سابق ولی فقیه در کرمان و رئیس شورای حوزه استان، عصر روز اول آذر ماه 1399 پس از عمری مجاهدت علمی و تبلیغی، در اثر عارضه قلبی، در بیمارستان مهرگان کرمان دارفانی را وداع گفت.

آیت‌الله جعفری متولد ۱۳۱۰ در روستای گور از توابع شهرستان کوهبنان در استان کرمان به دنیا آمد و در سال ۱۳۳۱ ازدواج کرد و از وی ۲ دختر و ۴ پسر به یادگار ماند.

او از سال ۱۳۵۹ با حکم امام راحل به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان منصوب شد و سپس با تایید مقام معظم رهبری تا سال ۹۶ در این مسئولیت مشغول خدمت بود. پس از استعفا از امامت جمعه کرمان، تا رمان فوت به عنوان رئیس شورای حوزه علمیه استان کرمان فعالیت کرد.

مبارزات و سوابق:

آیت الله جعفری از ابتدای نهضت امام خمینی (ره) در سال ۴۲ که طلبه جوانی بیش نبود در مبارزات روحانیت کرمان شرکت کرد و پس از واقعه ۱۵ خرداد جزء معدود کسانی بود که به صورت مخفیانه با برگزاری جلسات سری با آیت الله محمد علی موحدی کرمانی و پخش اعلامیه و نوار سخنرانی های امام خمینی (ره) مبارزات خود را ادامه و ضمن ارتباط مؤثر با جمعی از دانشجویان و دانش آموزان و نیروهای متدین مسجدی، مبارزات مردم کرمان و سایر شهرهای استان را سازماندهی و در همه راهپیمایی ها در صف مقدم حضور داشت و قطعنامه های پایانی را با شور و حرارت قرائت می کرد. سخنرانی ها و مواضع صریح او را به عنوان پایگاه مبارزاتی مردم علیه رژیم ستم شاهی بدل کرده بود و بارها از سوی ساواک مورد هجمه و تهدید قرار گرفت.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و برگزاری نمازجمعه در ایران اسلامی، پس از یک دوره یکساله امامت جمعه حجت الاسلام والمسلمین حجتی کرمانی، در سال ۱۳۵۹ با حکم امام خمینی (ره) به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان منصوب شد و با حضور مؤثر در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی منشأ خدمات فراوان به اسلام و مردم شریف استان کرمان بود.

خدمات:

از جمله خدمات آیت الله جعفری می توان به حضور در دوران دفاع مقدس و همکاری صمیمی با سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی در لشکر ۴۱ ثارالله، تقویت مدارس علمیه شهر کرمان (معصومیه ، صالحیه ، ابراهمیه ، محمودیه )و جذب و بکارگیری اساتید مجرب و توسعه چشمگیر پذیرش طلاب و تأمین اغلب هزینه های مربوطه، احداث مصلای بزرگ امام علی (ع) شهر کرمان اشاره کرد.


خبرگزاری حوزه