وزیر بهداری دولت بختیار از میلیاردها سوء استفاده پرده برداشت


وزیر بهداری دولت بختیار از میلیاردها سوء استفاده پرده برداشت
منوچهر رزم‌آرا وزیر بهداری کابینه بختیار به منظور فریب افکار عمومی در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود پس از تصدی مسئولیت در وزارت بهداری در مصاحبه با خبرنگاران در باره اختلاس بزرگ در دوره وزارت شجاع‌الدین شیخ‌الاسلام زاده افشاگری کرد. شجاع الدین شیخ الاسلام زاده در سال 1353 در دولت امیرعباس هویدا وزیر رفاه اجتماعی شد و در سال 1354 که این وزارتخانه در وزارت بهداری ادغام شد به وزارت بهداری رسید. در کابینه جمشید آموزگار نیز وزیر بهداری و بهزیستی باقی ماند. اما پس از آن که جعفر شریف امامی در شهریور 1357 و همزمان با خیزش های انقلابی به قدرت رسید، در اجرای شعار مبارزه با فساد، شجاع الدین شیخ الاسلام زاده به زندان افتاد.

در اینجا متن مصاحبه را به نقل از روزنامه آیندگان اول بهمن 1357 عیناً نقل می کنیم

*******

منوچهر رزم‌آرا وزیر بهداری و بهزیستی کابینه بختیار در مصاحبه مطبوعاتی از میلیاردها ریال سوء استفاده پرده برداشت.

دیروز در یک مصاحبه مطبوعاتی از میلیاردها ریال سوء استفاده چند سال گذشته پرده برداشت و اعلام کرد وزارت بهداری را می‌توان در حال حاضر یک سازمان ورشکسته دانست. دکتر منوچهر رزم آرا وزیر بهداری و بهزیستی با اشاره به نابسامانی های گذشته گفت این وزارتخانه به سبب برنامه های غلط و به عهده گرفتن پروژه هایی که هیچگونه ارتباطی به مسئله بهداشت و درمان نداشته یکی از ناراضی تراش ترین دستگاه های دولت های گذشته بوده و من اکنون وارث وزارتخانه ای هستم که ادامه کار آن با مشکلات بسیار روبروست.

وزیر بهداری افزود که با تمام اینها نخستین برنامه من مبارزه با فسادی خواهد بود که از چند سال پیش در این وزارتخانه ریشه دوانده زیرا که این مبارزه ، خواست تمام ملت ایران است .

وزیر بهداری پس از گفتن این مقدمه به چندین پرونده که در هر سطر از اوراق هر کدام از آنها میلیارد ها ریال سوء استفاده ها و خاصه خرجی ها ذکر شده بود اشاره کرد و گفت :

روزی که من به عنوان وزیر بهداری به اینجا آمدم ، وزیر بهداری 16 مشاور داشت. آنها کسانی بودند که سالها در حکومت های فاسد سمت های معاونت استانداری و نمایندگی مجلس شورای ملی را داشتند.

وزیر بهداری افزود که تمام این 16 نفر به غیر از یک نفر از کار برکنار شده اند و این افراد هم اکنون کمیته های نهضتی برپا کرده اند و با این دولت و این دستگاه به مخالفت برخاسته اند و این را ملت ایران باید بداند که این نهضت ملی در چنین خطری قرار گرفت که کسانی که بیشترین لطمه را به بیت المال کشور زده اند اکنون در راس بعضی از گروه ها نفوذ کرده اند . زیرا که امروز بسیار راحت می شود به خیابان آمد و فریاد زد و اکنون بسیاری از خائنین به نام ملت ایران در این نهضت شرکت می کنند . وزیر بهداری اضافه کرد، اطلاعات دقیقی در دست است که خائنینی که اکنون در زندان هستند به توطئه هایی علیه دولت کنونی در لباس نهضت ملت ایران دست زده اند .

منوچهر رزم آرا ادامه داد بودجه سالانه وزارت بهداری ده میلیارد تومان است و درچند سال گذشته فعالیت آن در زمینه خانه سازی ، ایجاد کارخانه کشباف و همینطور کارهای دیگر اقتصادی بسیار گسترده بوده ولی به وظیفه اصلی اش که بهداشت و درمان بوده نپرداخته در شرایطی که همه از آن اطلاع دارند .

وزیر بهداری در باره شرح کار چند سال گذشته گفت در گزارشی که به من داده اند آمده است که بیلان و حساب تا پایان سال ۱۳۵۲ تنظیم و تصویب شده و تنظیم بیلان ۱۳۵۳ در شرف اتمام بود که متاسفانه به علت کمبود مدیریت و تشکیلات تامین اجتماعی و اتکا کامل به قرارداد شرکت «ای. دی. اس» که قرار بود کامپیوتری در اختیار این وزارتخانه قرار دهد، تاکنون پایان نیافته است . به عبارت دیگر با وجود پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار از بیت المال برای خرید کامپیوتر شرح کار این وزارتخانه را از سال ۱۳۵۳ تاکنون در دست نداریم . و حالا کسی نیست که جواب بدهد در کدام مملکت برای خرید کامپیوتر صد میلیون دلار پرداخت می‌کنند در حالی که 5 کیلومتر دورتر بچه ها از تب روده می میرند.

دکتر رزم آرا در اینجا با عصبانیت تاکید کرد اگر روزی به جان من سوء قصد شود این عمل را نباید از سوی نهضت ملت ایران دانست بلکه از جانب دزدانی صورت می گیرد که اعمالشان را برملا خواهم کرد .

رزم آرا در پایان اجرای طرح فی فور سرویس را در ایران غیر ممکن دانست و گفت پزشکان خارجی که استخدام شده اند به سبب ندانستن زبان فارسی برای ما غیر قابل استفاده اند ولی تازمانیکه در قرارداد این گروه ذکر شده ادامه فعالیتشان بلامانع است.