بازخوانی یک نامه تاریخی

نامه ناطق نوری به امام خمینی


در سال 1367 در جریان رأی اعتماد مجلس سوم به علی‌اکبر محتشمی‌پور به عنوان وزیر پیشنهادی کشور  فضاسازی نمایندگان اکثریت موجب شد تا مخالفان محتشمی‌پور به عنوان مخالفان امام تلقی شوند. حجت‌‎الاسلام ناطق‌نوری در جلد دوم کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در همین رابطه می‌گوید: « وقتی‌ که‌ آقای‌ محتشمی‌ به‌ عنوان‌ وزیر کشور به‌ مجلس‌ معرفی‌ شد و مقرر شد که‌ مجلس‌ به‌ ایشان‌ رأی‌ بدهد، در مجلس‌ گفتند که‌ امام‌ فرموده‌ به‌ ایشان‌ رأی‌ دهید و هرکس‌ به‌ ایشان‌ رأی‌ ندهد، تخلف‌ از امام‌ کرده‌ است‌. در واقع‌ آن‌ زمان‌ رأی‌ ندادن‌ به‌ وزیر، تخلف‌ از امام‌ تلقی‌ می‌شد. من‌ نامه‌ای‌ خدمت‌ امام‌ نوشتم‌ و عرض‌ کردم‌ که‌ آقای‌ محتشمی‌ را به‌ مجلس‌ معرفی‌ کردند. می‌گویند نظر شما این‌ است‌ که‌ هرکس‌ به‌ ایشان‌ رأی‌ ندهد، تخلف‌ از امر امام‌ کرده‌ است‌...»

متن نامه علی‌اکبر ناطق‌نوری بدین شرح است:

‌‌باسمه تعالی. محضر مقدس رهبر عظیم‌الشأن انقلاب، حضرت امام ـ مدظله‌العالی‌

باتقدیم سلام و آرزوی طول عمر برای آن وجود مبارک، احتراماً معروض می‌دارد، همان طوری‌‎ ‎‌که مستحضر هستید در رابطه با رأی اعتماد به اعضای محترم دولت از حضرتعالی راجع به‌‎ ‎‌حجت‌الاسلام جناب آقای محتشمی، وزیر محترم کشور سؤالی شد که پاسخ آن، روز رأی گیری بین‌‎ ‎‌نمایندگان پخش و از تریبون مجلس خوانده شد و ایشان مجدداً به عنوان وزیر کشور انتخاب شدند‌‎ ‎‌لکن بعضی در سطح مجلس حتی از تریبون مجلس چنین منعکس نمودند: کسانی که به آقای محتشمی‌‎ ‎‌رأی مثبت ندادند مخالفت با فرمان شما کردند. چنانچه مصلحت بدانید بیان فرمایید آیا نظر مبارک رأی‌‎ ‎‌مثبت دادن به ایشان بود؟ و کسانی که رأی ندادند خدای ناکرده خلاف فرمان حضرتعالی که قهراً‌‎ ‎‌خلاف شرع هم هست عمل نمودند یا خیر؟‌ مقلد کوچک شما علی‌اکبر ناطق نوری 24 /67/6 »

‌‌امام خمینی در پاسخ به حجت‌الاسلام ناطق‌نوری در نامه‌ای مورخ 28 شهریور 67 مرقوم داشتند:

باسمه‌تعالی ‌

‌‌جناب حجت‌الاسلام آقای ناطق نوری ـ دامت افاضاته‌

‌‌با سلام، در جمهوری اسلامی جز در مواردی نادر که اسلام و حیثیت نظام در خطر‌‎ ‎‌باشد، آن هم با تشخیص موضوع از طرف کارشناسان دانا، هیچ کس نمی‌تواند رأی خود‌‎ ‎‌را بر دیگری تحمیل کند؛ و خدا آن روز را هم نیاورد. من تمام سعی خود را می‌نمایم که‌‎ ‎‌با نسبت مطلبی به من، کسی مظلوم نگردد. من شما را هم فردی متدین، متعهد، مبارز و‌‎ ‎‌دارای هوش سیاسی می‌دانم. برای من شما و آقای محتشمی فرقی ندارد. من هر دوی‌ شما و همین‌طور همۀ دست اندرکاران صدیق نظام و تمامی افرادی که چون شما قلبشان‌‎ ‎‌برای اسلام و ایران می‌تپد را فرزندان اسلام و انقلاب می‌دانم. همه باید سعی کنیم تا روح‌‎ ‎‌وحدت و پاکی را بر محیط کارمان حاکم گردانیم، تا بتوانیم تمامی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها را‌‎ ‎‌به زانو درآوریم. باید تلاش کنیم زهد و قدس اسلام ناب محمدی را از زنگارهای‌‎ ‎‌تقدس‌مآبی و تحجرگرایی اسلام امریکایی جدا کرده و به مردم مستضعفمان نشان دهیم.‌‎ ‎‌ما اگر توانستیم نظامی بر پایه‌های نه شرقی نه غربی واقعی و اسلام پاک منزه از ریا و‌‎ ‎‌خدعه و فریب را معرفی نماییم، انقلاب پیروز شده است. توفیق جنابعالی رااز خداوند‌‎ ‎‌متعال خواستارم. والسلام علیکم و رحمة الله.


پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
بازخوانی یک نامه تاریخی