علل ماندگاری انقلاب اسلامی در ایران


برگرفته از بیانات رهبرمعظم انقلاب اسلامی ( از 1368 تا 1396)
2883 بازدید

علل ماندگاری انقلاب اسلامی در ایران

عللی را که رهبر انقلاب درباره ماندگاری انقلاب به آنها اشاره می ­کنند، می ­توان به پنج شاخص کلی تقسیم کرد که عبارت اند از: "اتکا به مردم"، "اتکا به ایمان و خدا"، "اتکا به عزت ملی"، "توجه به شاخص های انقلابی بودن" و "همه جانبه بودن انقلاب".

این پژوهش به بررسی، شاخص یابی و محوربندی بیانات رهبر انقلاب درباره علل ماندگاری انقلاب و دستاوردهایی که این ماندگاری را تقویت کرده است، اختصاص دارد. شاخص ها و محورهای دسته بندی شده، از بیانات رهبر معظم انقلاب در سال های 1368 تا 1396 به دست آمده است.

رهبر معظم انقلاب، ماندگاری انقلاب اسلامی را با وجود دشمنی ­ها (راه اندازی جنگ تحمیلی، جنگ قومیّت ­ها در اطراف کشور، محاصره‌ اقتصادی، تحریم ­های شدید، تشکیل گروه‌های تکفیری در شرق و غرب کشور)، نیازمند تحلیل می­دانند و با اشاره به از بین رفتن نهضت ملی، از بین رفتن نهضت مشروطه، از بین رفتن انقلاب کبیر فرانسه و از بین رفتن انقلاب شوروی تاکید می­ کنند که انقلاب اسلامی ایران تنها انقلابی است که با دشمنان جنگید و پیروز شد و ماند.

عللی را که رهبر انقلاب درباره ماندگاری انقلاب به آنها اشاره می ­کنند، می ­توان به پنج شاخص کلی تقسیم کرد که عبارت اند از: "اتکا به مردم"، "اتکا به ایمان و خدا"، "اتکا به عزت ملی"، "توجه به شاخص های انقلابی بودن" و "همه جانبه بودن انقلاب". هر یک از این شاخص ها نیز به محورها و زیرمحورهایی تقسیم می شود.

ترسیم آرمان ها، حرکت مؤثر، حقانیت انقلاب، تاثیر شگرف و عمیق در دل­ها، ادامه دار بودن شور انقلابی و تلاش سربازگونه و همگانی از دیگر نکاتی است که رهبر انقلاب مرتبط با ماندگاری انقلاب به آنها اشاره می­ کنند.

برخی محورهای که از شاخص "اتکا به مردم"، به دست آمده است عبارت اند از: هماهنگ بودن هدف­ های انقلاب با فطرت مردم، مردمی بودن انقلاب، اعطای مردمسالاری حقیقی متکی به ایمان و آشنا کردن ملت با حقوقشان.

صبر، ایمان و استقامت، حاکمیت اسلام و ارزش ­های دینی و معنوی، توجه به کرامت انسان، ریشه گرفتن ارزش­های انقلاب از دین و ایجاد جو قرآنی در کشور از جمله محورهایی است که زیرمجموعه شاخص " اتکا به ایمان و خدا" قرار می­گیرد.

"اتکا به عزت ملی" شاخص دیگری است که از بیانات رهبر انقلاب درباره علل ماندگاری انقلاب به دست آمده است. برخی محورهایی که زیرمجموعه این شاخص قرار می­گیرند عبارت­اند از: نهادینه سازی استقلال و آزادی در کشور، رفع تحقیر شدگی تاریخی، ایجاد اعتماد به نفس ملی، گسترش کمی و کیفی خدمات به ملت، ایجاد انقلاب علمی و آوردن هنر و معارف میان مردم.

پایبندی به مبانی و ارزش ­های اساسی انقلاب، هدف‌گیری آرمان­های انقلاب و همّت بلند برای رسیدن به آنها، پایبندی به استقلال همه‌جانبه‌ کشور و توجه به ابعاد معنوی و اخلاقی، الهی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز از محورهایی هستند که در دو شاخص " توجه به شاخص ­های انقلابی بودن" و " همه جانبه بودن انقلاب" به آنها اشاره شده است.

متن کامل را می توانید در نشانی زیر مطالعه کنید :

https://www.iribnews.ir/files/fa/news/1396/11/21/1882528_680.pdf


واحد پژوهش خبری معاونت سیاسی صدا وسیما