07 بهمن 1392

۱۹ بهمن‌ماه؛ جایزه کتاب سال با حضور رئیس جمهور/ اصلاح معیارهای داوری


۱۹ بهمن‌ماه؛ جایزه کتاب سال با حضور رئیس جمهور/ اصلاح معیارهای داوری

نجفقلی حبیبی، دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در گفت‌‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به اتمام داوری‌های این دوره گفت:‌ گروه‌های داوری نتایج نهایی داوری‌های خود را اعلام کرده‌ند و هیأت علمی جایزه نیز روز فردا دوشنبه 7 بهمن‌ماه نتایج قطعی این دوره را اعلام خواهد کرد.

وی با بیان این مطلب که من از همان روزهای نخست تصدی بر دبیری علمی جایزه کتاب بارها اعلام کردم که جریانات سیاسی نباید در انتخاب کتاب‌ها دخالت داشته باشد،‌ گفت:‌ در این دوره گروه‌های داوری تشکیل شد و در چند مرحله داوری آثار با دقت انجام شد،‌  نظر داوران مهم خواهد بود و هیأت علمی جایزه تلاش خواهند کرد به نظر داوران و ارزیابی آن‌ها احترام بگذارند.

حبیبی با اشاره به احتمال تغییراتی در معیارهای داوری از دوره‌های آینده گفت:  در جریان داوری‌ها گفت‌وگوهایی با داوران داشتم و از آن‌ها درباره تغییراتی در معیارهای داوری پرسیدم همگی متفق‌القول بودند که باید برخی معیارهای داوری تغییر پیدا کند و اصلاحاتی صورت گیرد،‌ بناراین پس از پایان این دوره داوران باید به صورت فیزیکی در هر گروه به بررسی معیارها بپردازند تا در صورت لزوم اصلاحاتی صورت گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از دوره آینده بخش یا بخش‌های ویژه‌ای به جایزه افزوده خواهد شد،‌  یا خیر؟ گفت:  جایزه کتاب سال از همان اولین دوره تاکنون که سی و یکمین دوره در حال برگزاری است،‌ در سه حوزه تصحیح متون قدیم‌، ترجمه و تالیف آثار منتشره رشته‌‌های مختلف را بررسی کرده است،‌  طی چند سال اخیر نیز بخش ترجمه‌ها و تفاسیر قرآن نیز به این دوره افزوده شدند. در این دوره از دوستان پرسیدم که پیشنهادی برای افزوده شدن بخش جدید دارند که تاکنون پیشنهادی ارائه نشده است.

دبیر علمی جایزه کتاب سال گفت:‌ به دنبال هماهنگی‌های به عمل آمده با ریاست جمهوری تاریخ 19 بهمن‌ماه زمان برگزاری سی و یکمین دوره جایزه خواهد بود که با حضور رئیس جمهور در تالار وحدت برگزار می‌شود،‌ هم‌چنین تلاش خواهیم کرد تا پایان هفته جاری نشست خبری این جایزه را برگزار و نظارت کمی و کیفی داوران را اطلاع‌رسانی کنیم.


تسنیم،‌