ماجرای توطئه FBI در مرگ مبارز انقلابی شیعه «مالکوم شباز»


1555 بازدید

ماجرای توطئه FBI در مرگ مبارز انقلابی شیعه «مالکوم شباز»

مرضیه هاشمی، مستندساز آمریکائی شبکه پرس تی‌وی که پیش از شهادت مالکوم شباز، از طریق دوستان خود با وی ارتباط برقرار کرده و در تهیه چند مستند با مالکوم شباز آشنائی داشته، در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با بیان اینکه مأموران FBI در توطئه‌ای مالکوم شباز را به کشور مکزیک کشاندند و با صحنه‌سازی غیرواقعی این مبارز انقلابی را به شهادت رساندند، اظهار کرد: مالکوم حدود 2 هفته قبل از شهادت و پس از توطئه به هم خوردن سفر او به ایران به من گفت: وضع خیلی خراب است و عده‌ای همیشه مرا تعقیب می‌کنند، اما ان‌شاءالله موفق نمی‌شوند.

از کمک به کارگران مکزیکی تا قتل در کلوب شبانه

مجری و خبرنگار پرس تی‌وی با اشاره به اینکه مالکوم می‌دانست آن‌هائی که همیشه تعقیبش می‌کنند در نهایت کار دستش می‌دهند، افزود: مالکوم شباز، مردی خیرخواه بود و هرکس به کمک نیاز داشت او حاضر بود کمکش کند و به‌دلیل همین ویژگی بود که به‌درخواست فردی مبنی بر صحبت کردن با کارگران مکزیکی که اعتصاب کرده بودند به این کشور رفت.

هاشمی خاطرنشان کرد: آن فرد از مالکوم خواسته بود با برقراری ارتباط بین کارگران مکزیکی و کارگران آمریکائی، به ایجاد وحدت میان آنان کمک کند و به همین بهانه او را به مکزیک کشاندند و من فکر می‌کنم آن فرد مأمور FBI بود.

وی با بیان اینکه پس از آن مالکوم را در مکزیک به کلوب شبانه‌ای برده و در همان‌جا او را کشته بودند، تصریح کرد: مالکوم هرگز اهل رفت و آمد در مکان‌های مبتذلی همچون کلوب‌های شبانه نبود و این‌هم توطئه FBI بود تا وانمود کند او خودش سبب مرگش شده است.

مجری پرس تی‌وی گفت: دوستانش وقتی جسد او را پس از 10 روز دفن کردند، آثار جراحت و کتک‌های شدیدی که به او زده و مالکوم را به شهادت رسانده بودند به‌وضوح مشاهده کردند.

بی‌تفاوتی رسانه‌های غربی نسبت به کشته شدن مالکوم

مجری و خبرنگار پرس تی‌وی بیان کرد: به‌طور معمول رسانه‌های غرب اخبار مربوط به کشته شدن چهره‌های معروف را سریع منتشر می‌کنند اما خبر مرگ مالکوم از هیچ رسانه غربی پخش نشد.

هاشمی با اظهار "کنار بی‌تفاوتی رسانه‌های غرب به ماجرای مرگ مالکوم شباز، ما از شبکه انگلیسی‌زبان پرس تی‌وی جمهوری اسلامی ایران خبر شهادت او را پوشش دادیم" اظهار کرد: وقتی یک آمریکائی در کشوری دیگر کشته می‌شود، به‌طور طبیعی دولت موضوع کشف قاتل را پیگیری می‌کند اما آنها به‌سرعت یک نفر را پیدا کردند و به‌عنوان قاتل مالکوم شباز معرفی کردند!

وی افزود: درواقع دولت آمریکا هیچ اقدامی برای پیدا کردن قاتل اصلی مالکوم انجام نداده بود و ما می‌دانیم آنها از روی عمد مالکوم را به کشور دیگری کشاندند تا بدون اشاره به نام FBI بتوانند به‌صورت غیرمستقیم او را به قتل برسانند.

نگرانی خانواده مالکوم از به خطر افتادن جان جوان انقلابی

مجری پرس تی‌وی تصریح کرد: خانواده مالکوم اِکس هم که دیگر با ترفندهای FBI آشنا بودند، می‌دانستند آنها چطور یک نفر را با توطئه‌چینی به قتل می‌رسانند و در مورد مالکوم هم با کشاندن او به خارج از آمریکا این اتفاقات ناگوار را برای او رقم زدند.

هاشمی گفت: خانواده مالکوم همیشه نگران بودند که فرزندشان به‌دلیل فعالیت‌های انقلابی، تبلیغ دین اسلام و مذهب تشیع و به‌واسطه نام خانوادگی اِکس که به انقلابی بودن و مبارزات سیاسی و مذهبی شهرت داشتند جان خود را از دست بدهد.

وی افزود: با وجود نگرانی‌های آنان و مخالفت با سفر مالکوم به ایران اما سرانجام او در راه مبارزات انقلابی و مذهبی خود و با صحنه سازی‌های پلیس فدرال آمریکا به شهادت رسید.

وحشت‌زدگی آمریکا از سابقه خانوادگی مالکوم در مبارزات انقلابی

مستندساز آمریکائی با بیان اینکه وحشت آمریکا از فعالیت‌های مالکوم شبازی بیشتر به‌دلیل سابقه پدربزرگ او به‌عنوان رهبر مسلمانان آمریکا بود، تصریح کرد: علت اصلی وحشت آمریکا این بود که هیچ‌کس در این کشور‌ همچون پدربزرگ مالکوم قدرت نفوذ روی مردم آمریکا به‌ویژه مسلمانان و جذب آنان را نداشت و برای دولت آمریکا بیم آن می‌رفت که نوه او جا پای رهبر مسلمانان آمریکا بگذارد.

هاشمی افزود: مالکوم اکس پسری نداشت و مالکوم تنها نوه پسر این خانواده محسوب می‌شد، به همین دلیل مردم هم از مالکوم انتظار بالائی داشتند.

وی با بیان اینکه بیشتر مردم سیاه‌پوست دارای دیدگاه مقاومت هستند، خاطرنشان کرد: حال اگر دیدگاه این مردم در مسیر درست آن یعنی راه اهل‌بیت(ع) باشد، دیگر برای دولت آمریکا بسیار خطرناک‌تر می‌شوند.

سوءاستفاده دولت آمریکا از بازی‌گوشی مالکوم در کودکی

مستندساز آمریکائی درباره زندگی مالکوم شباز از هنگام تولد تا نوجوانی گفت: مالکوم در سال 1984 در پاریس به دنیا آمد. مادر او دختر مالکوم اکس بود؛ پدربزرگ مالکوم مرد مسلمان انقلابی و بسیار معروفی در آمریکا بود که به‌دست دولت این کشور کشته شد.

هاشمی بیان کرد: مالکوم به‌دلیل جریان سازی‌های دولت برای مادرش و به سر بردن او در بازداشت، همراه مادربزرگ و خاله‌هایش زندگی می‌کرد.

وی افزود: وقتی مالکوم 12ساله شده بود، احساس دلتنگی بیشتری برای مادرش می‌کرد و همیشه اصرار داشت نزد مادرش برود اما چون خانواده‌اش ماجرای بازداشت مادر را به او نگفته بودند، نمی‌توانستند به او اجازه رفتن بدهند.

خبرنگار و مستندساز آمریکائی در ادامه با اشاره به اینکه مالکوم در عالم بچگی همواره سعی می‌کرد به راه‌های مختلف مادربزرگ و خاله‌هایش را به ستوه بیاورد تا شاید آنها مجبور شوند او را به دیدن مادرش ببرند، اظهار کرد: به‌دنبال همین تفکر کودکانه هنگام بازی با کبریت، سعی می‌کند آتش کوچکی در گوشه‌ای از خانه روشن کند تا مادربزرگش را شاکی کرده خود از خانه خارج می‌شود اما به‌خلاف تصور مالکوم، مادربزرگ با دیدن آتش به‌دنبال مالکوم وارد خانه و دچار سوختگی شدیدی می‌شود و پس از چند روز فوت می‌کند.

هاشمی با بیان اینکه دولت آمریکا که از ابتدا مالکوم را به‌عنوان تنها نوه پسر مالکوم اکس زیر نظر داشت، از این مسئله سوءاستفاده کرد و این پسربچه را به زندان انداخت.

ماجرای شیعه شدن مالکوم شباز در بدترین زندان آمریکا

خبرنگار و مجری آمریکائی پرس تی‌وی با اشاره به اینکه حضور در زندان و معاشرت با مجرمان باعث شد مالکوم پس از آزادی هم دچار مشکلاتی شود که مدام سر از زندان دربیاورد، خاطرنشان کرد: وقتی مالکوم یک بار دیگر زندانی شد و در بدترین زندان‌ آمریکا به سر می‌برد با یکی از زندانیان که مکزیکی ــ ایرانی و شیعه‌مذهب بود ارتباط برقرار کرد.

هاشمی افزود: مالکوم می‌گفت: آن فرد مدام برایم از اهل‌بیت(ع) صحبت می‌کرد و کتاب‌های مختلفی به من می‌داد؛ همین امر سبب شد مالکوم پس از مدتی در زندان شیعه شود.

گسترش فعالیت‌های مذهبی مالکوم شباز در خارج از آمریکا

خبرنگار و مجری آمریکائی پرس تی‌وی گفت: مالکوم پس از گرایش به مذهب تشیع و آزاد شدن از زندان تمایل زیادی داشت فعالیت‌های انقلابی و مذهبی خود را در خارج از آمریکا هم انجام دهد و در همین راستا به دمشق رفت و مدتی را هم در این شهر فعالیت کرد.

هاشمی در همین زمینه بیان کرد: مالکوم پس از شیعه شدن علاقه بیشتری به ترویج دین اسلام و مذهب تشیع پیدا کرد و با مردم مسلمان آمریکا و دیگر افراد جامعه بیشتر مرتبط شد و در زمینه مسائل سیاسی، مذهبی، اجتماعی و بررسی توطئه‌های دولت آمریکا علیه مسلمانان و دیگر اجتماعات مردم هم تحقیق می‌کرد.

رد پیشنهاد گرایش به فرقه وهابیت از طرف مالکوم شباز

خبرنگار و مجری آمریکائی پرس تی‌وی گفت: مالکوم به‌دنبال سفرهای تبلیغاتی و مذهبی خود به کشورهای مختلف، به سفر حج می‌رود و در این سفر فرقه‌ای از وهابیون که از موقیعت خانوادگی مالکوم اکس و شهرت آنان در آمریکا خبر داشتند، او را به گرایش به این فرقه دعوت می‌کنند.

هاشمی تصریح کرد: این افراد با پیشنهاد انواع امکانات مالی و رفاهی همچون خانه، خودرو، پول و دیگر موارد سعی کردند مالکوم را با قبول گرایش به فرقه وهابیت در عربستان سعودی ماندگار کنند.

وی افزود: خوشبختانه مالکوم با وجود همه امکاناتی که آنان به او پیشنهاد کردند گرایش به فرقه وهابیت را قبول نکرد و به آمریکا بازگشت.

ماجرای سفر مالکوم به ایران

خبرنگار و مجری آمریکائی پرس تی‌وی اظهار کرد: مالکوم شباز پس از بازگشت از سفر حج به‌شدت دوست داشت به ایران سفر کند تا تحصیلات دینی خود را در حوزه علمیه قم ادامه دهد، به همین دلیل برقراری ارتباط با مسلمانان ایرانی را به‌ویژه با قم آغاز کرد.

هاشمی افزود: گسترش فعالیت‌های سیاسی و مذهبی مالکوم در آمریکا سبب اعمال فشارها و تهدیدهای بیشتری از طرف دولت آمریکا و FBI بر وی شده بود.

وی با بیان اینکه مالکوم چندین بار سعی کرده بود به ایران بیاید اما هربار به‌دلایل مختلف از جمله کمبود پول و یا به سرقت رفتن کیف پول او و دیگر اتفاقات عجیب موفق نشده بود به این کشور سفر کند، بیان کرد: مالکوم حدود 6 ماه قبل از شهادت با هماهنگی‌های من و دیگر دوستانمان قراربود به ایران بیاید و از اینکه همه شرایط لازم برای این سفر فراهم شده بود بسیار خوشحال بود.

خبرنگار و مجری آمریکائی پرس تی‌وی در ادامه گفت: یک روز قبل از پرواز مالکوم به ایران، با بهانه تراشی غیرواقعی همچون رد شدن از چراغ قرمز چهارراه، او را دستگیر کردند و ما مدتی از او بی‌خبر و نگران وضعش بودیم.

هاشمی با اشاره به اینکه مالکوم از پرواز جا ماند و پس از 10 روز او را از زندان آزاد کردند، تصریح کرد: در آن دوران مالکوم در تماسی تلفنی به من گفت به‌شدت در فشار است و من راهی جز دلداری و دادن قوت قلب به او نداشتم.

وی گفت: این آزادی برای مالکوم آخرین تیر FBI در جلوگیری از فعالیت‌های سیاسی و مذهبی خانواده مالکوم اکس بود که متأسفانه با شهید کردن این جوان مسلمان انقلابی در چنین روزی، به تلخی تمام شد.

خبرنگار و مجری آمریکائی پرس تی‌وی همچنین به مناسبت 9 می 2014 برابر با 19 اردیبهشت 93 نخستین سالگرد شهادت مالکوم شباز اشاره کرد و افزود: تنها توصیفی که می‌توانم از شخصیت مالکوم بگویم این است که او مردی انقلابی و به تمام معنی فداکار بود.


فارس