توزیع زندگی‌نامه شهدای دفاع مقدس به زبان اردو در کشمیر


1753 بازدید

توزیع زندگی‌نامه شهدای دفاع مقدس به زبان اردو در کشمیر

سجاد حیدر مترجم کشمیری ‌، از اتمام ترجمه سه کتاب «شاهرخ حر انقلاب اسلامی»،‌ « در سایه آفتاب»‌ و «بین دنیا و بهشت»  از آثار نویسندگان ایرانی به زبان اردو خبر داد و گفت:‌ ترجمه این سه کتاب را به پایان برده‌ام که به زودی منتشر و در کشمیر توزیع خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که این آثار از سوی نشر شاهد و باغ موزه دفاع مقدس منتشر می‌‌شود،‌ گفت:‌ توزیع این آثار بر عهده بنیاد شهید مطهری در کشمیر است. تجربه توزیع دیگر کتاب‌ها در کشمیر نشان داده است، که معمولا آثار دفاع مقدس و آثار مرتبط با امام خمینی و مقام معظم رهبری از استقبال قابل توجهی برخوردار می‌شوند.

حیدر تصریح کرد:‌ زندگی‌نامه شهدای ایرانی برای ما سرشار از مسائل اعجاب‌آور و اعتقادی است و می‌توان گفت برای اکثر مخاطبان کشمیری این نوع آثار جدید محسوب می‌شوند،‌ بنابراین استقبال و تمایل نسبت به آن زیاد است.

وی گفت:‌ متأسفانه طی یکسال گذشته به دلیل مشکلات بودجه ما نتوانستیم کتابی عرضه کنیم، اما تقاضا بسیار بود،‌ بسیاری از جوانان کشمیری مدام از ما سراغ کتاب‌های جدید را می‌گرفتند.

کتاب «شاهرخ حر انقلاب اسلامی» با قلمی روان و ساده به بیان خاطرات مربوط به سردار شهید مفقود‌الاثر، شاهرخ ضرغام از شهدای فدائیان اسلام می‌پردازد. گردآورندگان در مقدمه این کتاب اشاره می‌‌کنند که قصد ما بر این بود که زندگی این ره‌یافته وصال و این سردار بی‌مزار و این پهلوان شجاع را که نزدیک به سه دهه از پروازش به آسمان می‌گذرد، بی‌کم و کاست بیان کنیم.

شهید ضرغام در یکم دی‌ماه سال27 دیده به جهان گشود و پس از سی و یک سال زندگی پر فراز و نشیب در روزهای اولیه جنگ، در جبهه دشت‌های شمالی آبادان و در هفدهم آذر سال 59 به درجه رفیع شهادت نائل شد، این اثر از تحولی روحی و معنوی شهید ضرغام در جریان حوادث قبل از انقلاب تا انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی حکایت می‌کند. تحولی که ریشه در مفاهیم و معارف عمیق اسلام دارد و بازگشت به خویشتن و توبه نصوح را برای هر انسان طالب حقیقت بازگو می‌کند.

در سایه آفتاب (یادها و یادداشتهایی از زندگی امام خمینی (ره))» به قلم محمدحسن رحیمیان نوشته شده است،‌ نویسنده کتاب حاضر که از نزدیکان و ارادتمندان امام خمینی(ره) بوده, خاطرات و مشاهدات خود را از زندگانی آن حضرت به نگارش درآورده است. مطالب کتاب در ده فصل با عناوین «در راه آشنایی»،‌ «پیوند با مقام ولایت»،‌ «التزام به ضوابط4»،‌« ویژگی‌های اخلاقی»،‌‌ «پاسداری از اصول و ارزش‌ها»‌، «عشق متقابل امام و امت»‌، «نظم و ترتیب در کارها»،‌ «آگاهی, اشراف و جامعیت»‌، « پاسخ به مسائل شرعی» و «سرانجام» تنظیم شده است.

کتاب «بین دنیا و بهشت» به قلم رحیم مخدومی روایت جانباز شهید محمدتقی طاهرزاده، هفده ساله‌ای است که 18 سال دم در بهشت منتظر ماند،‌ این کتاب به شکل داستانهای کوتاه ولی به هم پیوسته و با قلمی روان و جذاب نوشته شده است و در بخش انتهایی کتاب عکسهای ماندگاری از این شهید چاپ شده است.

در بخشی از کتاب روایت حضور رهبر معظم انقلاب بر بالین این شهید آمده است،مقام معظم رهبری در چهاردهمین سال بی هوشی محمدتقی طاهرزاده بر بالینش حاضر شدند، دستی بر پیشانی اش کشیدند و این جملات نغز را ادا کردند: «محمدتقی، محمدتقی! می‌شنوی آقا جون؟!، می‌شنوی عزیز؟!‌، محمدتقی می‌شنوی؟ می‌شنوی؟، درآستانه بهشت؛ دم در بهشت،‌ بین دنیا و بهشت قرار داری شما!‌، خوشا به حالت،‌خوشا به حالت‌، خوشا به حالت‌، خوشا به حالت».


تسنیم