تخصصی‌ترین مجموعه عکس علمای شیعه منتشر می‌شود


1925 بازدید

تخصصی‌ترین مجموعه عکس علمای شیعه منتشر می‌شود

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از انتشار محموعه‌ای بی‌نظیر و تخصصی از تصاویر علمای شیعه خبر داد و گفت: این مجموعه چندی پیش توسط کتابخانه مجلس خریداری و فهرست‌نویسی شد.
 
علی ططری مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از انتشار مجموعه تخصصی تصاویر علمای شیعه خبر داد و گفت:‌ این مجموعه هم‌‌اکنون مراحل پیش از چاپ را می‌گذراند.
وی افزود: این مجموعه پس از 3 سال رایزنی شامل 75 هزار عکس از علمای شیعه از دوره صفوی تا دوره کنونی خریداری و پس از ورود به کتابخانه مجلس به صورت الفبایی فهرست نویسی شد.
 
ططری از شیخ انصاری، آخوند خراسانی، آخوند کاشی، میرزای شیرازی، حاج آقا ارباب، قاضی تبریزی و... به عنوان برخی از علمای شیعه نام برد که تصاویر بسیار کمیاب و نادری از آن‌ها در این مجموعه وجود دارد و افزود:‌ این مجموعه را می‌توان بی‌نظیرترین مجموعه تصویری از علمای شیعه در جهان اسلام برشمرد چرا که تحقیقات نشان می‌دهد هیچ مجموعه تصویری از علمای شیعه به این شکل در جهان وجود ندارد.
مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس تصریح کرد: در میان این مجموعه عکس‌های گروهی علما، نقاشی‌ها، پوسترها، پرتره‌ها و نیز تصاویر استخراج شده از نشریات و کتب به چشم می‌خورد.بسیاری از تصاویر این مجموعه از آنجا که در مجموعه شخصی گردآوری شده بود، بی‌نظیر بوده و تاکنون در هیچ منبعی منتشر نشده است.
 
وی هم‌چنین از انتشار کتاب اسناد کردستان و اسناد جنگ جهانی اول و دوم خبر داد و گفت: هم‌چنین مجموعه جدیدی توسط کتابخانه خریداری شده است که برخی اسناد انتخابات دوره اول مجلس شورای ملی،‌ اسنادی از حزب رستاخیز قبل از انقلاب . .. را در خود جای داده است.


خبرگزاری تسنیم