کتاب «شهیدان آقاجانلو به روایت مادر» منتشر شد


2681 بازدید

 کتاب «شهیدان آقاجانلو» از سری مجموعه کتاب‌های «مادران» با نگارش «زهرا رجبی متین» از سوی انتشارات «روایت فتح» منتشر و به مخاطبان این عرصه،‌ارائه شده است.

نویسنده در کتاب «شهیدان آقاجانلو» بخشی از تاریخ مستند انقلاب اسلامی را با محوریت خانواده ارائه می‌کند.

همه مطالب کتاب «شهیدان آقاجانلو»، از زبان ساده و عامیانه مادر شهیدان آقاجانلو نقل شده است. ابتدای این اثر با معرفی زندگی مادر شهیدان آقاجانلو آغاز می‌شود، سپس مخاطبان، از زبان مادر با خلقیات و فعالیت‌های برادران آقاجانلو چه در جبهه و چه در خارج از آن آشنا می‌شوند.

مادر شهیدان آقاجانلو دارای شش پسر است که سه نفر از آنها به شهادت رسیده‌اند، که باید گفت، مخاطب با مطالعه این کتاب متوجه می‌شود که «صادق» اسم پسر نخست این مادر است که از 13 سالگی پا به عرصه انقلاب گذاشته و در عرصه هشت سال دفاع مقدس به مقام جانبازی نائل شده ‌است.

کتاب «شهیدان آقاجانلو»، زندگی برادر دوم یعنی «امیر» را نیز به تصویر کشیده است. در این اثر می‌خوانیم که مادر شهیدان آقاجانلو به «امیر» علاقه بسیاری داشت، به ‌گونه‌ای که همواره می‌گفت: «حاضرم همه پسرانم به شهادت برسند اما امیر را از دست ندهم». جالب توجه است که «امیر» نخستین پسر این مادر بود که به مقام شهادت نائل شد و پیکر این شهید 13 سال بعد از شهادت به دست مادر سپرده شد.

بعد از شهادت امیر، فرزندان دیگر این مادر برای ادامه دادن راه امیر به جبهه رفتند. «مجید» اسم فرزند دیگر مادر شهیدان آقاجانلو است که قبل از شهادتش در حرفه تراشکاری فعالیت می‌کرد. بعد از مجید، «حبیب» که 14 ساله بود و چندین بار شناسنامه خود را به دلیل افزایش سن و اجازه ورود به جبهه تغییر داده بود، برای رفتن به خط مقدم پافشاری کرد. با وجود این‌که «صادق» برادر بزرگ‌تر، با این موضوع مخالف بود اما مادر آنها خودش حبیب را به بخش اعزام برد و تقاضای اعزام او را کرد.

بخش دیگر این کتاب به زندگی مادر شهیدان آقاجانلو در زمان رحلت امام خمینی (ره) که در بستر بیماری به سر می‌برد، اشاره دارد و بیان می‌کند که این خانواده به حدی از نظر اقتصادی در وضعیت بدی به سر می‌بردند که حتی یک بار هم برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد مقدس نرفته بودند و به واسطه حضور «صادق» پسر بزرگ خانواده در سپاه به این سفر عازم شدند، همچنین در ادامه این کتاب با چگونگی سفر آنها به مکه و چگونگی فوت پدر این خانواده آشنا می‌شویم.

گفتنی است، کتاب «شهیدان آقاجانلو»، با مطلبی از دیدار مقام معظم رهبری با خانواده شهیدان آقاجانلو به اتمام می‌رسد.

در بخشی از کتاب «شهیدان آقاجانلو»، آمده است: «سال 64 بالاخره اعزام شد. همیشه دوست داشتم امیر را بدرقه‌اش کنم که نمی‌گذاشت. اما با مجید دو روز همراه شدم. آنها را بردند پادگان ابوذر. من دیگر راه پادگان‌ها را بلد بودم. هر اعزامی که بود، خودم را می‌رساندم. از هیچ برنامه‌ای عقب نمی‌ماندم. رفتم آنجا. صادق و مجید هر دویشان بودند. بچه‌های پایگاه شهید چمران تعجب کرده بودند. قرار بود رزمنده‌ها را در شهر بچرخانند. مجید را در پادگان دیدم. لباس خاکی تنش بود. اورکتش را هم روی دوش انداخته و ایستاده بود. به نظرم خیلی زیبا آمد. خنده‌هایش مثل همیشه نبود. یک لحظه به زبانم آمد و به صادق گفتم: «مجید شهید می‌شه، می‌بینی چقدر خوشگل شده؟» شیرینی گرفته بودم و بین رزمنده‌ها تقسیم می‌کردم.

انتشارات «روایت فتح» کتاب «شهیدان آقاجانلو» از سری مجموعه کتاب‌های «مادران» را در 120 صفحه و با قیمت 4200 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.


فارس