شیخ‌الاسلام: ملاقات شهید بهشتی با ژنرال هایزر، شاهکار دیپلماسی بود


648 بازدید

 

یک کارشناس مسائل سیاسی به ملاقات شهید بهشتی با ژنرال هایزر، ژنرال چهار ستاره آمریکایی اشاره کرد و گفت:‌ شهید بهشتی در این دیدار تأکید کرد که با ادامه خونریزی نتیجه عوض نخواهد شد و این یک شاهکار دیپلماسی کمتر شناخته‌شده‌ای است.
حسین شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به سالروز شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران ایشان اظهار داشت: یکی از مظلوم‌ترین شهدای انقلاب شهید بهشتی است و بسیاری از خدمات ایشان به انقلاب ناشناخته است.
وی بر همین اساس به ملاقات شهید بهشتی با ژنرال هایزر ژنرال چهار ستاره آمریکایی اشاره و تصریح کرد: این ملاقات به دستور امام خمینی(ره) صورت گرفت؛ به هایزر گفته بودند که با ارتش شاه علیه انقلاب کودتا کند که در واقع ملاقات وی یکی از مؤثرترین ملاقات‌های سیاسی تاریخ انقلاب است.
شیخ‌الاسلام افزود: شهید بهشتی در این دیدار تأکید کرد که با ادامه خونریزی نتیجه عوض نخواهد شد و این یک شاهکار دیپلماسی کمتر شناخته‌شده‌ای است.
وی در عین حال به توانایی‌های شهید بهشتی مثل چگونگی مدیریت بر مجلس خبرگان قانون اساسی و فهم ایشان از نظریه ولایت فقیه امام خمینی(ره) اشاره کرد.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در حال حاضر در موضوع بیداری اسلامی، گروه‌هایی مثل اخوان‌المسلمین یک نمونه ارائه نکردند که چگونه قانون شریعت باید در زمین جاری شود؛ خداوند دین و پیامبر اکرم (ص) را فرستاد تا احکام اسلامی در زمین جاری شود و اجرای این احکام در قانون اساسی ما وجود دارد و این اقدام بزرگ را شهید بهشتی انجام داد؛ هرچند افرادی مثل بنی‌صدر، سلامتیان و ملی مذهبی‌ها کارشکنی کردند اما ایشان با مدیریت قابل تحسین خود این اقدام را انجام دادند.
شیخ‌الاسلام در پایان به اولین دیدارش با شهید بهشتی در کالیفرنیای آمریکا اشاره و خاطرنشان کرد: شهید بهشتی در یک جلسه بچه‌های انجمن اسلامی را در کالیفرنیای آمریکا به خود جذب و آن‌ها را سازماندهی کرد که در واقع اولین ملاقات بنده با ایشان به آن دوران باز می‌گردد.