جشن هشتاد سالگی «پرسشگر دردمند روزگار ما»، دکتر رضا داوری


1596 بازدید

جشن هشتاد سالگی «پرسشگر دردمند روزگار ما»، دکتر رضا داوری

جشن هشتاد سالگی فیلسوف فرهنگ دکتر رضا داوری اردکانی با عنوان «پرسشگر دردمند روزگار ما»، 16 تیر ماه به همت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کمیسیون ملی یونسکو و مشارکت سازمان‌ها و نهادهای فلسفی و فرهنگی برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، قرار است در این مراسم جایزه ویژه از سوی نهادهای فلسفی و علمی به دکتر داوری اهداء شود. به همین مناسبت جمعی از نخبگان علمی، فلسفی و فرهنگی در محلفی گردهم می آیند تا بار دیگر از شخصیت علمی و فلسفی ایشان به عنوان یکی از تاثیرگذارترین فیلسوفان معاصر ایران تجلیل کنند.
استاد داوری در دست نوشته کوتاهی درباره هشتاد سالگی اش نوشته است: "درباره هشتاد سالگی ام چه بنویسم؟ عمری سپری کرده‌ام؛ با دردها و رازها و پرسش‌هایی که برایشان قلم زدم. می‌دانم که به مرگ نزدیکم، نه فقط از جهت زمانی بلکه از درون با آن انس دارم و سعی نمی‌کنم که خود را به غفلت بزنم ... اما هنوز زنده‌ام و می‌توانم کتاب بخوانم و قلم بزنم. من هنوز زنده‌ام و زندگی می‌کنم، هر چند که به قول سعدی: بضاعت نیاوردم الا امید... "
همچنین برپایی نمایشگاه آثار و نمایشگاه عکس تاریخ تمدن جهان در لبنان با گلچین نظرات دکتر داوری اردکانی درباره زندگی، فرهنگ و فلسفه از دیگر برنامه‌های جنبی این مراسم نکوداشت است.
جشن هشتاد سالگی فیلسوف فرهنگ روز یکشنبه (16 تیر) از ساعت 17 تا 21  به همت کتابخانه مجلس شورای اسلامی و با همکاری کمیسیون ملی یونسکو، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران (منطقه 2)، دانشگاه تهران، موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه، موسسه کتابشهر ایران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (نمایندگی تهران) در تالار اجتماعات فرهنگسرای ابن سینا برگزار می شود.
گفتنی است، دکتر رضا داوری اردکانی، خرداد ماه سال 1312 در اردکان یزد به دنیا آمد و در این شهر دوره اول متوسطه را به پایان رساند، در سال 1330 از دانشسرای مقدماتی اصفهان دیپلم گرفت و در مهرماه همان سال به استخدام وزارت فرهنگ (وزارت آموزش و پرورش فعلی) درآمد و چندین سال در مدارس شهرهای اردکان، اراک، قم و تهران تدریس کرد. در سال 1334 برای تحصیل به دانشگاه تهران وارد شد و در رشته فلسفه به تحصیل پرداخت و در سال 1346 به اخذ درجه دکتری نائل آمد.
استادی فلسفه دانشگاه تهران، ریاست فرهنگستان علوم جمهموری اسلامی ایران، سرپرستی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، برگزیده به عنوان چهره ماندگار، کسب نشان درجه یک دانش از ریاست جمهوری، کسب عنوان فارابی شناس برجسته ایران، دریافت تندیس ویژه در نخستین جشنواره بین المللی فارابی و تالیف بیش از صدها کتاب و مقالات علمی در حوزه فلسفه و فرهنگ از جمله سوابق و افتخارات این فلیسوف فرهنگ است.