«جنگ و رمان هایش» در یک کتاب منتشر شد


1667 بازدید

«جنگ و رمان هایش» در یک کتاب منتشر شد

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از انتشارات سروش، چاپ اول کتاب «جنگ و رمان هایش» نوشته ابراهیم حسن بیگی از سوی انتشارات سروش برای علاقمندان به حوزه دفاع مقدس منتشر و راهی بازار نشر شد.

 

تاریخ در هر دوره ای قصه های دوران پیشین را نقل می کند و وقایع را ، چه زشت و چه زیبا، به تصویر می کشد. صحت روایات تاریخی و حلاوت نهفته در آن ها ، ارتباط مستقیمی با اصحاب قلم دارد. نویسندگان ذهن و زبان تاریخ اند و نوشته های آنان درباره یک واقعه به بایگانی تاریخ سپرده می شود تا سال ها و بلکه قرن ها بعد، نسلی جویای دانستن، آن ها را از ضمیر تاریخ بیرون بکشد.

 

در آستانه قرن بیست و یکم میلادی، سرزمین ایران شاهد دو واقعه بزرگ بود. این دو واقعه یکی پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دیگری جنگ هشت ساله عراق علیه ایران است.

 

از آنجا که ساخت فیلم و سریال از روی آثار مکتوب به مراتب تاثیرگذارتر از مطالعه کتاب است در این اثر سعی شده داستان های گنجانده شود که قابلیت تبدیل شدن به فیلم و سریال را داشته باشد شاید که در آینده شاهد ساخت آثار نمایشی دفاع مقدس متعددی از روی این داستان ها باشیم.

 

یکی از وقایع مهم در تاریخ معاصر ایران جنگ هشت ­سالة عراق علیه ایران است. ادبیات دفاع مقدس در دوران جنگ خودجوش بود، و اغلب به ­دست کسانی شکل گرفت که تجربة کافی در کار نوشتن نداشتند، به­ همین دلیل داستان­ های باقی­مانده از آن دوران از استحکام ادبی لازم برخوردار نبود. اما تولدی بود که مرور زمان به آن شکل داد و توانست خلأ بُعد ادبی جنگ را پُر کند.

 

ایثار، شهادت­ طلبی، تکلیف دینی برای دفاع از انقلاب و اسلام، عشق و علاقه به مبانی دینی و رهبر انقلاب اسلامی و مقدس­ بودن مسئله دفاع از جمله مفاهیم رایج ادبیات دوران جنگ بود. در دوران بعد از جنگ نیز ادبیات دفاع مقدس در قالب داستان، خاطره، شعر، روزشمار جنگ و تولید فیلم سینمایی با موضوع جنگ ادامه یافت.

 

داستان­ ها اغلب از داستان کوتاه دوران جنگ به رمان و داستان بلند تغییر یافت و در آثار این دوران علاوه بر جبهه به پشت جبهه نیز پرداخته شد. موضوع اسیران آزادشده جنگ یعنی آزادگان سرافراز و مسائل جانبازان و خانواده معظم شهدا از دیگر موضوعات مهم دوران بعد از جنگ است و نویسندگان بدون دغدغه خاطر، ویرانی­ ها و مصائب جنگ را نیز مورد توجه قرار دادند.

 

کتاب حاضر خلاصه پنجاه­ و­ چهار رمان در حوزه جنگ به­ همراه تحلیل کوتاهی از آن­هاست که می­ تواند به منتقدان، پژوهشگران و دست اندرکاران تهیه و ساخت فیلم و سریالهای جنگ یاری رساند. همچنین می تواند علاقمندان و پژوهشگران به موضوع رمان جنگ و دانشجویان را با خلاصه آثار نوشته شده در این خصوص آشنا کند.

 

گفتنی است چاپ اول این اثر 400 صفحه و با قیمت شانزده هزار و پانصد از سوی انتشارات سروش به بازار نشر عرضه و در اختیار علاقمندان به داستان های دفاع مقدس و پژوهشگران قرار گرفته است


رسا