13 اسفند 1392

بازنشر دو کتاب عبدالرشیدی به بازار کتاب رسید


بازنشر دو کتاب عبدالرشیدی به بازار کتاب رسید

عبدالرشیدی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اظهار کرد: کتاب «ایران در آستانه مشروطیت» دربردارنده اطلاعات مفیدی درباره اوضاع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و بازرگانی دوران مشروطیت در ایران را شامل می‌شود که آرنولد. هنری ساویج لندور آن را به رشته تحریر درآورده است.

وی افزود: این کتاب شامل سفرنامه این نقاش معروف انگلیسی به ایران در سال 1900 میلادی است که اطلاعات جذابی درباره 114 سال گذشته کشور ایران ارایه می‌کند.

عبدالرشیدی با بیان این‌که لندور با یک دوربین عکاسی از بندر انزلی به ایران آمده و با کالسکه دور ایران را گشته است، عنوان کرد: وی به شهرهای مختلف نظیر گیلان، قزوین، تهران، کاشان، اصفهان، یزد، کرمان، کویر لوت و سیستان و بلوچستان سفر کرد و در این سفر با مقامات وقت بسیاری مانند مظفرالدین شاه ملاقات کرده، همچنین با شخصیت‌های درباری و روحانیون نیز ارتباط داشته است.

وی تاکید کرد: این اثر یک ارزیابی کلی از شرایط و اوضاع ایران در زمینه‌های مختلف به مخاطبان ارایه می‌کند و با توجه به این‌که در سال 1900، دو اتفاق بزرگ شامل تحریم تنباکو و انقلاب مشروطه در ایران رخ داده، پیامدهای پیرامونی آن در این کتاب آورده شده است.

به گفته عبدالرشیدی، این کتاب فقط یکبار در سال 1902 در کشور انگلستان منتشر شده است و در آن عکس‌های جذابی از ایران وجود دارد که شاید در هیچ کتابی نباشد و من به سختی توانستم نسخه‌ای از آن را به دست بیاورم و ترجمه کنم.

وی در بخش دیگر سخنان خود از بازنشر کتاب شرح زندگی شخصی رهبر انقلاب کوبا «فیدل کاسترو» نیز خبر داد و گفت: این اثر، آخرین کتاب درباره زندگی شخصی کاسترو است که نگاه وی به زندگی‌اش را شامل می‌شود.

عبدالرشیدی ادامه داد: تاکنون کتاب‌های بسیاری درباره زندگی کاسترو نوشته شده اما تفاوت این‌جاست که بقیه کتاب‌ها را دیگران نوشته‌اند و این کتاب به قلم شخص کاسترو نوشته شده و تقریبا تمام مطالب منتشر شده در کتاب‌های دیگر پاسخ داده شده که بخشی از آن‌ها تایید و برخی رد شده‌اند.

وی با بیان این‌که این کتاب، اثری جامع درباره زندگی کاسترو است، اظهار کرد: کتاب از زندگی پدر و مادر او آغاز و تا وضعیت کنونی او را شامل می‌شود، همچنین بسیاری از مسایل پشت پرده نیز بیان شده است و تکلیف بسیاری از مطالب مورد تردید مانند ماجرای رابطه کاسترو و چه‌گوارا و رابطه او با برخی رهبران انقلاب کوبا در این کتاب آمده است. 

به گفته وی، در بخش پایانی نیز کاسترو خوابی را تعریف می‌کند که این خواب اوج نگاه شاعرانه کاسترو به خودش، انقلاب کوبا و رویدادهای دوران انقلاب کوبا است. این کتاب مجموعه‌ای از بیم و امیدها، تردیدها، نقدها، گلایه‌ها و دلخوری‌های کاسترو از خودش و جامعه است.

«فیدل‌ کاسترو» در 682 صفحه و بهای 18 هزار تومان و کتاب «ایران در آستانه مشروطیت» در 523 صفحه و بهای 15 هزار تومان (هر کدام با شمارگان یک‌هزار نسخه) توسط موسسه روزنامه اطلاعات منتشر شده است.


ایبنا