خیانت‌های ضدانقلاب و بریدن سر پاسداران با موزائیک/ شگفتی کاسترو از تامین امنیت کردستان


1462 بازدید

خیانت‌های ضدانقلاب و بریدن سر پاسداران با موزائیک/ شگفتی کاسترو از تامین امنیت کردستان

کتاب «بحران بالا می‌گیرد» به قلم جعفر شیرعلی‌نیا و یزدان کریمی را که نشر فاتحان منتشر کرده به روایت ناآرامی‌های مناطق کردنشین (کرمانشاه - کردستان - آذربایجان غربی) پرداخته است. این کتاب علاوه بر جذابیت‌های بسیار در متن، دارای طرح جلدی جالب است و مخاطبی که کتاب را در دست می‌گیرد جذب می‌شود تا از محتوای کتاب سر در بیاورد.

اگر از جلد این کتاب عبور کنیم که آن را باید مرهون هنر مجید زارع دانست، متن و محتوای این کتاب نیز ویژگی‌های منحصر بفردی دارد. این کتاب مروری فشرده بر سرگذشت مناطقی است که درگیر جنگ با ضد انقلاب بوده‌اند. در این کتاب اتفاق‌های غرب کشور از سال 1358 تا پذیرش قطعنامه 598 در 5 فصل با عناوین «کمی دورتر»، «درجه‌ درد بالاست»، «نبرد هم زمان»،‌ «سرزمین بدون گرگ» و «در مسیر مبارزه» روایت شده است.

در ابتدای این کتاب و در مقدمه آن آمده است: «فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، به نمایندگان هیات ایرانی می‌گوید، انقلاب شما انقلاب بزرگی بود و من عظمتش را می‌دانم. شما با آمریکایی‌ها جنگیدید و آن‌ها را از کشورتان بیرون کردید. اما برای من مهم‌تر است که بدانم شما چه‌گونه امنیت کردستان را تامین کردید؟ این کار برای من از پیروزی انقلابتان مهم‌تر است...»

در این کتاب که به صورت خلاصه اتفاقات و از منابع گوناگون روایت شده است خواننده به خوبی می‌تواند با سیر طبیعی و تاریخی حوادث روبرو شود و نسبت به حوادث این منطقه استراتژیک در جریان جنگ آشنایی کسب کند. شرح رشادت‌ها و دلاوری‌های جوانان و حضور در تمام عرصه‌ها و همچنین عیان نمودن چهره برخی عواملی که در جریان حرکت انقلاب کارشکنی کرده اند از ویژگی‌های این کتاب کم حجم اما پربار است.

کتاب «بحران بالا می‌گیرد» که در شکل‌دهی آن از بیش از 200 منبع استفاده شده، دارای یک متن منطقی و بهم پیوسته است که خواننده بدون اینکه گسست و سکته‌ای در متن ببیند تا پایان کتاب به مطالعه می‌نشیند. رخدادی که نشان از قدرت قلم نویسندگان این کتاب دارد. شیرعلی نیا و کریمی با استفاده از متون متقن و مستند و بهره بردن از منابع متعدد, متنی یکپارچه و منطقی را آفریده اند. 

پرداختن به جزئیات از دیگر خصیصه‌های متن این کتاب است که به خوبی به آنها توجه شده و مخاطب را با یک روایت کلی در میان روایت‌های تاریخی سرگردان نکرده است و جزئیات را در حد ضرورت مورد اشاره قرار داده است.

آغاز این کتاب که در سطور بالایی به آن اشاره شده است نشان از اهمیت پرداختن به مسئله‌ای به نام کردستان و مناطق کردنشین دارد، که علاوه بر رشادت‌های جمعیت «کُرد مسلمان» در جریان خیانت‌های کومله، دموکرات و ... به حضور نیروهای انقلابی و مومن که به دستور پیر انقلاب به این منطقه راهی شده بودند، نیز پرداخته است.

« به غیر از گروه‌هایی چون کومله، حزب دموکرات کردستان و ... گروه‌های دیگری هم در منطقه بودند که از کردها طرفداری می‌کردند و هدفشان شکست جمهوری اسلامی و در اختیار گرفتن اداره امور کردستان بود، از جمله حزب رنجبران، گروهک علی مریوانی، سازمان مجاهدین خلق و ... که درگیری‌هایشان امنیت را از مردم گرفته بود و تنها نقطه مشترکشان دشمنی با جمهوری اسلامی بود. در روزهایی که دشمنی با انقلاب کنار هم جمعشان کرده بود بلاهایی سر هم آوردند که هر کس ببیند یا بشنود می‌پرسد «اگر جمهوری اسلامی منطقه را رها می‌کرد و تنها نقطه مشترک آن‌ها از بین می‌رفت، آن‌ها چه بلایی سر خود، منطقه و مردمش می‌آوردند؟» فقط دو گروه دموکرات و کومله بین سال‌های 58 تا 64، 151 بار با هم درگیر شدند که نتیجه‌اش 1144 کشته و 719 مجروح بود.»

این گروه‌ها که جنایت‌های بسیاری کرده‌اند حتی نتوانستند به شعارهای نژادی چون ملت کُرد و یا خلق کُرد پایدار بمانند و بخاطر عداوت با انقلاب اسلامی حتی به کُردهای منطقه نیز رحم نکردند. در این کتاب آمده است: «... ضد انقلاب در 23 تیر 58 به مریوان حمله کردند. پاسدارانِ مریوان بیست و پنج کُردِ محلی بودند که ضد انقلاب آن‌ها را محاصره کردند و گروهی را کشتند و باقی را مجروح کردند. یکی از مجروحان را با موزاییک سر بریدند و جسدش را روی سنگ‌فرش‌ها کشیدند.»

حضور نیروهای انقلابی و مردمی در مقاومت و حفظ مرزها یکی از نکاتی است که در جریان دفاع مقدس بروز خاصی داشته است. در کتاب «بحران بالا می‌گیرد» این نکته نیز لحاظ شده و از مبارزات مردمی و حمایت‌های مردمی از انقلاب اسلامی روایت‌های جالبی به چشم می‌خورد. «در روستای گور سفید قصر شیرین، فرنگیس حیدرپور، زن شجاع روستایی، با تبر چند عراقی را از پا در آورد. در شهرهای کوچک و روستاهای مرزی کرمانشاه، مردم و نیروهای نظامیِ کم تعداد منطقه، هرجا با هر چه می توانستند مقابل دشمن می‌ایستادند...»

کتاب «بحران بالا می‌گیرد» یک اثر مهم است؛با حجم کم به موضوع دفاع مقدس, آن هم در یک جغرافیای خاص پرداخته و توانسته در یک حوزه جغرافیایی دفاع مقدس را درست روایت کند. همچنین در پایان این کتاب نقشه‌های مناطق کُرد نشین نیز آمده تا مخاطبان در کنار اطلاعات داده شده به صورت تصویری نیز با مناطق آشنا شوند.

این کتاب که نشر فاتحان آن را برای پنجمین بار و در 6000 نسخه با قیمت 3300 تومان منتشر نموده است، کتابی عمومی است برای کسانی که شاید کمتر فرصت مطالعات گسترده در حوزه دفاع مقدس داشته باشند ولی به اطلاعاتی اجمالی در این باره احتیاج دارند. علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند با شماره 66708369 تماس برقرار نمایند.

گروه کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس با نیت معرفی کتاب خوب اقدام به معرفی کتاب برای پایان هر هفته می‌نماید.


فارس