جسد 2800 ساله در همدان


7555 بازدید

 جسد 2800 ساله در همدان

   سرپرست کاوش‌های باستان شناسی میدان امام خمینی(ره) شهر همدان گفت که در کاوش های انجام شده بقایای یکی از قدیمی‌ترین جسدهای دفن شده با قدمت 2800 سال در این منطقه کشف شد.

محمد شعبانی با بیان اینکه بقایای این جسد یکی از قدیمی‌ترین تدفین‌هایی است که تاکنون در شهر همدان کشف شده است افزود: این تدفین مربوط به کودکی با حدود 10 سال سن است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، تدفین دیگری نیز در یکی از بخش‌های کارگاه بدست آمده است که مطالعات تخصصی بر روی آن ادامه دارد.

وی با بیان اینکه تدفین های بدست آمده فاقد هرگونه اشیای تاریخی بوده است گفت: تاکنون در طول کاوش‌ها یک پایه ستون مربوط به دوران تاریخی -احتمالا سلوکی- و یک سنگ آسیاب روغن‌گیری و خمره ذخیره روغن در کنار آن بدست آمده است.

با اجرای طرح پیاده راه سازی محدوده میدان امام خمینی(ره) و خیابان اکباتان همدان 2 تابوت شکسته سفالی متعلق به دوران اشکانی و تعدادی تکه های سفال متعلق به دوره های مختلف تاریخی از زمان مادها تا دوران اسلامی در این مسیر کشف شد.

این آثار به عنوان نمونه ای از مهمترین نشانه‌های تاریخ و تمدن این سرزمین مورد توجه رسانه ها، متولیان حوزه میراث فرهنگی و فعالان اجتماعی قرار گرفت و مقرر شد کاوش های اضطراری برای کشف احتمالی دیگر آثار مدفون در این محدوده ادامه یابد و در صورت امکان سایت موزه ای برای نمایش آثار باستانی کشف شده از این محدوده احداث شود.


ایرنا