پیروزی انقلاب‌اسلامی به رهبری امام باعث شکوفایی کتاب شد


1042 بازدید

پیروزی انقلاب‌اسلامی به رهبری امام باعث شکوفایی کتاب شد

 سید عباس صالحی در مراسم تجدید میثاق دست‌اندرکاران امور فرهنگی و نشر، با آرمان‌های امام خمینی(ره) با اشاره به اهمیت انقلاب اسلامی در شکوفایی انتشار کتاب در ایران گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) یک دوره خلاقیت در کشور به راه افتاد که کتاب یکی از زیرساخت‌های این تحولات بوده است./
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) برگزار  شد.
سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای سخنان خود در این آیین نورانی، با اشاره به جایگاه کتاب و تعاریفی که تاکنون از کتاب شده‌است گفت: کتاب را با تعریف‌های مختلف ستوده‌اند و با عناوین مختلف، جایگاه کتاب را برجسته و تعبیرهای فراوانی از کتاب کرده‌اند. جملاتی مانند کتاب غذای روح، معلم انسان، انیس تنهایی و دهها و شاید صدها واژه‌ دیگر برای توصیف و اهمیت جایگاه کتاب در جامعه به کار برده شده‌است.

وی افزود: یکی از جملات خوب درباره کتاب این است که کتاب نمایه خلاقیت یک ملت است. اگر بخواهیم شاخصه‌ای را برای خلاقیت یک کشور در نظر بگیریم می‌توانیم از کتاب نام ببریم. همچنین اگر بخواهیم فراز و فرود و یا اوج یک ملت را محاسبه کنیم کتاب می‌تواند شاخص خوبی برای این بررسی باشد. این شاخص می‌تواند نشان دهد که یک ملت به سوی رشد حرکت کرده‌است یا مسیر خود را در جاده افول پیموده‌است.

صالحی افزود: تحولات کمی و کیفی در 35 سال اخیر غیرقابل گذشت است. این تحولات فقط کمی نیستند که با ارایه آمار و ارقام محدود شوند، بلکه مهم‌تر از آن تحولاتی کیفی هستند و در هر حوزه‌ای از علوم ما توانسته‌ایم به عمق و گسترش نسبی برسیم، اگر چه هنوز با اوج فاصله زیادی داریم.

معاون امور فرهنگی گفت: در دینی که کتاب تا این حد از جایگاه بالایی برخوردار است و قلم مورد ستایش قرار گرفته‌است. این آمارهای کیفی کافی نیستند و ما راه زیادی را برای پیمودن داریم. این راه، با نفس امام راحل همراه شده‌است و امیدواریم که ادامه پیدا کند.

وی در پایان گفت: می‌توان هزاران نقد و انتقاد درباره این کتاب‌های منتشر شده داشت، اما مهم راهی است که پیموده شده‌است.

در ادامه، مهندس منصور واعظی، دبیر کل نهاد کتابخانه‌های کشور در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل درباره برگزاری این مراسم گفت: همه‌ساله به مناسبت فرارسیدن ایام هفته کتاب ما به این مکان می‌آییم و بار دیگر با آرمان‌های ‌بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تجدید بیعت می‌کنیم.
وی افزود: پیروزی انقلاب اسلامی در زمانی تحقق پیدا کرد که شیاطین شرق و غرب بر تمامی عالم تسلط داشتند. این شیاطین تمامی آزادی و معنویت را به زنجیر کشیده بودند و حتی خداپرستی را نیز محدود کرده بودند امام در چنین شرایط و اوضاعی قیام خود را آغاز کرد و آن‌را به پیروزی رساند.

وی افزود: آنچه که اصلی‌ترین هدف امام خمینی (ره) در نهضت انقلاب اسلامی بود، ادامه  راه و تقویت بندگی خدا بود. ما پای انقلاب ایستاده‌ایم. پای ولایت فقیه ایستاده‌ایم. در طی سی و پنج سال گذشته استکبار جهانی از راه‌های مختلفی تلاش کرده است  جلو این انقلاب را بگیرد اما به نتیجه نرسیده است.
 در این آیین، سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و منصور واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابداران کتابخانه های عمومی و کارکنان ستادی این مرکز، مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی  اعضای هفته کتاب و جمعی از نویسندگان، شاعران، ناشران، اهالی صنعت چاپ و دیگر اهالی فرهنگ
حضور داشتند.


ایبنا