کتاب‌هایی برای شناخت بیشتر حزب‌الله و پیروزی تاریخی در جنگ 33روزه


1787 بازدید

کتاب‌هایی برای شناخت بیشتر حزب‌الله و پیروزی تاریخی در جنگ 33روزه

مؤسسه انتشاراتی «روایت فتح» به مناسبت سالروز پیروزی مقاومت 33 روزه حزب‌الله لبنان بر صهیونیسم، محصولات فرهنگی خود را در حوزه کتاب و صوتی _ تصویری معرفی کرده است که در ذیل از خاطرتان می‌گذرد:

* کتاب «حزب‌الله»

کتاب «حزب‌الله» توسط «سمیه طباطبایی» در 152 صفحه نوشته شده است که در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: تنها راه مقاومت، مبارزه‌ مخفی بود. رزمندگان مقاومت در شهرها و روستاهای خود بودند، کارهای روزانه‌شان را انجام می‌دادند و هر وقت لازم می‌شد، می‌جنگیدند و بعد از پایان عملیات هم به خانه‌هایشان می‌رفتند. به این ترتیب، هیچ‌ کس از شرکت آنها در عملیات خبردار نمی‌شد. هر رزمنده فقط اعضای گروه خود و فرمانده‌اش را می‌شناخت. فرمانده‌ها با هم ارتباط داشتند و عملیات‌ها را طراحی می‌کردند.

 

 

قاعده کلی عملیات‌ها این بود؛ ضربه‌زدن و گریختن. نظامیان اسرائیلی غافلگیر می‌شدند و وقتی می‌خواستند واکنشی از خود نشان بدهند، کسی را در مقابلشان نمی‌دیدند. این شیوه عملیات، خسارت زیادی به اسرائیلی‌ها نمی‌زد، اما آنها را مجبور می‌کرد که دائم در حال آماده باش باشند؛ چیزی که باعث فرسایش توان نظامی و از بین رفتن روحیه آنها می‌شد. این کتاب روایتی است ساده و روان از شکل‌گیری هسته‌های اولیه‌ مقاومت اسلامی تا شکوفایی و اقتدار عزت مدارانه‌ حزب‌الله لبنان.

 

 

* کتاب «حزب‌الله، حقایق و ابعاد»

کتاب «حزب‌الله، حقایق و ابعاد» توسط «فضیل ابوالنصر» نوشته و «زیبا اکبرزاده» آن را ترجمه کرده است که درباره این کتاب می‌خوانیم: حزب‌الله پدیده‌ای لبنانی و منطقه‌ای است که تأثیرها و ابعاد وسیعی در عرصه منطقه و بین‌الملل به جای گذاشته است. این حزب منحصر به لبنان نیست. اهمیت حزب‌الله از این رو است که تحت لوای اسلام، جهان اسلام را از اندونزی تا مراکش تحت تأثیر خود قرار داده است. حزب‌الله در قالب حرکت اسلامی در دو عرصه نظری و عملی فعالیت داشته و با هویت شیعی خود در ابعاد کلی اسلام، (شیعه و سنی) حرکت می‌کند. سخنی گزاف نیست اگر بگوییم ایمان و اتحاد حزب‌الله تحسین مذاهب غیراسلامی را نیز برانگیخته است.

این کتاب در مقایسه با کتاب‌های دیگری که در خصوص حزب‌الله نگاشته شده‌اند، از این جهت متمایز است که مطالب آن به صورت تحقیق علمی ـ آکادمی گردآوری شده و تمامی فعالیت‌های حزب‌الله را مورد بررسی قرار داده است و منابع اصلی آن نویسندگان و صاحب نظران و فعالان حزب‌الله است.

* کتاب «زندگی‌ام برای لبنان»

این کتاب، خاطرات «سها بشاره» دختر لبنانی است،ْ که نمی‌تواند سکوت کند و در برابر اشغال کشورش آرام بنشیند، به مقاومت می‌پیوندد و به زندان می‌افتد. گزارشی مستقیم و عینی است از جنگ داخلی لبنان، حمله اسرائیل و وضعیت مقاومت در آن برهه زمانی که فرصتی ویژه را برای نگریستن به رویدادهای لبنان فراهم می‌کند.

 

 

کتاب «زندگی‌ام برای لبنان»، توسط «سها بشاره» نوشته و «علی مرج» آن را ترجمه کرده است که طراح جلد این کتاب نیز «سیدایمان نوری نجفی»، است.

* نگاهی به مستند «سه سوی میدان جنگ»

مقاومت 33 روزه؛ سه سوی میدان جنگ روایت نبرد سنگین نیروهای مقاومت با سربازان اسرائیلی در دشت خیام است که در آخرین روزهای جنگ 33 روزه اتفاق افتاد.

یک سوی میدان جنگ همان جایی است که ارتش اسرائیل قصد دارد با تانک‌های پیشرفته‌اش وارد شود. ضلع دیگر، روستای مسیحی نشینی است که از قضا دو خبرنگار مسیحی در آنجا زندگی می‌کنند و شاهد اتفاقات هستند. ضلع آخر هم سنگر رزمندگان حزب‌الله است که منتظرند تانک‌های اسرائیلی وارد دشت خیام شوند.

مستند سه سوی میدان جنگ از نگاه دو خبرنگار مسیحی و رزمندگان حزب‌الله به روایت دقیق نبرد در دشت خیام می‌پردازد. همان جنگی که تیر خلاص مقاومت رزمندگان حزب‌الله در جنگ 33 روزه را روایت می‌کند. صحنه‌ای که در آن چهار رزمنده مقاومت با گردانی از ارتش اسرائیل تن به تن جنگیدند.

«خانه‌ای در حولا»، گوشه‌ای دیگر از مقاومت رزمندگان حزب‌الله در جنگ 33 روزه را روایت می‌کند. صحنه‌ای که در آن چهار رزمنده مقاومت با گردانی از ارتش اسرائیل تن به تن جنگیدند. مستند «بازگشت از نهاریا» هم داستان آزادی سمیر قنطار و یارانش از چنگ اسرائیلی‌ها است. همان کسی که «سیدحسن نصرالله» قول داده بود که رزمندگان مقاومت او را آزاد خواهند کرد.

حزب‌الله باید با گروگان گرفتن چند سرباز، اسرائیلی‌ها را وادار می‌کردند در ازای رهایی آنها سمیر قنطار را آزاد کنند. جنگ 33 روزه از سوی رژیم صهیونیستی و به بهانه آزادی این گروگان‌ها و برای سرکوب و خلع سلاح مقاومت اسلامی در جنوب لبنان آغاز شد.

مستند «سه سوی میدان جنگ» کاری از «مهدی نقویان» و «محمدحسین مهدویان» است، که از سوی مؤسسه انتشاراتی روایت فتح منتشر شده است.

 

 

* مستند «سلام حزب الله

 

«سلام حزب‌الله»، مجموعه‌ای است شامل سه مستند با نام‌های «سلام حزب الله»، «مقاومت اسلامی در لبنان» و « فرزندان جبل عامل» که هر سه مستند مربوط به مقاومت اسلامی لبنان یعنی حزب‌الله است. مجموعه «سلام حزب‌الله» مروری است کوتاه بر ریشه‌های تهاجم اسرائیل به لبنان و مقاومت اسلامی حزب‌الله در برابر آن.

«سلام حزب الله» اولین مستند این مجموعه روایتی است از به اسارت گرفتن دو تن از سربازان اسرائیلی و مقاومت حزب الله لبنان برای مبادله اسرای اسرائیلی با اسرای لبنانی؛ دوازدهم جولای 2006، رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان (حزب‌الله) دو سرباز اسرائیلی را در مرز لبنان و فلسطین اشغالی اسیر کردند. این عملیات حزب‌الله برای ارتش اسرائیل حادثه‌ای غیرمنتظره و باورنکردنی بود. اسرائیلی‌ها که در گذشته هم سابقه‌ تلخ چنین عملیاتی را در خاطر داشتند، خوب می‌دانستند که این تاوان خیانتی است که خودشان در مبادله‌ اسرای سال 2004 انجام داده بودند. این ماجرا برای اسرائیل یک نتیجه بیشتر نداشت؛ تکرار شکسته شدن اسطوره شکست‌ناپذیری اسرائیل توسط حزب‌الله و تقویت جایگاه حزب‌الله در لبنان و در بین ملت‌های عرب.

از روز اول عملیات حزب‌الله، ارتش اسرائیل که از دستیابی به رزمندگان حزب‌الله و اسرای خود ناتوان شده بود ابتدا شهر صور و بعد تمام مناطق لبنان را از هوا و دریا زیر آتش توپخانه و بمباران جنگنده‌هایش گرفت تا با تحریک افکار عمومی مردم لبنان و جهان عرب، حزب‌الله را باعث و بانی جنگ نشان دهد. اما ریشه عصبانیت سران رژیم صهیونیستی اسرائیل که حاضر شده بودند در ازای تنها دو سرباز، جنگی همه‌جانبه را به لبنان تحمیل کنند در جای دیگری بود.

* مستند «مقاومت اسلامی در لبنان»

مستند «مقاومت اسلامی در لبنان» دومین مستند این مجموعه مستندی است کوتاه که سیرتاریخی و نقاط حساس مبارزات مقاومت اسلامی لبنان را از زمان تشکیل تا سال‌های اخیر نشان می‌دهد. دیگر مستند این مجموعه که «فرزندان جبل عامل» نام دارد، روایتی‌ است از دلایل شکل گیری هسته اصلی مقاومت لبنان و نقش اصلی و اساسی امام موسی‌صدر در تشکیل این گروه همچنین معرفی اشخاص تأثیرگذار که پس از دستگیری امام موسی‌صدر ادامه دهنده راه او شدند و با پیام امام خمینی (ره) به مردم لبنان در سال 1982 جایی در خلده فرزندان مقاومت اسرائیل را زمین گیر کردند و رویارویی خلده آغاز سازمان یافتن جمع‌ها و هسته‌های مقاومت اسلامی لبنان شد و سازمان اصلی حزب‌الله لبنان را تشکیل شد.

بر اساس این گزارش، کارگردان مستند «سلام حزب‌الله»، حسین مهدویان و کارگردان مستند «مقاومت اسلامی در لبنان» مرتضی پایه‌شناس و کارگردانان مستند «فرزندان جبل عامل» حسین محمودیان و سید احسان اصغرزاده است که این مجموعه در قالب یک حلقه DVD از سوی گروه تلویزیونی روایت فتح تولید شده است.

* «فرزندان جبل عامل»

رهبران مقاومت لبنان جبل عامل یکی از مناطق شیعه‌نشین جنوب لبنان و همسایه‌ اسرائیل است. مردمان جبل عامل با مقاومت متولد می‌شوند، زندگی می‌کنند و می‌میرند؛ آنچنان‌که همه افتخارات تاریخ لبنان همیشه یک ریشه در مقاومت جنوب داشته و دارد. امروز روح مقاومت در جبل عامل آن قدر زنده است که مردمانش. انگار این روح مقاومت است که هر روز نو‌به‌نو می‌شود و شکوفه می‌زند و ریشه می‌دواند و در تاریخ سیر می‌کند؛ از ابوذر غفاری آغاز می‌شود و در صورت همه فرزندان جبل عامل ادامه می‌یابد.

«فرزندان جبل عامل» مرور مختصری است بر مقاومت فرزندان جبل عامل، امام موسی صدر، سیدعباس موسوی و سیدحسن نصرالله.

بر اساس این گزارش، علاقه‌مندان برای تهیه این آثار می‌توانند به نشانی میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، نبش خیابان فلاح‌پور، فروشگاه روایت فتح مراجعه یا با شماره تلفن 88897814 تماس حاصل کنند.


فارس