جنایات آمریکا، انگلیس و فرانسه در حوزه سلامت


امین خدابخشی
1392 بازدید
بهداشت و درمان

جنایات آمریکا، انگلیس و فرانسه در حوزه سلامت

 صفحات تاریخ سرشار از جنایت‌های دول استعماری علیه مردم جهان است. این دولت‌ها هرجا توانسته‌اند با اسلحه، ملت‌ها را از بین برده‌اند و آنجا که لازم بوده، اسلحه خود را پنهان کرده و با تحمیل قراردادهای ننگین، خسارتی عظیم به آنان وارد کرده‌اند.

علاوه بر این، تاریخ پزشکی جهان نیز مملو از خیانت‌ها و جنایت‌های دارویی آمریکا، انگلیس و فرانسه است. آنها با اخلال در نظام پزشکی، جنایت‌های بی‌مانندی را رقم زده‌اند که در مواجهه‌با مردم ایران می‌توان به تحریم‌های دارویی توسط امریکا، انتقال خون‌های آلوده توسط فرانسه و تجهییز شیمایی رژیم بعث عراق برای حمله به غیرنظامیان ایرانی توسط انگلیس اشاره کرد.

در ادامه نمونه‌هایی از خیانت‌های دارویی آمریکا، انگلیس و فرانسه علیه مردم ایران بازخوانی می‌شود.

امریکا و تحریم‌های پزشکی علیه مردم ایران

سیاست‌ها تحریمی آمریکا علیه ملت ایران از اردیبهشت ۹۷ به صورت جدی‌تری پیگیری شد. اوج این تحریم‌ها در قالب ممانعت از ورود دارو‌های بیماران خاص به ایران بود. همچنین در آذر 1398 وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن تحریم‌های تازه‌ای علیه شرکت خطوط کشتی‌رانی ایران (IRISL) و شرکت ای-سیل (E-Sail) اعمال کرده است و وزارت خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیه خود پیرامون تحریم خطوط کشتی‌رانی ایران صریحا اعتراف کرد، این تحریم، مانع از ارسال دارو به مردم ایران خواهد شد.

در این دستورالعمل «اشخاص امریکایی از ورود به مبادلات با خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یا E- sail برای انجام مبادلات مختلف از جمله مبادلات مربوط به فروش کالا‌های کشاورزی، غذا، "دارو" یا دستگاه‌های پزشکی منع» شده‌اند؛ علاوه بر این «آن دسته از اشخاص غیرامریکایی که آگاهانه اقدام به انجام مبادلاتی با خطوط کشتیرانی ایران حتی در زمینه فروش کالا‌های کشاورزی، غذا، دارو یا دستگاه‌های پزشکی کنند، در معرض خطر تحریم قرار خواهند گرفت.»

از این‌رو «شرکت‌هایی که با ایران کار می‌کردند، در عمل، تهدید ‌شدند؛ اگر با ایران کار کنند دیگر نمی‌توانند به اتحادیه اروپا یا امریکا دارو بدهند.» در نتیجه این اقدام غیرانسانی امریکا و تحریم‌ دارو «مرگ تدریجی 1000 بیمار تحریمی» کلید خورد. [1] ازقربانیان این تحریم‌ها می‌توان به بیماران تالاسمی اشاره کرد؛ به طوری که در سال ۲۰۱۸ حدود ۹۰ بیمار تالاسمی به دلیل تحریم‌­ها و در دسترس نبودن داروها، جان خود را از دست داده‌اند. همچنین در سال بعد ۶۰ بیمار جوان به دلیل نبود داروهای تحریم جان خود را از دست دادند. همچنین آمار حاکی از آن است که «از اردیبهشت ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸، به دلیل این تحریم‌ها ۱۵ نفر از بیماران مبتلا به ای‌بی در کشور فقط به‌خاطر نبود پانسمان مپیلکس جان خود را از دست داده‌اند.»[2]

بیماران ام‌پی‌اس از دیگر قربانیان تحریم‌های ظالمانه دارویی امریکا هستند، به طور مثال در این زمینه تحریم‌ها باعث‌ شد اگر بیماری باید برای یک دوره ۵۰ عدد دارو دریافت کند، به دلیل مشکلات ناشی از تحریم تنها پنج الی ۱۰ عدد دارو دریافت کردند که همین موضوع صدمات جدی به سلامت بیمار وارد ساخت. رئیس انجمن خون و سرطان کودکان نیز با اشاره به تأثیر این تحریم‌ها بر بیماران سرطانی، با تأکید بر این موضوع که «اغلب دارو‌هایی که در بخش اطفال استفاده می‌کنیم وجود ندارد» اظهار داشت: «جنایتی که امریکا اکنون در این‌خصوص انجام می‌دهد بدتر از جنایتی است که در هیروشیما انجام داد و کاملاً بیماران را هدف‌گیری کرده است.»[3]

از سوی دیگر نگاهی به لیست بلند بالای خباثت‌های آمریکا، حاکی از آن است که این کشور در ظاهر با هدف خدمات درمانی و در واقع به‌منظور اجرای طرح‌های بیو‌تروریستی در قالب روش‌های درمانی و برای تحقیق روی مردم کشورهای مختلف انجام می‌گیرد که از آن جمله است: آزمایش سفلیس در گواتمالا (1946- 1948)، آزمایش سرخک بر روی 1500 نوزاد اسپانیایی و سیاه‌پوست (1990)، آزمایش مبتلا کردن به سرطان در پورتریکو (1931)،آزمایش ایدز در آفریقا (1959)،انتشار ویروس دنگو در افغانستان، پاکستان و باکو (1981- 1982)، انتشار ویروس ابولا در زئیر در آفریقا (1975)، تزریق عامل شیمیایی نارنجی به زندانیان در آمریکا و ویتنام (1965)، آزمایش گاز خردل با سربازان آمریکایی (1944)، جایگزینی بیماران به جای خوکچه آزمایشگاهی در بیماستان‌های ارتش آمریکا (1946)، رها کردن پشه‌های ناقل تب زرد در ایالت فلوریدا (1956) و...‌[4]

نگاهی به کارنامه فرانسه در حوزه نظام سلامت

فرانسه از دیگر کشورهایی است که با اقدامات غیر انسانی خود در زمینه بهداشت و سلامت، بسیاری از مردم را به کام مرگ فرستاد. به عنوان نمونه سال‌های ۶۲ و ۶۳، در دوران نخست وزیری لوران فابیوس، انستیتو مریو، فاکتورهای انعقادی خون را که یکی از داروهای پرمصرف بیماران هموفیلی است به برخی کشورها از جمله آلمان، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران و... صادر کرد؛ بر خلاف قوانین و قواعد موجود، محموله ارسالی فاکتورهای انعقادی به ویروس ایدز آلوده بود. پس از مصرف نخستین فرآورده‌های خونی این شرکت، بیماران هموفیلی و تالاسمی که به اجبار و نیاز از این فراورده‌های خونی پخش‌شده، به‌عنوان دارو استفاده کردند، به بیماری‌های هپاتیتc و ایدز مبتلا شدند. در پی این اقدام دولت فرانسه اولین بیمار ایدزی در ایران شناسایی و ثبت شد.[5] به دنبال آن ۲۷۰ نفر دیگر آلوده به این بیماری شناسایی شدند.[6] از آن‌جایی که خون آلوده بود، حدودا 70 در صد بیماران هموفیلی ایران آلوده به ویروس ایدز و هپاتیت c شدند[7] و بسیاری از آنها جان خود را از دست دادند.

همچنین سازمان‌های فرانسوی مربوط به بیماران هموفیلی در آن زمان اعلام کردند در سایه سهل انگاری دولت فابیوس، ۸ هزار نفر در فرانسه به ویروس ایدز آلوده شده‌اند. آمار، شیوع ویروس هپاتیت را بسیار وخیم‌تر اعلام کرد[8]. مبتلایان به بیماری ایدز به دلیل عدم اطلاع‌رسانی دولت فرانسه تا مدت‌ها از بیماری خود بی‌خبر بودند و همین مساله باعث آلوده شدن تعداد بیشتری شد.

علاوه بر این مروری کوتاه بر اقدامات فرانسه در تاریخ ملل، نشان از اقدامات بی‌سابقه و جنایت‌بار آنان علیه سلامت مردم جهان دارد. به عنوان نمونه این کشور در سال‌های 1960 تا 1966 برای تقویت توان نظامی خود دست به آزمایش بمب‌های هسته‌ای در داخل خاک الجزایر زد. به گفته «برینو باریلو» پژوهشگر فرانسوی: «فرانسوی‌های اشغالگر، از 42هزار الجزایری به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کردند».

مجله ارتش الجزایر نیز در یکی از شماره‌های خود در سال 2010 می‌نویسد: فرانسوی‌ها این افراد را بر ستون‌هایی در منطقه آزمایش هسته‌ای آویزان کردند تا بفهمند پرتوهای هسته‌ای چه تاثیری بر روی انسان‌ها می‌گذارد. براساس اسناد منتشر شده، پرتوهای هسته‌ای 24 ساعت پس از آزمایش هسته‌ای به مالی و پس از چهار روز به سنگال، چاد، آفریقای مرکزی و موریتانی رسید. این آزمایش‌ها باعث بروز بیماری‌های سرطانی و تنفسی میان ساکنان این مناطق شده است.

انگلیس و اقدام علیه نظام سلامت

انگلیس از دیگر کشورهایی است که در طول تاریخ، جنایات متعددی علیه سلامت ملت‌ها خصوصا مردم ایران مرتکب شده است. یکی از آن جنایات کشتار تقریبا 40% از جمعیت ایران براثر قحطی بی‌سابقه درطول سال‌های 1917 تا1919 میلادی بوده است که براساس اسناد، انگلیسی‌ها مسبب آن بوده‌اند؛ به طوری بین 9 تا 10 میلیون نفر از جمعیت ایران را در طول این سال‌ها قتل عام شدند. آنفولانزای اسپانیایی که مردم آن را «ذکام فرنگی» می‌نامیدند، از دیگر جنایات انگلیس در ایران بود که بلافاصله پس از قحطی بزرگ توسط نیروهای نظامی انگلیسی وارد ایران شد و بیش از یک میلیون ایرانی را به کام مرگ کشاند.

علاوه براین تاریخ نمونه‌های فراوانی از جنایات انگلیس علیه سلامت مردم ایران را به ثبت رسانده است؛ به عنوان نمونه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران جنگ همه جانبه غرب و شرق علیه ملت ایران، انگلیس با تجهیز شیمایی رژیم بعث عراق، باعث شد هزاران نفر از مردم ایران به انواع بیماری‌های شیمیایی مبتلا شوند. به طوری که این افراد طی این سال‌ها با انواع بیماری‌های از جمله عفونت چشم، التهاب حنجره، التهاب گلو، آبریزش از چشم و بینی، تغییر رنگ پوست، ایجاد قرمزی روی پوست، بروز تاول در نقاط مرطوب بدن، سرفه خشک و... همچنین کدورت قرنیه، تشکیل زخم، بروز سرطان مجاری تنفسی فوقانی، بروز سرطان ریه، نوعی سرطان پوست، نوعی سرطان خون، فیبروز منتشر ریه، آسیب‌های اعصاب محیطی، آسم و برونشیت و ... دست و پنجه نرم می‌کنند.

علاوه بر این اسناد محرمانه آرشیو ملی انگلستان نشان از آن دارد که ارتش انگلیس، در دهه‌های سی و چهل میلادی، روی سربازان خود و حتی نیروهای داوطلب ارتش این کشور، آزمایش‌های دارویی غیرقانونی انجام داد. به عنوان نمونه گاز خردل را روی گروهی از سربازان خود آزمایش کرده بود تا بفهمد گاز خردل روی پوست هندی‌ها آثار مخرب بیشتری برجای می‌گذارد یا روی پوست بریتانیایی‌ها!

همچنین توزیع ملافه‌های مسموم و آغشته به وبای آبله میان سرخ‌پوستان آمریکا تحت پوشش اقدام‌های صلح جویانه و مسالمت آمیز و مرگ حدود صدهزار سرخ پوست در کمتر از یک سال از دیگر جنایات انگلیس در نظام سلامت مردم جهان به شمار می‌آید.


پی‌نوشت‌ها:

 1- ر.ک روزنامه جوان 3 دیماه 1398

2- روزنامه جوان 3 دیماه 1398

3- ر.ک روزنامه جوان؛ 3 دی 1398

4-روزنامه کیهان؛ ۲۰ دی ۱۳۹۹

5- روزنامه کیهان؛ ۹ دی ۱۳۹۲

6- روزنامه شرق 2 آذر 1392

7- محمود عباسی، مطالعه تطیبقی مسئولیت ناشی از خون‌های آلوده در نظام حقوقی ایران و فرانسه، فصلنامه حقوق پزشکی، سال سوم، شماره هشتم، بهار 1388، ص 65

8- روزنامه کیهان، ۹ دی ۱۳۹۲


پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی