روایت سردار فضلی از ماجرای ۳ هزار شهید حمله ناجوانمردانه شیمیایی سردشت


985 بازدید

روایت سردار فضلی از ماجرای ۳ هزار شهید حمله ناجوانمردانه شیمیایی سردشت

مراسم معارفه معاون رئیس بنیاد و مدیرکل حفظ اثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان تهران امروز شنبه هفتم تیرماه با حضور سردار جزایری معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی، سردار فضلی جانشین بسیج مستضعفین و فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور، سردار ساجدی‌نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ، سردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، حجت الاسلام مصلحی رئیس سازمان روحانیت و دفاع مقدس، حجت الاسلام آل هاشم رئیس عقیدتی سیاسی ارتش و رحماندوست نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

سردار علی فضلی جانشین بسیج مستضعفین و فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور در این مراسم گفت: امروز و دیروز ششم و هفتم تیرماه حوادث بزرگی را در تاریخ انقلاب و دوران دفاع مقدس در دل خود جای داده است. هفتم تیرماه سالروز شهادت شهید بهشتی و 72 یار صدیق امام (ره) و ششم تیرماه سالروز حمله شیمیایی به منطقه سردشت بود.

وی افزود: هیچگاه یادم نمی‌رود اردویی را در لشگر سیدالشهدا(ع) در اردوگاه ساجدین داشتیم. مدتی برای عملیات آماده بودیم و قرار بود در آن منطقه عملیاتی انجام دهیم. شب قبل از عملیات هنگام غروب در اردوگاه در حال صحبت با رزمنده‌ها بودیم میانه صحبت‌ها پشت تریبون خبر دادند آقای شمخانی مرا در بی‌سیم احضار کرده‌است. او به من گفت دشمن تلاش جدی دارد تا ارتفاعات منطقه ماووت را با سقوط مواجه کند. شما مأموریت سردشت را به زمان دیگری موکول کرده و نزد ما بیایید.

جانشین بسیج مستضعفین ادامه داد: حوالی 4 صبح به قرارگاه امام رضا(ع) شهید بروجردی در ماووت رسیدم. یک جلسه اضطراری با فرماندگان تشکیل شده بود شرایط سختی پیش آمده بود دشمن فشار زیادی می‌آورد مأموریت ابلاغ شد تا ما در مائوت وارد عمل شویم با یک بالگرد به منطقه سردشت بازگشتم که نیروها را سازماندهی کرده و با گردانی مجهز به منطقه ماووت بازگردم. شب قبل یک گردان حرکت کرده بود. مابقی نیروها هم به صورت زمینی به منطقه ماووت می‌رفتند تا وارد عمل شویم. در این حین بود که با حمله ناجوانمردانه شیمیایی سردشت مواجه شدیم.

فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور اظهار داشت: به اندازه‌ای که امکاناتمان اقتضا می‌کرد بچه‌ها را برای کمک به مردم فرستادیم. در این حمله شیمیایی قریب به 3 هزار شهید تقدیم اسلام شد. ما در ضمن کمک عزیمت به منطقه ماووت را انجام دادیم و همان شب عملیات را انجام دادیم خدا به ما کمک کرد در وضعیتی که دشمن فشار بسیاری می‌آورد و هزینه زیادی داده بودیم ارتفاعات منطقه بازپس گیری شود و دشمن از رسیدن به اهداف خود ناامید شد.

سردار فضلی با تأکید براینکه حوادث دفاع مقدس لحظه  لحظه‌اش نکات بسیاری را در دل دارد، به نکات دیگری اشاره کرد و افزود: جایگاه رفیع بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان تهران تا حد زیادی خالی بود هرچند مراکز بنیاد شعباتی را در شهرهای دیگر راه اندازی کرده اما یک پیوستگی لازم بود تا ظرفیت‌های تهران را پرکرده و انسجام و هماهنگی را میان شعبات مختلف برقرار کند. من صمیمانه از سردار کارگر برای تشکیل بنیاد حفظ آثار تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: سردار عبدالله روشن شاید بیشتر از هر کسی عظمت حضور رزمنده‌ها و بسیجیان را در جنگ حس کرده است و از رده های مختلف و حوزه‌های مختلفی مانند مقداد، ابوذر و کرج و استان تهران اطلاعات بکر، دقیق و غیرقابل توصیفی دارد. اوچندین گام جلو است و دلیلش هم شناخت وسیعی است که کسب کرده است. امیدوارم او با مشارکت همه فرماندهان ارتش، ناجا، مهندس رزمی، جهاد، بسیج و سپاه و همه ارکان استان تهران این مهم را به حد انتظار برساند.

جانشین بسیج مستضعفین با اشاره به برخی از خصوصیات قابل توجه استان تهران، گفت: بزرگترین گلزار شهدای ایران در تهران واقع است و حرم نورانی امام خمینی(ه) به همراه 36 هزار شهید ایران در این ناحیه قرار دارد. امیدوارم سردار روشن در این عملیات اثرگذار بزرگ فرهنگی موفق باشد. من به نمایندگی از خودم و سرداران بسیاری دیگر برای همراهی و یکدلی با ایشان اعلام امادگی می‌کنم تا این تکلیف به کمک همه به شایستگی انجام شود.


تسنیم