عمان تمامی اسناد ملیاش در ایران را تحویل میگیرد


1727 بازدید

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام آمادگی حضور این سازمان در نمایشگاه کتاب عمان، از ارائه اسکن تمامی اسناد موجود از این کشور در ایران طی برگزاری این نمایشگاه خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، عبدالمنعم وزیر اطلاعرسانی کشور عمان، با اسحاق صلاحی رئیس کتابخانه ملی صبح امروز 18 شهریور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی دیدار کرد.
صلاحی در این مراسم که جمعی از شخصیت های فرهنگی دو کشور حضور داشتند به روابط میان ایران و عمان در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: رابطه وسیعی تاریخی میان دو دولت و ملت وجود داشته و دارد این ارتباط فرهنگی در طول سالیان گذشته به ویژه سه دهه انقلاب در سالهای جنگ تحمیلی نقش مهمی در منطقه ایفا کرده است اعتقادمان بر این است که در قرن 21 آنچه که دشمنان اسلام طراحی میکنند در تقابل با این دین اسمانی است. بنابراین شرایط موجود اتحاد بیشتر امت اسلام را میطلبد. مشترکات فرهنگی فی ما بین دو ملت میتواند آغاز گر بحثهای فرهنگی مشترک میان دو ملت باشد.
وی در ادامه به معرفی سازمان اسناد در کتابخانه ملی پرداخت و در ضمن آن گفت: در 17 کشور دنیا مطرح است که این مجموعه به صورت متمرکز و هیئت امنایی اداره میشود. رئیس جمهور ریاست این هئیت امنا را بر عهده دارد و سه وزیر آموزش و پرورش ، علوم و فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه دو استاد تمام دانشگاه اعضای هیئت امنا را تشکیل میدهد. بر عهده داشتن ریاست هیئت امنا توسط شخص رئیس جمهور نشان دهنده اهمیت این سازمان است.
صلاحی در ادامه به تبادلات علمی میان کتابخانه ملی با دیگر کشورهای منطقه پرداخت و گفت: تجربه این سازمان در علم کتابداری و نگهداری اسناد قدیمی و ترمیم آنها همچنین بر حوزه دیجیتالسازی بسیار زیاد است. بازدیدهای مختلفی از کشورهای آسیایی ، اروپایی و غیره از این سازمان انجام شده است که همگی بر ارتقای کیفی و کمی سازمان تأکید داشتهاند در بازدیدی که رئیس آرشیو ملی عمان از این سازمان داشت نیز بر همین موضوع تأکید شده بود.
رئیس کتابخانه ملی ادامه داد: نتیجه بازدید رئیس آرشیو ملی عمان از کتابخانه این شد که یک دوره آموزشی برای کارشناسان عمان در این حوزه توسط کتابخانه ملی برگزار شود که این امر هم صورت گرفت. اخیراً درخواست دیگری از سوی این سازمان نیز ارائه شد که بنابر آن از کتابخانه ملی درخواست شده بود تا دومین دوره نیز برگزار شود. تمامی این فعالیتها در حالی انجام میشود که هیچ تفاهم نامه ای میان دو سازمان امضا نشده است امیدواریم که بازدید وزیر اطلاع رسانی این کشور از کتابخانه ملی در تسریع این عمل کمک کند.
دعوت از ایران برای شرکت در نمایشگاه بینالمللی کتاب عمان
دکتر عبدالمنعم وزیر اطلاع رسانی کشور عمان نیز در ادامه به روابط ایران و کشورش اشاره کرد و گفت: روابط دو کشور نشان دهنده عمق تبادلات تاریخی میان دو ملت است برای ما بسی مایه افتخار است که در کتابخانهی هستیم که مرکزی بزرگ برای گسترش تمدن، علم و فرهنگ اسلامی به حساب میآید و تلاش دارد تا معرفت انسانی و اسلامی را به همه انسانها برساند.
وی ادامه داد: ما اعتقاد داریم که تمدن و پیشرفت علمی هرکشور تنها از طریق فرهنگ به دست میآید. همیشه امتها و ملتهای تاریخی و بزرگ تأکیدشان در تمدن، علم، تاریخ و فرهنگ است. تنها این تمدنها در طول تاریخ جاوید میماند.
عبدالمنعم به نقش کتابخانهها در کشورهای اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: نقش اساسی کتابخانههای ملی در همه کشورهای اسلامی این است که پیام واقعی اسلام و تمدن اسلامی را به دیگران برساند. ما ازطریق علم و معرفت میتوانیم پیام انسانی رسالت اسلام را به دیگران معرفی کنیم. اسلام دین عدالت ، تسامح و تمدن انسانی است بنابراین در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری نیازمند انتقال این پیام هستیم.
وزیر اطلاعرسانی عمان در پایان گفت: ما در وزارت اطلاع رسانی ارتباطات خوبی با دکتر احمد رئیس آرشیو ملی عمان داریم. ایشان نیز بر توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور از این طریق تاکید کردند. همچنین در همینجا از حضور جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب عمان که زیر نظر این وزارتخانه برگزار میشود، استقبال میکنیم.
صلاحی در ادامه سخنان عبدالمنعم با استقبال از پیشنهاد وی، گفت: کتابخانه ملی با همه بخشهای انتشاراتی که وابسته به آن است در نمایشگاه بینالمللی کتاب عمان شرکت خواهد کرد. در این نمایشگاه تلاش داریم تا همه اسناد موجود در آرشیو ملی که مرتبط با کشور عمان است را اسکن و در نمایشگاه عرضه کنیم. همچنین فهرستی از کتابها، پایاننامهها و دیگر منابعی که از ایران درباره عمان موجود است نیز در اختیار پژوهشگران کشور عمان قرار خواهیم داد. توقع داریم که این همکاری دو جانبه باشد و عمان نیز فرصت و تصاویری از اسناد نسخ خطی و کلیه منابع موجود در آرشیو ملیاش که مرتبط با ایران است را در اختیار ما قراردهد.
در ادامه این دیدار نیز، وزیر اطلاعرسانی کشور عمان به همراه هیئت همراه به بازدید از بخشهای مختلفی کتابخانه ملی ایران پرداخت و با نحوه کار بخشهای آن آشنا شد.


تسنیم