آمریکا دنیای سوژه است/در جهان ما، ضدیت با آمریکا روشنفکرانه است


1017 بازدید

آمریکا دنیای سوژه است/در جهان ما، ضدیت با آمریکا روشنفکرانه است

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شست سوژهای سینمایی جنایت‌های آمریکا عصر امروز 15 دی ماه در سالن شماره 3 سینما فلسطین برگزار شد.

مصطفی فارویی درباره سوژه‌های کار ضد ایالات متحده که می‌توان به طور بالقوه درباره آن‌ها کار کرد، گفت: تصور ما از جهان به صورت فانتزی است اما افرادی که زیرخط فقر در ایالات متحده آمریکا هستند، ورای تصور ما هستند. 4 درصد فقیر‌ترین جمعیت جهان در آمریکاست و روزانه بیش از 2 هزار نفر از گرسنگی می‌میرند.

فارویی ادامه داد: اقتصاد متکی به صلاح در ایالات متحده آمریکا رونق دارد و 1500 میلیارد دلار بودجه سالانه و 500 میلیارد دلار هزینه سالانه ایالات متحده است. شرکت مک دونالد در سال 2011 تنها 20 درصد از سرمایه گذاری خودش را در حوزه نظامی انجام داده و چیزی حدود 90 درصد کل سود حاصله‌اش را از طریق نظامی به دست می‌آورد. بخش بزرگی از درآمد بنگاه‌های اقتصادی آمریکا صرف اهداف نظامی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد آمریکا به دلیل دریافت مالیات چندان جهشی نیست، اظهار داشت: در این اقتصاد کندپیشرونده حوزه نظامی به دلیل انحصاری بودن هیچ‌گاه نابود نشده است. ایالات متحده در سال تأسیس سازمان ملل بحث مالی جهان را رهبری و سعی کرد اقتصاد اروپا را وابسته به دلار کند. ایالات متحده تضمین کرده بود که به ازای هر دلار طلا می‌دهد. رقم بدهی ایالات متحده بالای 16 هزار میلیارد دلار و چیزی 10 برابر میزان درآمدشان است.

فارویی درباره سوژه‌های دیگر گفت: در بحث رژیم‌های بین المللی بیشترین پیمان‌ها میان ایالات متحده و دیگر کشور‌ها بسته شده است. هر رژیم بین المللی که ایجاد می‌شود، بلافاصله پس از آن ساختاری تشکیل می‌شود؛ برای مثال سال 2003 عراق اشغال شد و سال 2010 تحریم‌های عراق برداشته شد و چندسال طول کشید. علاوه بر این وجود پایگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در دیگر کشور‌ها می‌تواند یک سوژه بالقوه باشد. هر پایگاهی باید بتواند 50 هزار نفر را در درون خود حمایت کند. مرکز مالی آمریکا در قطر و مرکز تجاری آن‌ها در کویت است و هرجا پایگاه دارند، بیشترین سرمایه گذاری را انجام می‌دهند.

این پژوهشگر با اشاره به سوژه‌های سینمایی علیه آمریکا بیان کرد: فکر می‌کنم واقعا یک نوع بی‌عرضگی در نسل ماست که سوژه‌ها را پیگیری نمی‌کنیم. هالیوود آنقدر روی یک مسأله کار می‌کند که بتواند آن را برای مردم درونی کند. ما آن قدر سوژه سینمایی بکر و دست نخورده داریم که نیازی به تکرار آن‌ها هم نداریم.

وی با بیان اینکه شعار مرگ بر آمریکا بی‌کلاسی نیست، توضیح داد: مرگ بر آمریکا و ضدیت با آن مسأله حل نشده‌ای نیست. در جهانی که ما زندگی می‌کنیم، ضدیت با آمریکا کاملا روشنفکرانه است. بسیاری از روشنفکران علیه ایالات متحده مطلب می‌نویسند. این افراد باید معرفی شوند و متأسفانه هیچ کس روی این موضوع کار نمی‌کند و این جزو مباحث سانسورشده در صداوسیماست.

فارویی به بحث انشقاق و جدایی در ایالات متحده اشاره کرد و افزود: انشقاق جمعیتی و مهاجرت در آمریکا یکی دیگر از سوژه هاست. زبان رسمی آمریکایی‌ها اسپانیایی است و این یک نوع انشقاق فرهنگی برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

وی با ارائه فهرستی از نسل کشی‌های ایالات متحده آمریکا خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها چندمورد نسل کشی سرخ پوست‌ها، بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، جنگ ویتنام، زندان ابوقریب و گوانتانامو را در کارنامه خود دارند و این می‌تواند سوژه خوبی باشد. بحثی که می‌توانیم روی آن کار کنیم، کفش مرتضی زیدی است و تا به حال ندیدیم که کسی از این کفش نمادسازی انجام دهد. علاوه برآن چند شهید داریم که تحت شکنجه ایالات متحده کشته شدند که اصلا روی آن کار نمی‌شود.

این پژوهشگر همچنین به ضربه پذیری آمریکا اشاره کرد و گفت: ضربه پذیر بودن و احتیاج این کشور به جنگ یکی دیگر از سوژه هاست تا فرافکنی کند. ادوات ایالات متحده برای جنگ در عصر جدید پاسخگو نیست اما چون فضای جنگ نامتقارن شده، پاسخگوی این فضا نیست. می‌توانیم به طور غیرمستقیم به ایالات متحده بپردازیم که آن‌ها را زمین گیر کنیم. چین همیشه از وضعیت حقوق بشر در آمریکا گزارش تهیه می‌کند و جای بحث و مطالعه دارد.

فارویی افزود: در 11 نوامبر 2010 464 مورد قتل مشاهده شده که تنها 14 درصد بیش از مورد مشابه سال گذشته است. موارد دیگری مثل حمل سلاح، نرخ بیکاری، گرسنگان و تبعیض نژادی هم سوژه‌های قابل فکری هستند. متأسفانه مسأله زندان گوانتانامو و جنایت‌های پیوسته پیگیری نمی‌شود و آمریکا برای حمایت از سربازان خودش وارد بسیاری از مسائل شده است. مسأله عدم تحمل رهبران گروه‌های مخالف اهمیت دارد و همه طی این سال‌ها به طرز مشکوکی کشته شده‌اند یا افراد موسوم به موج سوم به وسیله نهادهای قدرتی خریده می‌شوند. همیشه هالیوود از جنبش‌های دیگر کشور‌ها به نفع ایدئولوژی حاکم خودش استفاده کرده که یا آن را برجسته و یا مثل فیلم «آرگو» سخیف نشان می‌دهد.

وی درباره سوژه‌های قابل بحث علیه آمریکا توضیح داد: هواپیمای ایرباس، شهدای ترور، تسخیر ساواک هم قابل طرح هستند. آمریکا در شصتمین سال کودتای 28 مرداد برای اولین بار مدارک خودش را منتشر کرده است. سانسور در آمریکا همواره وجود داشته و مسأله قتل جان اف کندی و قتل وی و اسنادش همچنان مغفول مانده و منتشر نشده است. در بحث انقلال آمریکایی‌ها به بختیار گفتند اگر امام 10 روز دیر‌تر بیاید می‌توانند انقلاب را سرکوب کنند. سوژه در خود آمریکا بسیار است و آخرین موضوع مربوط به حدود تحمل مخالف و متخلف در ایالات متحده است. ما باید بررسی کنیم تا ببینیم چگونه تحمل حرف‌های مخالف را داریم. بسیاری از افرادی که در ایالات متحده مخالفت می‌کنند، معمولا سانسور یا منکوب یا اخراج می‌شوند.

فارویی در پایان گفت: آن قدر ایالات متحده سوژه برای کار دارد که هرچه ضربه می‌خوریم از مافیای بی‌عرضگی خودمان است.


تسنیم،