«زندانی ایکس» اسرائیلی، اطلاعات مربوط به ایران را افشا کرده بود


2069 بازدید

نزدیک یک سال پیش، انتشار اطلاعاتی درباره یک جاسوس استرالیایی‌تبار «موساد» که گفته می‌شد در زندان خودکشی کرده، بحث‌های فراوانی را درباره ماهیت اقدامات برون‌مرزی رژیم اسرائیل برانگیخت؛‌ اما هیچ‌گاه به دلیل اصلی بازداشت و مرگ وی اشاره‌ای نشد. کتابی که به تازگی درباره این فرد منتشر شده، جزئیات تازه‌ای ‌از علت بازداشت و تحت‌نظر بودن وی و احتمالاً کشته شدنش را فاش کرده است.

به گزارش «تابناک»، کتابی که به تازگی درباره زندگی «زندانی ایکس» منتشر شده، ادعا می‌کند، این فرد ـ که گفته می‌شود، سال ۲۰۱۰ در سلول انفرادی خودکشی کرده ـ عامل افشای اطلاعات محرمانه مربوط به عملیات‌های‌ موساد علیه ایران ‌و همین امر، علت اصلی بازداشت وی بوده است.

به نوشته «رافائل اپشتاین»، نویسنده این کتاب، بن زایگر که پس از بازداشت توسط دستگاه‌های امنیتی رژیم اسرائیل به «زندانی ایکس» معروف شد، عامل موساد بوده که اطلاعات بسیار حساسی ‌درباره عملیات‌هایی که خود در آن شرکت داشته، در اختیار یک تاجر ایرانی گذاشته است؛ این اتفاق در جریان تحصیل وی در دانشگاهی در ملبورن و در سال ۲۰۰۹ رخ داده است.

اپشتاین می‌نویسد: «همین فرد ایرانی بود که نقش کلیدی ‌در سقوط زایگر داشت. به طور خلاصه، بن اطلاعات بیش از حدی را در زمان نامناسب در اختیار فرد نامناسب قرار داد».

این در حالی است که در گزارش‌های پیشین درباره زایگر، گفته می‌شد که وی در سال ۲۰۰۸ از یک نیروی میدانی به یک نیروی اداری افول درجه داشته و به همین علت و برای اثبات لیاقت خود، بدون اجازه مقامات بالا‌تر از خود به اروپای شرقی سفر کرد تا یک نیروی وابسته به حزب‌الله را به جاسوس دوجانبه تبدیل کند؛ اما ناموفق بودن وی ـ که سبب افشای هویت دو تن از جاسوسان لبنانی موساد گشت ـ سبب شد که وی از سوی موساد بازداشت شود.

اما اپشتاین تأکید می‌کند که این ماجرا به هیچ وجه درست نیست. به گفته وی، مقامات آگاه به موضوع در گفت‌و‌گو با وی صریحاً تأکید کرده‌اند که اصولاً زایگر سفری به اروپای شرقی نداشته و در عوض، آنچه سبب بازداشت وی شده، این بوده که در سال ۲۰۰۹ و در جریان تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه «موناش» ملبورن، اطلاعات عملیاتی موساد را در اختیار یک ایرانی گذاشته است.

به گفته اپشتاین، زایگر نه تنها این موضوع را که وی عامل موساد است‌ فاش کرده، بلکه‌ جزئیاتی از عملیات‌های موساد علیه ایران را ـ که خود شخصاً در آن‌ها بوده ـ افشا کرده است. البته وی نقش اصلی را در این عملیات‌ها بر عهده نداشته، ولی به واسطه فعالیت پوششی خود در یک شرکت خدمات ماهواره‌ای ایتالیایی که فعالیت‌هایی را در آفریقا و خاورمیانه، از جمله ایران انجام می‌داده، اطلاعات زیادی درباره عملیات‌ها و همچنین نقشه‌های آینده موساد در اختیار داشته است.

در پی این افشای اطلاعات، زایگر در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۰ به سرزمین‌های اشغالی فراخوانده ‌و بلافاصله توسط سازمان امنیت داخلی رژیم اسرائیل بازداشت می‌شود. از آن زمان، نام رمز «زندانی ایکس» ‌روی وی گذاشته شده و به یک سلول فوق امنیتی در زندان «آیالون» انتقال می‌یابد.

گفته می‌شود، از زمان زندانی شدن، زایگر چندین بار برای خودکشی تلاش کرده، تا اینکه ‌در پانزدهم دسامبر ۲۰۱۰ موفق به این کار می‌شود؛ اما اطلاعات مربوط به هویت «زندانی ایکس»، در فوریه ۲۰۱۳ و پس از آن فاش شد که یک کمپانی خبری استرالیایی،‌ ماجرا را روایت کرد و همین ‌سبب شد مقامات اسرائیلی به اصل موضوع اذعان کنند.

خانواده زایگر هیچ‌ گاه درباره وی با رسانه‌ها سخنی نگفته‌اند و گفته می‌شود که دولت رژیم اسرائیل، ‌یک میلیون دلار غرامت به آن‌ها پرداخته‌ است.


تابناک