08 اردیبهشت 1393

«جواد خان گنجه‌ای مرزدار ایرانی قفقاز» و «جمهوری آذربایجان ۲۳ سال تکاپو» در نمایشگاه کتاب


«جواد خان گنجه‌ای مرزدار ایرانی قفقاز» و «جمهوری آذربایجان ۲۳ سال تکاپو» در نمایشگاه کتاب

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ‌«جواد خان گنجه‌ای مرزدار ایرانی قفقاز» ‌می کوشد تا با ارائه اسناد و مدارک و مجموعه مقالاتی درباره این شخصیت تاثیر گذار و مبارز در تاریخ مبارزه این سرزمین با استبداد و استعمار روس، ‌ برهه مهمی از تاریخ ایران زمین را که به جدایی بخش بزرگی از قفقاز از پیکره ایران شد را به تصویر بکشد. در جریان این جدایی ایرانیان بسیاری با فداکاری جان، مال و ناموس خود به حراست از این سرزمین پرداختند. جواد خان گنجه‌ای نیز تا پای فدا کردن جان خود و خانواده‌اش برای مبارزه با روس‌ها پیش رفت و در این میان همچون نگینی می‌درخشد.

این کتاب در 182 صفحه و حاوی مقالاتی از محمد بهمنی قاجار، ‌محمد علی بهمنی قاجار، ‌دکتر رحیم رئیس نیا، ‌رحیم نیکبخت به همراه پژوهش‌ها و مقالات حسین احمدی است. همچنین در بخش ضمائم نامه‌ها و اسنادی در ارتباط با جواد خان گنجه‌ای ارائه شده است.
کتاب «جمهوری آذربایجان 23 سال تکاپو» نیز با جمع آوری مجموعه مقالاتی به بررسی روابط ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان پاره‌ای جدا شده از پیکر ایران می‌پردازد. به باور گرآورنده این اثر، این مجموعه مقالات با رویکرد علمی و مستند ضمن آگاهی بخشی به مسئولین کشور برای اتخاذ سیاستهای ملی می‌تواند بخشی از خلاء‌ پژوهشی موجود در جامعه ایران را نیز پر کند.

در این مجموعه مقالاتی از دکتر حسین احمدی، عبد الکریم آقاجانی، دکتر مجتبی برزویی، ‌ کاوه بیات، ‌محسن حکمتی، ‌دکتر کامروز خسروی جاوید، ‌ حسین دادپور، محمد سر حدچی، ‌سالار سیف الدینی، ‌مسعود عرفانیان، ‌رضا علی‌زاده نظری، ‌ المیرا کیانپور، ‌یاور عوضی و سیاوش دادگر در 373 صفحه گردآوری شده است.

این دو اثر به عنوان تازه‌های نشر موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که از 10 تا 20 اردیبهشت ماه در محل مصلای تهران برقرار است در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد.


تسنیم