تحریم آکادمیک اسراییل در موسسه مطالعات آمریکا


1232 بازدید

تحریم آکادمیک اسراییل در موسسه مطالعات آمریکا

بگزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) بنوشته روزنامه صهیونیستی جروزالم پست مدیر موسسه مطالعات آمریکایی (ASA) اعلام کرد که شورای ملی این انجمن به اتفاق آراء به قطعنامه انجمن آکادمیک و فعالان علمی برای تحریم موسسه های آکادمیک رژیم صهیونیستی رای مثبت داد.

در بیانیه شورای ملی این موسسه مطالعاتی آمریکا آمده است:ما مخالف کمکهای نظامی وغیر نضامی آمریکا به اسراییل هستیم.چراکه تل آویو را ناقض قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل میدانیم .وبراین باوریم که اقدامات اشغالگرایانه اسرائیل تاثیر بسیار منفی بر اندیشمندان و دانشجویان فلسطینی گذاشته وکمکهای موسسات آموزش عالی اسرائیل را در اجرای سیاستهای رژیم صهیونیستی درنقض حقوق بشربی تاثیر نمیدانیم.

رای این موسسه مطالعاتی آمریکایی درحالی است که تعداد زیادی از دانشگاههای آمریکا، انگلیس، بلژیک، آفریقای جنوبی و نروژ تاکنون چندین بار خواستار تحریم آکادمیک و لغو همکاری با موسسات اسراییلی شده اند.

مقابله با تحریم آکادمیک رژیم صهیونیستی در چند سال گذشته به دغدغه ای برای سران رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. در تازه ترین مورد یعقوب پری وزیر علوم رژیم صهیونیستی در دیدار خود با دیوید ویلیتز وزیر علوم و دانشگاههای انگلیس کمپین تحریم آکادمیک رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و از ویلیتز خواست تا جلوی اقدامات ضد صهیونیستی در دانشگاههای انگلیس را بگیرد.

پری از ویلیتز خواست تا از دولت خود بخواهد جلوی فعالیتهای جنبش جهانی بایکوت، عدم سرمایه گذاری و تحریم (BDS) برای تحریم آکادمیک این رژیم در دانشگاههای انگلیس را بگیرد.

این جنبش در سال 2005 میلادی توسط 171 سازمان غیرانتفاعی فلسطینی آغاز شد. این جنبش با ایجاد موسسات غیر انتفاعی فعال دراسترالیا، کانادا، آمریکا، فرانسه، انگلیس، اردن، و آفریقای جنوبی به دنبال تحریم رژیم صهیونیستی است.این تحریم شامل تحریم های مختلفی از جمله تحریم سیاسی، اقتصادی، دانشگاهی، و هنری می باشد.


قدسنا