03 خرداد 1399

به روایت مطبوعات

همراهی فرانسه با گروهک تروریستی منافقین در دهه 60

 هاشمی رفسنجانی: مسئول جنایت هولناک منافقین، فرانسه است


رضا احدی

همراهی فرانسه با گروهک تروریستی منافقین در دهه 60

بعد از جنایت منافقین در سال 60، حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی با اشاره به نقش فرانسه در این جنایت گفت: ما از فرانسه به این آسانی نخواهیم گذشت و اگر ما هم بگذریم مردم ما و این محرومانی که جسدهای قطعه قطعه شده بچه‌هایشان را از بیمارستان تحویل گرفته‌اند و به گورستان برده‌اند نمی‌گذرند...

در سوم اسفند 1360 جنایت دیگری در کارنامه سازمان مجاهدین خلق (منافقین) ثبت شد؛ این سازمان که در آن روزها به پشتوانه قدرت‌های خارجی و از جمله فرانسه و آمریکا، اقدام به طراحی و اجرای عملیات تروریستی می‌کرد، طی یک اقدام جنایتکارانه، عده‌ای از مردم بی‌گناه را به کام مرگ کشید.

طبق گزارش روزنامه اطلاعات، فاجعه ساعت 7 و 15 دقیقه صبح در ضلع غربی پادگان عشرت‌آباد رخ داد. اعضای سازمان بمب را در زیر یک اتومبیل جاسازی کرده بودند. به گزارش اطلاعات: «این بمب بسیار قوی موقعی منفجر شد که عابران به قصد رفتن به محل کار و تحصیل خود از خانه‌هایشان خاج شده بودند و برخی از آنان در انتظار رسیدن وسیله نقلیه بودند و یا با وسیله نقلیه شخصی از آن محل عبور می‌کردند. با انفجار بمب، ساختمان‌های مجاور محل و چند اتومبیل عبوری، دچار حریق شد و عده‌ای از عابرین که نزدیک محل حادثه بودند، به شهادت رسیدند. شدت انفجار به حدی بود که عده‌ای نیز در داخل اتومبیل‌ها و در حال عبور بودند، شهید شدند.»

 

براساس همین گزارش: «عابرینی که از چند خیابان دورتر صدای انفجار را شنیده بودند، خود را شتابان به محل حادثه رساندند و بدن‌های قطعه قطعه شده قربانیان عوامل مزدور بیگانه و امریکای جنایتکار را از نزدیک مشاهده کردند و سپس به کمک مجروحین این حادثه شتافتند. چون تعداد مجروحین خیلی زیاد بود مردم آنها را به چند بیمارستان منتقل کردند که سریعاً تحت مداوا قرار گیرند.»

روزنامه اطلاعات تصاویری از شهدا و مجروحین آن حادثه تروریستی را منتشر کرد و به شرح واقعه پرداخت. یکی از غمبارترین صحنه‌ها، شهادت دختربچه‌ای 10 ساله بود. به گزارش خبرنگار روزنامه اطلاعات: «این صحنه که حاضران را در محل حادثه متاثر و گریان کرد، کتاب‌ها و کیف دختربچه‌ ده ساله‌ای بود که در کف پیاده‌رو افتاده و جسدش قطعه قطعه شده بود...»

 

در واکنش به این جنایت منافقین، حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، کشور فرانسه را که به پناهگاهی برای سازمان مجاهدین خلق تبدیل شده بود، مقصر اصلی دانست. فرانسه در آن روزها به محلی برای اجتماع و توطئه‌ی ضد انقلاب تبدیل شده بود و با حمایت از این جریان‌ها، نقش غیرمستقیمی در کشتارهای داخل ایران داشت.

حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی با اشاره به همین نقش فرانسه گفت: «جنایت هولناک دیروز در میدان عشرت‌آباد موضوعی است که به سادگی از کنار آن نمی‌شود گذشت... ابعاد جنایت خیلی روشن است که جنایت خیلی هولناک است. آنچه که دیروز از اخبار شنیدیم این است که بمبی در گوشه میدانی منفجر شده که آنجا صف اتوبوس است و اتوبوس‌های شرکت واحد هست و کارگر شهرداری هست و عابر پیاده؛ و آن هم موقع رفتن بچه‌ها به مدرسه و محیط محروم و خانه‌های مردم محروم. آنقدر جنایت هولناک است که من دیشب و حتی بخشی از آن را در تلویزیون دیدم مدتی در تنهایی گریه می‌کردم که این چه وضعی است؟! و بظاهر انسان‌هایی در دنیا پیدا می‌شوند که اینجور جنایت می‌کنند.

آن خانواده‌هایی که برای ترمیم خانه‌هایشان باید شب و روز کار کنند تا پولی پیدا کنند که فراوانند و آن خانواده‌های عزاداری که سرپرست خانواده‌شان را از دست داده‌اند و آثار تخریب چند اتوبوس شرکت واحد در کنار پارکینگ شرکت واحد... این جنایت را کی به عهده می‌گیرد؟

 

اما از نظر ما در این جنایت همه گروه‌های ضد انقلاب و محارب به عنوان عامل، مجرمند و مسئول و ریشه جنایت را هم امریکا می‌دانم و امروز فرانسه، برای اینکه این جنایتکارها امروز در فرانسه جمع شده‌اند و مشترکاً توطئه می‌ریزند... فرانسه که مرکز تجمع این جنایتکارها از قبیل بختیار، بنی‌صدر، رجوی، اویسی، ازهاری و عبور و مرور رضا پهلوی و امثال اینها که ما می‌دانیم این‌ها همه آنجا هستند و ما از فرانسه به این آسانی نخواهیم گذشت و اگر ما هم بگذریم مردم ما و این محرومانی که جسدهای قطعه قطعه شده بچه‌هایشان را از بیمارستان تحویل گرفته‌اند و به گورستان برده‌اند، نمی‌گذرند و البته فرانسه بدون امریکا کاری نمی‌کند...

 

اگرچه ما در این حوادث خسارت می‌بینیم و عزیزانمان را از دست می‌دهیم ولی برای تداوم انقلاب و برای پابرجایی حق و برای روشن شدن چهره کریه و کثیف استعمار غرب که فرانسه و امریکا منادیانش هستند و داعیان حقوق بشر که آن‌ها بمب را بدون شک در دست این‌ها گذاشته‌اند، آن‌ها هستند که این‌ها را تشویق به بمب‌گذاری می‌کنند و آن‌ها هستند که هیچگونه امکانی را برای تخریب انقلاب ما از دست نمی‌دهند.»


پایگاه  مرکز اسناد انقلاب اسلامی