آمریکا: ما دولت بختیار را دولت ایران می‌شناسیم !


آمریکا: ما دولت بختیار را دولت ایران می‌شناسیم !
دشمنی آشکار دولت آمریکا با انقلاب اسلامی مردم ایران

روزنامه اطلاعات؛ 18 بهمن 1357

واشنگتن- آسوشیتدپرس- وزارت خارجه امریکا که از اظهارنظر در مورد رویدادهای ایران خودداری می‌ورزید، از روز سه‌شنبه(دیروز) مجدداً به تأیید دولت بختیار و قانون اساسی ایران دست زده است.

هادینگ کارتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است ما از اجرای قانون اساسی در ایران پشتیبانی می‌کنیم[!] و دولت بختیار را به رسمیت می‌شناسیم. ما به روابط خود به طور رسمی با دولت بختیار ادامه خواهیم داد.

دوشنبه این هفته توماس رستون یکی از مسؤولان مطبوعاتی وزارت خارجه[آمریکا] از اظهارنظر مستقیم در مورد دولت بختیار خودداری کرده بود. او حتی در پاسخ این سؤال که امریکا بختیار را رئیس قانونی دولت ایران می‌شناسد یا نه، سکوت کرده بود و در محافل سیاسی این ژست رستون به منزله عدم حمایت امریکا از دولت بختیار تلقی شد. هادینگ کارتر این عمل رستون را تقصیری از ناحیه او ندانسته، بلکه آن را ناشی از دستورالعمل‌های داده شده دانسته است که در آنها توصیه شده بود درباره ایران کوچکترین اظهارنظری صورت نگیرد.

هادینگ کارتر گفت حقیقت آنست که ارتش ایران از قانون اساسی حمایت کرده و این حقیقت را دولت بختیار به طور خصوصی و عمومی بارها اعلام کرده است. هادینگ کارتر در ضمن گفت که آمریکا از دولت بختیار در برابر آیت الله خمینی که اعلام حکومت اسلامی کرده است پشتیبانی می‌کند و گفت ما دولت بختیار را دولت ایران می‌شناسیم[!] و ادامه داد ما به روابط خود با این دولت ادامه می‌دهیم.

هادینگ کارتر با توجه به اعلام یک دولت انقلابی به وسیله آیت الله خمینی گفته است «آنچه که ما باز هم به همه طرف‌های درگیر در مسأله توصیه می‌کنیم ایجاد محیطی است که در آن اراده ملت ایران تجلی کند[!]»