توزیع خاطرات و زندگی‌نامه «احمد متوسلیان» در لبنان و سوریه


1590 بازدید

توزیع خاطرات و زندگی‌نامه «احمد متوسلیان» در لبنان و سوریه

 «در هاله‌ای از غبار»، شرح خاطرات و زندگی‌نامه حاج احمد متوسلیان برای نخستین‌بار به زبان عربی ترجمه و در کشورهای لبنان و سوریه توزیع شده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، «در هاله‌ای از غبار» از جمله آثار مجموعه بیست و هفت در بیست و هفت است که به قلم گلعلی بابایی نوشته و توسط نشر صاعقه به چاپ رسیده است. این اثر به تازگی توسط آسیه حاجی‌عباسی ترجمه و توسط همین انتشارات در کشورهای سوریه و لبنان توزیع شده است.
ترجمه و توزیع این اثر در راستای منویات مقام معظم رهبری در خصوص اهتمام به برگردان آثار دفاع مقدس انجام شده است. تاکنون پنج هزار نسخه از این اثر در دو کشور مذکور توزیع شده و قرار است 17 هزار نسخه دیگر نیز به بازارهای کتاب این دو کشور راه یابد.
«در هاله‌ای از غبار» در 22 فصل تدوین شده که زندگی این فرمانده از دوران کودکی تا زمان اسارتش در 14 تیرماه 1368 روایت می‌شود. در این اثر تلاش شده است تا ابعاد پنهان شخصیت احمد متوسلیان بیش از پیش در خلال صحبت‌های دوستان و خانواده‌اش مورد واکاوی قرار بگیرد. این کتاب در 224 صفحه طراحی شده و 47 صفحه آن مصور است که 80 عکس در آن گنجانده و در قطع جیبی عرضه شده است.
انتشار این اثر را نشر صاعقه، وابسته به موسسه حفظ آثار سپاه محمد رسول‌الله(ص) بر عهده دارد.«هاله‌ای از غبار» اولین کتاب از مجموعه‌ کتاب‌های 27 در 27 است که به روایت زندگی و خاطرات بیست و هفت فرمانده از فرماندهان لشکر 27 محمد رسول‌الله می‌پردازد.
این اثر را می‌توان اولین کتابی دانست که به صورت کامل و مجزا به بازگویی زندگی حاج احمد متوسلیان پرداخته است، ولی باز هم نمی‌توان گفت که در نوشتار  حق مطلب ادا شده، چراکه ابعاد شخصیتی این سردار سپاه به خوبی واکاوی و بیان نشده و بهتر بود در کنار وقایعی که از زندگی متوسلیان و حضورش در جبهه‌ جنگ بیان شده، خاطرات پیش از انقلاب و دوران دانشجویی او بیشتر مورد کنکاش و واکاوی قرار می‌گرفت.
با وجود این، «در هاله‌ای از غبار» مستند تحقیقی و سرگذشت‌پژوهی است و اسناد، روایات و گفته‌های اطرافیان و نزدیکان متوسلیان را شامل می‌شود، به گونه‌ای که هرکس درباره ایشان خاطره‌ یا حرفی داشته در این کتاب از آن استفاده شده است.


خبرگزاری تسنیم