برگزاری نخستین جلسه کمیته علمی همایش بین المللی

مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس


برگزاری نخستین جلسه کمیته علمی همایش بین المللی

نخستین جلسه کمیته علمی همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین‌المللی دفاع مقدس با حضور سرلشکر صفوی، امیر پورشاسب و 30 نفر از اساتید حقوقی دانشگاههای کشور برگزار شد.

سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی در نخستین جلسه کمیته علمی همایش بین المللی مطالبات حقوقی ـ بین المللی دفاع مقدس گفت: همایش بین المللی مطالبات حقوقی ـ بین المللی دفاع مقدس به همت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی و با مشارکت وزارت امور خارجه، قوه قضائیه، دانشگاهها و مراکز علمی، سازمان‌های کشوری و لشکری، در تاریخ پنجم و ششم اسفندماه 1399 در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه این همایش با سایر همایش‌های علمی متفاوت است تاکید کرد: این همایش بین‌المللی یک همایش کاربردی است که خروجی آن استدلال‌های لازم را برای طرح دعاوی حقوقی در مجامع ذیصلاح بین‌المللی جهت استیفای حقوق دولت و ملت ایران در رابطه با خسارت‌های هشت سال دفاع مقدس و شهادت حاج قاسم سلیمانی در اختیار وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و قوه قضائیه قرار خواهد داد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «چرا مردم انگلیس، فرانسه و آلمان نباید بدانند که دولت‌هایشان در 8 سال جنگ برعلیه ملتی بنام ملت ایران چه کردند» اظهار داشت: این همایش نخستین رویداد علمی بین المللی است که به عملکرد حامیان منطقه ای و بین المللی در رابطه با تجاوز رژیم بعث صدام به جمهوری اسلامی ایران و حمایت کشورهای آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه از صدام و تروریسم دولتی آمریکا در ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس می پردازد.

 انعکاس مظلومیت ملت ایران و افشای دولت‌های حامی صدام

در ادامه این جلسه امیر سرتیپ پورشاسب دبیر همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس گفت: انعکاس مظلومیت ملت ایران و افشای نقش دولت‌های حامی صدام در جنایت علیه ملت ایران از اهداف برگزاری این همایش بین المللی است.

جانشین پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس اظهار کرد: تبیین خسارت‌ها و مطالبات جمهوری اسلامی ایران از حامیان و شرکای بین‌المللی و منطقه‌ای صدام در جنگ تحمیلی و تروریسم دولتی امریکا در به شهادت رساندن سردار دلها شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و مجاهد بزرگ شهید ابو مهدی المهندس و تبیین راه‌کارهای پیگیری حقوقی و چگونگی قابلیت احقاق حقوق متعلقه از جمله اهداف این همایش است.

وی افزود: دولت‌های حامی رژیم بعث عراق با باز گذاشتن دست صدام در تجاوز به ایران، بمباران شهرها، کشتار مردم بی گناه و استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم ایران و کردهای عراق، شریک جرم صدام در ارتکاب جنایات جنگی محسوب می‌شوند.

امیر پورشاسب در تشریح ارکان همایش گفت: سرلشکر دکتر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رئیس شورای سیاستگذاری این همایش، سرلشکر دکتر سید یحیی صفوی رئیس همایش، دکتر مسعود اخوان فرد دبیر کمیته علمی  و سردار دکتر کبیری دبیر کمیته اجرایی همایش هستند.

وی در تشریح ساختار کمیته علمی این همایش افزود: کمیته علمی متشکل از 6 کارگروه با عنوان حقوق، علوم سیاسی و روابط بین الملل، اقتصاد، سرمایه انسانی و اجتماعی، محیط زیست و سلامت است.

در ادامه این جلسه اساتید دانشگاههای تهران، علامه طباطبایی، بقیه الله(عج)، امام صادق(ع)، شهید بهشتی و سایر دانشگاهها نقطه نظرات خود را در رابطه با محورهای همایش و نحوه تبیین و مستندسازی حقوقی در دعاوی داخلی و بین المللی، پیگیری خواسته های قانونی جمهوری اسلامی ایران در عرصه جهانی، مکانیزم ترویجی مباحث حقوقی-بین المللی دفاع مقدس در محیط های علمی، دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و تدوین و ارائه مقالات علمی-پژوهشی بیان کردند.


خبرگزاری کتاب ایران