نگارش جلد دهم «جاده جنگ» بزودی آغاز می‌شود/ جلد دوم «بر فراز آشیانه عنقا» در راه است


1401 بازدید

نگارش جلد دهم «جاده جنگ» بزودی آغاز می‌شود/ جلد دوم «بر فراز آشیانه عنقا» در راه است

منصور انوری ضمن اشاره به اینکه نگارش جلد نهم «جاده جنگ» به پایان رسید و تحویل ناشر شد، گفت: نگارش جلد دهم رمان «جاده جنگ» بزودی آغاز می‌شود.
 
منصور انوری، نویسنده رمان «جاده جنگ» برگزیده کتاب سال در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره نگارش جلد دهم این رمان اظهار داشت: نگارش جلد نهم رمان «جاده جنگ» به پایان رسید و به ناشر تحویل دادم.
وی ادامه داد: جلد دهم رمان «جاده جنگ» بزودی آغاز می‌شود، در هنگام نوشتن این رمان، اثر «بر فراز آشیانه عنقا» (این اثر زندگینامه و خاطرات شهید محمود کاوه) را هم تالیف می‌کنم که یک جلد آن چاپ شده و جلد دوم آن هم در دست چاپ است، اما باید بزودی جلد سوم این اثر را هم تمام کنم و پس از آن آغاز به نوشتن جلد دهم جاده جنگ ‌کنم.
انوری با اشاره به اینکه سایر مجلدات رمان جاده جنگ گفت: جلد شش، هفت و هشتم این رمان در دست چاپ است، که بزودی منتشر می‌شود.
رمان بلند «جاده جنگ» که جایزه‌های مختلفی از جمله کتاب سال را در کارنامه خود دارد، از روز سوم شهریور 1320 و ماجرای هجوم روس‌ها به کشور از شمال شرقی خراسان به ایران و اشغال کشور توسط متفقین آغاز می‌شود و با پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به اتمام می‌رسد. این مجموعه، واقعه 15 خرداد 1342، فعالیت مبارزاتی گروه‌های اسلامی، تظاهرات مردمی، پیروزی انقلاب اسلامی، خرابکاری گروهک‌های ضد انقلاب در کردستان و جنگ 8 ساله عراق علیه ایران را به تصویر می‌کشد. شخصیت اول این مجموعه یک سرباز وظیفه ژاندارمری با نام سیدرضا شریفی است که وقایع دهه 30 از زبان او بیان می‌شود. سیدرضا 35 سال از کشور خارج می‌شود و به این بهانه، در قسمتی از رمان حضور ندارد و دوباره در روزهای آغاز جنگ تحمیلی، به خرمشهر می‌رود و مجدداً به داستان باز می‌گردد. انوری برای نگارش این رمان، از اسناد موجود در آرشیو آستان قدس رضوی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و گفتگو با سیدرضا شریفی الهام گرفته است. انتشارات سوره مهر وابسته به حوزه هنری کار انتشار این مجموعه را برعهده دارد.

 


فارس