05 مهر 1397

حمایت امریکا از اقدامات ضدحقوق بشری رژیم بعث در جنگ تحمیلی


حمایت امریکا از اقدامات ضدحقوق بشری رژیم بعث در جنگ تحمیلی

مروری بر اعترافات جنگ تحمیلی

رژیم بعث عراق در طول 8 سال جنگ تحمیلی علیه ایران، یکی از ننگین‌ترین پرونده‌های نقض حقوق بشر را به نام خود ثبت کرد. این در حالی بود که امریکا و کشورهای غربی که خود را مدافع حقوق بشر در جهان معرفی می‌کردند، نه تنها در برابر اقدامات ناقض حقوق بشری صدام ایستادگی نکردند بلکه به تقویت آن نیز پرداختند. به اعتراف گروه حقوق بشر میدل ایست واچ امریکا و به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس: «امریکا از سال 1984 نقض شدید حقوق بشر توسط عراق را تحمل کرده و به این کشور استفاده‌های مالی رسانده که حق آن نبوده.» بنابر اعتراف مجله نیوزویک چاپ امریکا: «گر چه این صدام بود که جنگ علیه ایران را شروع کرد و برای اولین بار از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد ولی آمریکا و تقریباً تمامی کشورهای غرب به دلیل خصومت خود با بنیادگرایی اسلامی حاکم بر ایران، این جنایات را کاملاً نادیده گرفتند.»

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ رژیم بعث عراق در طول هشت سال جنگ تحمیلی علیه ایران، یکی از ننگین‌ترین پرونده‌های نقض حقوق بشر را به نام خود ثبت کرد. این در حالی بود که حامیان غربی صدام خود را مدافع حقوق بشر در جهان معرفی می‌کردند. عجیب‌تر آنکه همین حامیان و پشتیبانان صدام در دوران جنگ تحمیلی علیه ایران، اندکی پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران، اعتراف کردند که عملکرد صدام در طول 8 سال جنگ علیه ایران، به طور کامل ناقض حقوق بشر بوده است.

در همین رابطه، در 21 مردادماه 1369، رادیو امریکا به نقل از نیویورک تایمز رسما اعلام کرد: «عراق صاحب یکی از بدترین کارنامه‌های حقوق بشر در جهان امروز است.» رادیو اسرائیل نیز در خبری به تاریخ 9 مهر یادآور شد: «صدام...در دوران جنگ هشت ساله با ایران ثابت کرد که پایبند به هیچ‌گونه اصولی نیست.»

این نوشتار به بازخوانی اعترافات رسانه‌ها و مقامات غربی در رابطه با نقض حقوق بشر توسط رژیم بعث عراق در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

نشانه‌های نقض حقوق بشر در اقدامات رژیم بعث

چنانکه رسانه‌ها و صاحب‌نظران غربی اعتراف کرده‌اند، نخستین نشانه نقض حقوق بشر توسط رژیم بعث عراق که در دوران جنگ علیه ایران به شدت مورد حمایت دول غربی همچون امریکا، فرانسه، آلمان، انگلستان و ... بود، تجاوز به خاک ایران در 31 شهریور سال 1359 است.

گری‌سیک مشاور امنیت ملی امریکا در دوران ریاست جمهوری کارتر در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی "ان‌بی‌سی" امریکا در تاریخ 25 مرداد 1369 حمله صدام به خاک ایران را عملی غیر انسانی دانست و اظهار داشت: «تجاوز عراق به جمهوری اسلامی ایران و عملکرد وحشیانه و غیرانسانی در طول 8 سال جنگ، این نکته را به اثبات رسانده است که صدام حسین خشن و بی‌رحم است.»

مجله "عصر جدید" چاپ شوروی هم در تاریخ 9 شهریور 1360، تجاوز صدام به خاک ایران را "جاه‌طلبی" خواند و نوشت:: «صدام حسین در آرزوی بوجود آوردن یک امپراطوری نوین است که پایتخت آن بار دیگر بغداد باشد و رهبر آن خود او. همین جاه‌طلبی‌های او سبب حمله مسلحانه عراق در سال 1980 به ایران شد.»

رادیو بی‌بی‌سی نیز در 19 آذر 1369 به نقض حقوق بشر توسط صدام در حمله به خاک ایران اعتراف کرد و یادآور شد: «رژیم عراق... مسلما از نظر کارنامه‌ای که در زمینه حقوق بشر و غیره داشت خوب نبود.»

نقض حقوق بشر در حمله به افراد و اماکن غیر نظامی

از دیگر موارد آشکار نقض حقوق بشر توسط صدام، بمباران شهرها و به شهادت رساندن زنان و کودکان بی‌گناه و افراد غیر نظامی بود. رادیو اسرائیل در تاریخ 6 بهمن 1369 ضمن اشاره به موارد بی‌شمار نقض حقوق بشر توسط صدام در حمله به اماکن و افراد غیر نظامی اعلام کرد: «صدام حسین در جنگ 8 ساله ... حدود 150 موشک به سوی تهران، اصفهان، و شهر مذهبی قم پرتاب کرد و بیش از هزار نفر از اهالی غیر نظامی را به قتل رساند... فجیع‌ترین جنایات را صدام حسین با بمباران شیمیایی شهر کردنشین حلبچه مرتکب شد که طی آن پنج هزار زن و مرد و کودک جان باختند. علاوه بر این عراق چند بار علیه سربازان ایرانی در جبهه‌های جنگ به سلاح‌های شیمیایی متوسل شد.»

رادیو امریکا نیز در تاریخ 16 مهر 1369 طی گزارشی اعلام کرد: «صدام حسین قبلا نشان داده است که در نهایت بی‌رحمی عمل می‌کند و اگر منافعش را حساب کند همان‌گونه که در سال 1988 در حمله شیمیایی به حلبچه یا در جریان حملات پی‌‎در‌پی موشکی به شهرهای ایران مشاهده کردیم از هیچ اقدامی فرو گذاری نخواهد کرد و هیچ‌گونه موازین بین‌المللی یا اصول انسانی را محترم نخواهد شمرد.»

در همان برهه، "جان میجر" نخست‌وزیر بریتانیا با اشاره به اقدامات صدام گفته بود: «او مرد بی‌عاطفه و بی‌رحمی است که گروگان می‌گیرد و به مراکز جمعیت حمله می‌کند.»

رفتار غیر انسانی رژیم بعث با اسرای ایرانی

رفتار غیر انسانی و دور از موازین حقوق بشری رژیم بعث با اسرای ایرانی، یکی دیگر از صدها موارد آشکار نقض حقوق بشر توسط صدام در طول جنگ تحمیلی است که رسانه‌های غربی نیز به آن اعتراف کرده‌اند. رادیو اسرائیل در گزارشی به تاریخ 24 دی 1369 رفتار رژیم بعث با اسرای ایرانی را شاهدی بر نقض حقوق بشر توسط صدام برشمرد و اعلام کرد: «چند تن از اسیران آزاد شده ایرانی به نماینده خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته‌اند: عراقی‌ها با اسیران جنگی رفتاری وحشیانه دارند. یکی از اسیران گفته: زندان‌بان عراقی او را با مفتول و لوله آهنی مضروب ساخت و افزود در لحظه‌ای که به اسارت در آمد یک سرباز هم‌رزم او بر اثر انفجار یک دست خود را از دست داده بود ولی سربازان عراقی به جای آن‌که به کمک او بشتابند وی را به داخل گودالی انداختند و با یک گلوله به زندگیش پایان دادند.»

رادیو اسرائیل، در خبر دیگری به تاریخ 13 بهمن 1369 با برشمردن نمونه‌های دیگری از نقض حقوق انسانی توسط صدام، در مورد رفتار وحشیانه رژیم بعث با اسرای ایرانی اعلام کرد: «یک روزنامه‌نگار آلمانی به نام ادموند کوخ فاش ساخت که عراقی‌ها برای آزمایش کردن نوع تازه‌ای گاز کشنده، شماری از اسیران را که در جنگ هشت ساله به اسارت آن‌ها در آمده بودند وارد دو اطاق مسدود ساختند و ماسک‌های ضد گاز به آن‌ها دادند و گاز تازه ساخته را وارد اطاق‌ها کردند.» رادیو اسرائیل ادامه می‌دهد: «اسیران ایرانی با آن‌که ماسک ضد گاز بر چهره داشتند لحظاتی بعد به وضع فجیعی فوت کردند. زیرا گاز جدید قادر است حتی از ماسک‌های لاستیکی و فیلتر آن عبور کند و وارد ریه‌های انسان شود.»

هیات اعزامی دبیر کل وقت سازمان ملل به اردوگاه‌های اسرای جنگی هم در گزارش خود از اردوگاه‌های اسرای ایرانی در عراق نوشت: «ما در بازدیدهای خود از اردوگاه‎‌های اسرای جنگی در عراق نمونه‌های فراوانی را مبنی بر اعمال خشونت جسمانی و بدرفتاری در اردوگاه‌ها مشاهده کرده و شنیدیم... ادعاهایی که بیش از هر ادعای دیگری شنیده می‌شد عبارت بود از: ایراد ضرب به ناحیه سر با استفاده از باتوم، چماق یا کابل برای کتک زدن. تقریبا در تمامی اردوگاه هایی که مورد بازدید قرار گرفت، عده‌ای از اسرای جنگی را ملاقات کردیم که دچار اختلال شدید بینایی شده‌اند.»

حمایت آشکار امریکا از نقض حقوق بشر توسط رژیم بعث

به اعتراف رسانه‌ها غربی، امریکا که خود را مدافع حقوق بشر معرفی می‌کرد، نه تنها در برابر اقدامات ناقض حقوق بشری صدام ایستادگی نکرد بلکه به تقویت آن نیز پرداخت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گروه حقوق بشر میدل ایست واچ امریکا با توجه به نقض صریح حقوق بشر توسط رژیم بعث عراق و حمایت امریکا از صدام می‌گوید: «امریکا از سال 1984 نقض شدید حقوق بشر توسط عراق را تحمل کرده و به این کشور استفاده‌های مالی رسانده که حق آن نبوده است.»

مجله نیوزویک چاپ آمریکا نیز در گزارش ویژه خود با اشاره به نقض حقوق بشر توسط رژیم بعث، امریکا را نیز در این جریان شریک جرم دانست و نوشت: «گر چه این صدام بود که جنگ علیه ایران را شروع کرد و برای اولین بار از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد ولی آمریکا و تقریباً تمامی کشورهای غرب به دلیل خصومت خود با بنیادگرایی اسلامی حاکم بر ایران، این جنایات را کاملاً نادیده گرفتند.»


پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ چهارم مهر 1397