خاطره رهبر معظم انقلاب از پاکسازی خانه موسی خیابانی


8432 بازدید

مرکز اسناد انقلاب اسلامی خاطره منتشر نشده رهبر معظم انقلاب اسلامی از روز پاکسازی خانه موسی خیابانی را منتشر کرد.

پس از اکران فیلم ماجرای نیمروز در سی ‌و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر، این فیلم در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی اکران شد و پس از آن عوامل فیلم در اول اسفندماه 1395 به دیدار ایشان رفتند. رهبر معظم انقلاب ضمن تفقد عوامل این اثر نظرات خود را درباره فیلم بیان فرمودند، پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بخشی از بیانات مقام معظم رهبری را منتشر می‌کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار عوامل فیلم ماجرای نیمروز فرمودند: «این فیلم بسیار خوب بود، همه اجزای فیلم عالی بود، کارگردانی عالی بود، بازی‌ها عالی، قصه عالی بود. فیلم خوش ساخت بود.»

رهبر معظم انقلاب با اشاره به سکانسی از این فیلم درباره محاصره و پاکسازی خانه موسی خیابانی توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی فرمودند: «آن روزی که این قضیه (محاصره منزل موسی خیابانی) اتفاق افتاد، من محضر امام(ره) بودم، بچه‌ها آمدند و گفتند، از جمله همین آقای سیف‌اللهی؛ آمدند و گفتند که قضیه تمام شده، آمدند که به امام گزارش دهند،‌با دیدن فیلم شیرینی آن روز تکرار شد.»

ایشان درباره لزوم توجه سینما به شهید لاجوردی خطاب به کارگردان ماجرای نیمروز فرمودند: «انشاالله یک کاری هم برای آقای لاجوردی بکنید، ایشان از آن شخصیت‌هایی است که شایسته است برایشان کار انجام شود، در این فیلم اسمش بود اما لاجوردی کسی است که از قبل از انقلاب ما به او می‌گفتیم مرد پولادین.»

مقام معظم رهبری در پایان خاطر نشان کردند: «فیلم خیلی خوب بود. خیلی عالی بود».

«ماجرای نیمروز» که با حمایت اسنادی و تحقیقاتی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ساخته شده برخی از وقایع دهه 60 نظیر اعلام جنگ مسلحانه سازمان منافقین علیه جمهوری اسلامی، انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و انفجار دفتر نخست‌ وزیری را به تصویر کشیده است. این فیلم همچنین به گوشه‌ای از جنایت‌های منافقین و کشتار مردم توسط آنان اشاره می‌کند. این فیلم در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره، سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.

موسی نصیر اوغلو خیابانی معروف به موسی خیابانی پس از فرار مسعود رجوی از ایران فرماندهی نظامی گروهک منافقین که مبادرت به ایجاد ترور و وحشت در بین مردم انقلابی می کردند را برعهده گرفت ولی در روز 19 بهمن 1360 محل اختفای او در محله زعفرانیه تهران توسط نیروهای کمیته انقلاب اسلامی کشف شد که در جریان تصرف آن خانه موسی خیابانی و چند نفر دیگر از رهبران این گروه کشته شدند.


ایرنا