پاسخ آیت‌الله طالقانی به نامه امام خمینی؛ آبان ماه 1357


اشاره:
در پی اوج‌گیری انقلاب اسلامی و فشار اراده آهنین مردم مسلمان و انقلابی، رژیم پهلوی برخلاف منطق و نظر خود، بسیاری از زندانیان سیاسی و مذهبی طراز اول از جمله آیت الله سید محمود طالقانی را از زندانهای خود آزاد کرد. در پی آزادی آیت الله طالقانی در آبانماه 1357، امام خمینی نامه‌ای* به همین مناسبت برای ایشان ارسال کردند. متن پیش رو پاسخ آیت الله طالقانی به نامه امام خمینی به تاریخ 20 آبان 1357 است که در قالب اعلامیه در بین مردم توزیع می شد:


*صحیفه امام؛ ج4؛ ص 259؛ 11 آبان 1357


***


- امروز رژیم از اوج قدرت مغرورانه و جبّاریت خود به موضع زبونی و نکال رانده شده، در برابر طوفان خشم ملت به پوزش‌خواهی و اعتراف به گناهان نشسته است
- همان فردی که تا چندی پیش وجود هر مخالفی را انکار می کرد و زندانیان سیاسی را یکسره تروریست و خائن میخواند، امروز در برابر خروش انقلاب و عصیان توده‌‌های مردم دست نیاز بسوی همان مخالفان دراز کرده است

بسم الله العزیز القهار
حضرت آیت الله العظمی خمینی روحی فداه
سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبى الدار
از پیام گرمی‌بخش و تفقد آن مرجع عالیقدر کمال امتنان را دارم. سربلندی و افتخار ما پیوسته تلاش در جهت نمایاندن اسلام حقیقی و سربازی و مجاهدت در راه تحقق و پیشبرد انقلاب آنست. تنها با اقدام و ایثار در راه اعتلاء حاکمیت کلمه توحید است که ثبات مییابیم. تحمل تبعید و محرومیت و غم امّت خوردنها از جانب آن حضرت و تحمل شکنجه‌ها و محکومیتهای کسانیکه در داخل کشور هستند و سایر سربازان امام عصر(عج)، چون در راه معبودمان، پروردگار بی همتا، و حذف و نفی موانع و طاغوتها در مسیر انسانها بسوی کمال مطلق و خالق ذوالجلال می باشد، چه باک. هزاران سر و جان و وقت و عمر فدای آن باد، چرا که ما دل در گرو حاکمیت قسط اسلامی نهاده، استقرار نظام برادری و برابری آن را در سر می پروریم و به امید آن زنده‌ایم. اینجانب و همه زندانیان، آزادی خود را در درجه اول مدیون الطاف پروردگار عزیز و مقتدر هستیم که اراده قاهره‌اش بر خذلان و ذلّت ظالمین و برتری و حاکمیت مظلومین و مستضعفین قرار دارد، و در درجه بعد مرهون فداکاریها و خونهای امّت رنجدیده و ستم‌کشیده مسلمان ایران هستیم که تحت قیادت و هدایت آن حضرت، با ایمان و قدم ثابت و شایستگی بی سابقه‌ای در مقام مرجعیت و رهبری جهاد مقدس امت، با نثار خون خود در شکنجه‌گاهها و میادین تیر یا در کوچه‌ها و خیابانها، عزت و افتخار برای ملت ایران فراهم کردند. نهال برومند توحید به شکوفائی نشست و خون پاک شهیدان و مجاهدان و اندیشه متفکران آنرا آبیاری کرد تا مکر و حیله‌های قدرت فرعونی را به خودشان برگرداند و امید است که این ایمان و مجاهدتهای پاک بر قدرت مالی و اسلحه بیش از اندازه‌اش نیز پیروز شود و گرفتار نکال دنیا و آخرت گردد:«فاخذه الله نکال الآخره و الاولی» «و مکروا و مکرالله والله خیرالماکرین».
امروز رژیم از اوج قدرت مغرورانه و جبّاریت خود به موضع زبونی و نکال رانده شده، در برابر طوفان خشم ملت به پوزش‌خواهی و اعتراف به گناهان نشسته است:«الذین کفروا بربهم اعمالهم کرماد اشتدت به الریح فی یوم عاصف». همان فردی که تا چندی پیش وجود هر مخالفی را انکار می کرد و نعره «انا ربکم الأعلى» سر می داد و زندانیان سیاسی را یکسره تروریست و خائن میخواند و از هیچگونه تحقیر و حبس و شکنجه بی باکانه خودداری نمی‌کرد، امروز در برابر خروش انقلاب و عصیان توده‌‌های مردم دست نیاز بسوی همان مخالفان دراز کرده است تا شاید خود و نظام منحط خود را از میان طوفان نجات دهد. معذلک این پایان کار نیست، اگرچه راه تا رهائی کامل طولانی است، ولی طلائع آن پی در پی میدرخشد.
اکنون که امّت مسلمان و حق‌طلب و عدالت‌خواه پس از سالها تحمل رنجها و فداکاریها و مجاهدات پیشروان صادق خود از میان کوره‌راههای امید و نجات بالاخره راه و رهبر خود را یافته در جاده حیات‌بخش انقلاب و جنبش رهائی‌بخش اسلامی پیش میرود و میرود که ثمرات جهاد خود را بچیند، وظیفه و مسئولیت سنگین‌تر و حادتر مینماید. بر ما است که در بستن راه بر حیله‌ها و دسیسه‌های دشمنان خارجی و داخلی اسلام، هشیار و بیدار و متحد و مددکار هم باشیم تا نظام طاغوتی استبداد و استعمار حیله‌گر بار دیگر و از راه دیگر بر امّت اسلامی هجوم نیاورد:«و قاتلوهم حتى لا تکون فتنه و یکون الدین کله لله»
اینجانب مصمم هستم که تحت هدایت و به یاری پروردگار، در کنار برادران مبارز و مسلمان خود و زیر پرچم واحد و نظم و سازمان متشکل انقلاب توحیدی، با ارشاد و هدایت آن مرجع گرانقدر، و تا آنجا که در توان دارم، تا پایان راه که وصال آن به آستان پروردگار است ادامه دهم. ربنا وفقنا لما تحب و ترضی، و از درگاهش مسئلت دارم که وجود ذی‌قیمت آن حضرت را برای امت و نهضت اسلامی و ملی ایران حفاظت فرماید.
«ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا وانصرنا على القوم الکافرین»
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
سید محمود طالقانی

 


پاسخ آیت‌الله طالقانی به نامه امام خمینی؛ آبان ماه 1357