رئیس نمایشگاه کتاب پاریس : کتاب کارآمدتر از اسلحه است


26406 بازدید

رئیس نمایشگاه کتاب پاریس : کتاب کارآمدتر از اسلحه است

«برتران موریسه» رییس نمایشگاه کتاب پاریس در مصاحبه ای با اشاره به قابلیت کتاب در انتقال فرهنگ یک کشور، آن را کارآمدتر از اسلحه دانست. وی که برای حضور در بیست و هشمتین نمایشگاه کتاب تهران برای نخستین بار به ایران سفر کرده است، با اشاره به تاثیر بالای کتاب در ارتباطات فرهنگی، ابراز امیدواری کرد که در کنار روابط تجاری میان ایران و فرانسه، شرایط مساعدی برای تبادلات فرهنگی در زمینه نشر، کتاب و ترجمه فراهم شود.

وی با اشاره به جایگاه مهم صنعت نشر در اروپا در مقایسه با سایر صنایع از جمله صنعت خودروسازی، افزود: می توان بسادگی خرید و فروش کتاب را در تبادلات تجاری معمول دو کشور جای داد.

موریسه با بیان اینکه «ایران با آنچه که رسانه های فرانسوی معرفی می کنند، تفاوت بسیار دارد و اخبار آنها در مورد ایران را نباید ساده لوحانه پذیرفت»، افزود: من سیاسی نیستم و تلاش می کنم بی توجه به پیش داوری ها افکار و عقاید را انتقال دهم. کار من در طول برگزاری نمایشگاه پاریس تحقق همین امر است.

موریسه اضافه کرد: ایران از پنج سال پیش در نمایشگاه کتاب پاریس حضور می یابد و در سال های اخیر تلاش بسیاری برای گسترش هنر، دانش و فرهنگ ایرانی در عرصه بین المللی انجام داده است. من با مشاهده این حضور ایران و بازخوردهای آن دریافتم که اراده ایران به این امر واقعی است.

در مقابل افرادی که با ایران مخالف هستند، می گویم که ایران کشوری وسیع با قدمت و تاریخی چند هزار ساله است. این کشور علاوه بر فرهنگ، هنر و دانش منحصر به فرد؛ ویژگی مهم دیگری نیز داراست. در ایران، مسیحی، یهودی، ارمنی، شیعه و سنی همگی در کنار هم زندگی می کنند. همه این ها نشان می دهد که ایران، کشوری جنگ طلب نیست.

میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران، گفت: در خارج از ایران تصویر درستی از اوضاع این کشور وجود ندارد و با وجود تولیدات به روز و انتشار تحلیل های متنوع، ارزیابی دقیق تنها با دیدار و گفتگو حاصل می شود. از طریق تعامل فرهنگ ها می توان به درک متقابل رسید. هدف نمایشگاه پاریس نیز فراهم آوردن چنین فرصتی برای همه کشورهاست.

وی ابراز امیدواری کرد نمایشگاه سال آینده پاریس فضای مناسبی برای حضور چشمگیر ناشران، نویسندگان و فعالان ایرانی چاپ و نشر کتاب فراهم آورد.

موریسه با اشاره به اینکه در ایران حقوق مالک اثر هنری در بیشتر موارد رعایت می شود، بر لزوم پیوستن رسمی به کنوانسیون برن تاکید کرد و افزود: امیدوارم ناشران ایرانی بسرعت به کنوانسیون برن به عنوان پیمان جهانی در زمینه حقوق مولفان متعهد شوند، این حقی است که باید رعایت شود.

رییس نمایشگاه کتاب پاریس با ابراز شگفتی از استقبال مردم ایران از نمایشگاه کتاب، بر لزوم همکاری ایران و فرانسه در صنعت چاپ و نشر تاکید و اعلام کرد که در آینده نزدیک ایران میهمان خاص نمایشگاه کتاب پاریس خواهد بود.

منبع : ایرنا ، 1394/2/21