تبدیل قدیمی ترین تلگراف خانه ایران به موزه


3144 بازدید

تبدیل قدیمی ترین تلگراف خانه ایران به موزه

قدیمی ترین تلگراف خانه ایران درجاسک هرمزگان واقع در شرق کشور معروف به «تلگرافخانه انگلیسی ها» به موزه نظامی تبدیل می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری در جریان دیدار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری، این پیشنهاد را به رییس سازمان خود داد که مورد استقبال قرار گرفت.

«عباس نوروزی» افزود: این ساختمان تاریخی که سال 1385 با شماره 16269 به ثبت ملی رسیده، نیازمند نگهداری می باشد که بهتر است به موزه نظامی تبدیل شود.

وی گفت: تلگراف خانه انگلیسی ها یکی از قدیمی ترین تلگراف خانه های ایران است، این بنا به عنوان اولین مرکز تجاری کمپانی هند شرقی در بندر جاسک ساخته شد که بعدها به تلگراف خانه تبدیل شد و به همین نام هم مشهور است.

نوروزی افزود: براساس منابع تاریخی اداره تلگرافخانه در سال 1286 در جاسک تأسیس شد و در سال 1295 دولت انگلیس گارد نظامی کوچکی برای مراقبت از تأسیسات فرستندة تلگراف در جاسک تشکیل داد. سال بعد، فرماندهی نظامی انگلیس از باسَعیدو، شهری در جزیره قشم ، به جاسک منتقل شد و سال 1309، ادارة خطوط تلگراف انگلیس به دولت ایران تحویل داده شد.

مسعود سلطانی فر که سفردوره ای خود از نوار ساحلی چابهار تا بوشهر آغازکرده پس بازدید ازاین بنای تاریخی جاسک دستور داد کارشناسان میراث فرهنگی این پیشنهاد را مورد بررسی قرار دهند.

شهرستان جاسک با 51 هزارنفر جمعیت در 300کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع است.


ایرنا و تابناک