زندگینامه شهید مهدی عراقی


23195 بازدید

زندگینامه شهید مهدی عراقی

محمدمهدی عراقی فرزند غلامعلی در سال 1309 هجری شمسی در محله پاچنار تهران متولد شد. وی از ابتدای نوجوانی در هیأتهای عزاداری و مذهبی فعالیت داشت‌. در شانزده سالگی به عضویت شورای مرکزی فدائیان اسلام درآمد و در اعتراض به بازداشت شهید نواب صفوی به مدت 6 ماه زندانی شد. حاج مهدی عراقی در سازماندهی قیام 15 خرداد 1342، طرح اعدام کسروی‌، هژیر، رزم آرا و منصور هماهنگی بین نیروهای مبارز و ورود حضرت امام خمینی (ره‌) به ایران نقش اساسی داشت‌. شهید عراقی یک بار در جریان تشییع پیکر سید ضیاءالدین حاج سید جوادی در قزوین به اتهام پخش اعلامیه در تاریخ 42/1/11 دستگیر و با تبدیل قرار آزاد شد. وی مجدداً در اول خرداد ماه 1343 به اتهام اغتشاش در تظاهرات روز عاشورا دستگیر و سرانجام در 43/4/31 با قرار اخذ کفیل با وجه کفاله پنجاه هزار ریال آزاد گردید.
وی پس از گذشت هفت ماه مجدداً در بیستم بهمن ماه همان سال به اتهام شرکت در اعدام انقلابی منصور و حمل اسلحه غیرمجاز دستگیر و به اعدام محکوم شد. ولی با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم گردید. مشارالیه پس از تحمل 13 سال زندان در بهمن ماه 1355 آزاد شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌های مختلفی از قبیل سرپرستی زندان قصر، عضویت در شورای مرکزی و رییس واحد اجرایی بنیاد مستضعفان‌، عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی و مدیریت مالی روزنامه کیهان را به عهده گرفت‌.
شهید عراقی در ساعت هفت و ربع صبح روز یکشنبه 58/6/4 هنگامی که همراه پسرش حسام و همچنین حاج حسین مهدیان عازم محل کار بود به وسیله سه موتور سوار از اعضای گروه فرقان در خیابان زمرد مورد حمله قرار گرفت و خودش و پسرش حسام به درجه رفیع شهادت رسیدند.


موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی