مروری بر کتاب تداوم اندیشه


1411 بازدید

مروری بر کتاب تداوم اندیشه

به گزارش خبرگزاری رسا، تداوم اندیشه (خاطرات و مبارزات آیت‌الله سیدعبدالهادی حسینی شاهرودی) به قلم بنیامین شیرخانی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به انتشار رسید.

 پیروزی انقلاب اسلامی مرهون کادرسازی و تربیت نیروی انقلابیاز سوی امام خمینی رحمة الله علیه و سایر روحانیت و مراجع در دوران نهضت اسلامی است.

انتقال امام خمینی از ترکیه به عراق مجالی فراهم آورد که ایشان صبورانه انگیزه‌ها و اهداف نهضت را در حوزه‌  نجف بیان کنند و به تربیت نیروهای انقلابی بپردازند. آغاز درس ولایت فقیه امام در این دوران نقطه‌ی عطفی در روند نهضت اسلامی بود که پایه‌های تئوریک نظام اسلامی را بعد از پیروزی انقلاب پی‌ریزی نمود.

در میان مراجع نجف آن که بیشتر از همه شیفته و هوادار امام خمینی شد، آیت‌الله شهید محمدباقر صدر بود که به گفته خود ذوب در امام خمینی بود.

  او نیز با نگاشتن کتاب‌های «اقتصادنا» و «فلسفتنا» در پی تبیین ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اسلام برآمد. شاگردان وی که یکچند در عراق با روی کار آمدن حزب بعث با آن در ستیز بودند، با انتقال امام به عراق با نهضت اسلامی بیشتر آشنا شدند. در این میان خاندان آیت‌الله شاهرودی از همه بارزتر است.

 آیت‌الله شاهرودی از مراجع بزرگ شیعه در عراق بود که مقلدان زیادی نیز در ایران داشت. ایشان از امام دفاع می‌کرد و در مقابل اقدامات رژیم بعث و حکومت پهلوی مقاومت می‌نمود. راوی خاطرات پیش‌رو عبدالهادی شاهرودی نوه‌ی آیت‌الله شاهرودی بزرگ است که با اوج‌گیری مبارزات علیه رژیم بعثی در عراق به توصیه شهید صدر به لبنان رفت.

 او که حامل پیامی از سوی شهید صدر به امام موسی صدر بود، پس از انجام وظیفه به ایران آمد و به پیروزی انقلاب اسلامی مدد رساند. تلاش‌های او چه در قبل از انقلاب و چه پس از پیروزی در تبیین ابعاد مختلف نظام اسلامی و پایه‌ی نظری آن محل دقت و توجه است.

 آیت‌الله شاهرودی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس به جریان پاسداری و حراست از نظام اسلامی پیوست و اقدامات عدیده‌ای در کمک‌رسانی به رزمندگان اسلام داشت. ایشان در مقام امامت جمعه شهرستان علی‌آباد کتول منشأ خدمات مفیدی شد که در پیشبرد اهداف نظامی اسلامی تأثیر داشت. تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی علی‌آباد یکی از این اقدامات است.

 وی دارای تألیفات زیادی درباره پایه‌های تئوریک نظام اسلامی و مسائل و مشکلات مبتلابه روزانه‌ی مردم است که می‌توانند در تربیت نسل جوان و مؤمن و تحقق حیات طیبه مفید باشند.

 تداوم اندیشه (خاطرات و مبارزات آیت‌الله سیدعبدالهادی حسینی شاهرودی) با شمارگان 2000نسخه، در 640 صفحه و با قیمت بیست هزار تومان از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.


رسا