آخرین تصویر آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی


5355 بازدید

آخرین تصویر آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی
نشریه اطلاعات هفتگی؛ 17 آبان 1325آخرین تصویر آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی در بستر بیماری در «بعلبک» لبنانمرحوم آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی در نتیجه کهولت سن و اشتغالات فراوان روحانی و علمی، در دو سال پایانی عمر شریفشان مبتلا به بیماری و کسالت شده بودند. در تابستان سال 1325 به تجویز پزشکان در نظر داشتند به ییلاقات ایران بیایند، ولی بعداً به جهاتی به بعلبک عزیمت کردند. ولی تغییر آب و هوا چندان تأثیری در بهبود حال ایشان نکرد و سرانجام پس از یک دوره اقامت کوتاه در لبنان، به کاظمین بازگشتند و در 9 ذی‌الحجه 1365(13 آبان 1325) در همانجا رحلت کردند.

به گزارش روزنامه اطلاعات، ساعت هشت و نیم بعدازظهر روز 13 آبان، رادیو بغداد یک بیانیه رسمی که از طرف دولت عراق راجع به رحلت ایشان تنظیم شده بود، قرائت کرد. به دنبال انتشار خبر رحلت آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی، سراسر مردم عراق و ایران غرق در ماتم و اندوه شده و به سوگواری پرداختند. شیعیان عراق پس از تشییع باشکوه و دهها هزار نفری، پیکر ایشان را به نجف اشرف منتقل و در جوار مرقد مطهر حضرت علی علیه‌السلام به خاک سپردند.

در ایران نیز سه روز عزای عمومی برپا بود. در تهران کلیه وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی، مدارس و آموزشگاهها و تمام مغازه‌ها و دکاکین تعطیل و سراسر بازار تهران و بسیاری از مغازه‌ها سیاه‌پوش بود. در اغلب مساجد تهران نیز مراسم عزاداری و مجالس ترحیم برگزار شد. در خیابان‌ها و کوچه‌ها مردم دسته‌های عزاداری به راه انداخته و در سوگ آیت الله به سوگواری می‌پرداختند. از رادیو تهران نیز پیوسته تلاوت قرآن به گوش می‌رسید. مردم در سایر شهرها از جمله مشهد، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، همدان، قم، کاشان، اراک، قزوین، دامغان و شاهرود هم پس از شنیدن خبر رحلت ایشان به عزاداری پرداخته و در کلیه این شهرها بازارها بسته شد. در قم نیز پنج روز تعطیل عمومی اعلام کردند.