جنگ سنگر به سنگر در گنبد


جنگ سنگر به سنگر در گنبد

گزارش روزنامه اطلاعات  روز یازدهم فرودین 1358 در باره حوادث گنبد:

در ادامه تیراندازی شدیدی که طی ۴۸ساعت گذشته در گنبدکاووس جنگ زده و ناآرام رخ داد تعداد کشته شدگان برخوردهای خونین این شهر به ۴۰نفر رسید .

کشف توطئه شبکه تروریستی بین المللی در تهران

یک توطئه بزرگ و خطرناک علیه انقلاب که قرار بود در روز برگزاری رفراندوم به مرحله اجرا درآید کشف و دو تن از عاملان توطئه بازداشت شدند .

این دو نفر در بازجویی های اولیه اعتراف کردند که عضو یک شبکه تروریستی بین المللی بودند که تصمیم داشتند در روز برگزاری رفراندوم در تهران و شهرستان ها دست به عملیات تخریبی وسیع و ترور چند تن از رهبران انقلاب بزنند .

دستگیر شدگان دکتر بهمن رحیمیان باجگیران پزشک متخصص سرطان و آسیب شناسی و سید نظام الدین تهرانی نام دارند . دکتر رحیمیان رهبر عملیات تروریستی در ایران است .

بر اساس مدارک و اسنادی که از این دو تن کشف شده و اظهاراتی که در بازجویی های مقدماتی داشته اند بسیاری از اعضای شبکه و از جمله رهبر عملیاتی آنها به عنوان مزدور در خدمت ارتش آمریکا بوده اند و در عملیات سرکوبی جنبش های آزادیخواهانه از جمله جنگ ویتنام شرکت داشته اند .

رحیمیان رهبر گروه تروریستی در مورد چگونگی عملیات توطئه و تخریب در ایران و در روز اخذ رای گفت : ابتدا قرار بود با ایجاد تخریب و آشوب تهران را به دو بخش انقلابی و ضد انقلابی تبدیل کنیم و جنگ داخلی راه بیندازیم زیرا میدانستیم اغلب مردم بخصوص جوانان که احساسات برانگیخته ای دارند مسلح هستند ولی پس از مطالعات زیاد این کار را عملی ندیدیم و تصمیم گرفتیم طرح را در شهرستانها اجرا کنیم ، در بعضی از شهرستانها نیز موفق شدیم ولی وقتی مسئله رفراندوم جدی شد شبکه تصمیم گرفت در تهران و بعضی از شهرستانها روز دهم فروردین دست به تخریب و آشوب بزند و با این عمل در مردم ایجاد وحشت نماید تا هر چه کمتر در رفراندوم شرکت کنند .

رحیمیان ادامه داد : یکی از برنامه های روز دهم فروردین حمله به بعضی از مراکز اخذ رای بود تا رفراندوم بطور کامل انجام نشود ، در همین برنامه نیز قصد داشتیم بعضی از رهبران مذهبی و روحانیونی که در پیروزی انقلاب سهیم بوده اند و برخی از رهبران سیاسی انقلاب را ترور کنیم . (۱)

جنگ سنگر به سنگر در گنبد ادامه دارد

در ادامه تیراندازی شدیدی که طی ۴۸ساعت گذشته در گنبدکاووس جنگ زده و ناآرام رخ داد تعداد کشته شدگان برخوردهای خونین این شهر به ۴۰نفر رسید . همچنین در جریان تیراندازی ها ۱۷نفر دیگر به شدت مجروح شدند .

گنبد وضع بسیار خطرناکی پیدا کرده است و مقامات محلی هشدار دادند چنانچه تا ۲۴ساعت دیگر نیروی کمکی از ارتش نرسد جان مردم و پاسداران شدیدا به خطر می افتد .

نبرد در گنبد سنگر به سنگر ادامه دارد . رحمانقلی سیدی نماینده سابق گنبد در مجلس شورای ملی در باغ مسکونی خود در مقابل شهربانی سنگر گرفته و به روی مردم آتش گشوده است .

۹تن از رهبران مذهبی ترکمنها اظهار داشتند اکثر ترکمنها مایل به دادن رای به جمهوری اسلامی هستند اما از ترس جان خود نمی توانند از خانه ها خارج شوند .

گفته می شود در روز اول رای گیری تنها افراد غیر ترکمن در چند منطقه حفاظت شده موفق به دادن رای شدند و جز چند ترکمن هیچ ترکمن دیگری در رفراندوم نتوانسته شرکت کند .

همگام با بی بی سی رادیو عشق آباد ترکمنستان شوروی نیز مرتبا به زبان ترکمنی مردم را تحریک و در گفتارهای خود آنان را به پایداری و استقامت و جنگ دعوت میکند . (۲)

سخنگوی آیت الله طالقانی بامداد امروز از تعویق سفر ایشان به گنبد کاووس خبر داد . وی گفت : معلوم نیست نمایندگان ترکمن صحرا چه کسانی هستند که با آنان باید مذاکرات انجام شود .

وی گفت : اوضاع منطقه گنبد نسبت به کردستان تا حدودی فرق دارد چون آنجا حداقل معلوم بود که چه کسانی بین اکراد دارای نفوذ هستند و با چه کسانی باید تماس گرفته شود ولی در منطقه ترکمن صحرا این عوامل نامعلوم بوده و مسافرت آیت الله طالقانی تا تعیین این افراد سودمند نخواهد بود . (۳)

سازمان چریک های فدایی خلق نیز با اعزام یک هیئت تام الاختیار به گنبد در تلاش است در حوادث و رویدادهای این منطقه نقش ایفا کند . (۴) همچنین مرگ ۹عضو اکیپ اعزامی پزشکی سنندج به گنبدکاووس که در یک حادثه رانندگی کشته شدند شهر سنندج را در ماتم فرو برد . در این شهر به مدت ۳روز عزای عمومی اعلام شده است . (۵)

 

پی نوشت ها

  1. اطلاعات ، ۱۱فروردین ۱۳۵۸، صفحه ۲
  2. اطلاعات ، ۱۱فروردین ۱۳۵۸، صفحه ۳
  3. اطلاعات ، ۱۱فروردین ۱۳۵۸، صفحه ۳
  4. اطلاعات ، ۱۱فروردین ۱۳۵۸، صفحه ۳
  5. اطلاعات ، ۱۱فروردین ۱۳۵۸، صفحه ۳


سایت روزشمار http://www.rouzshomar.ir