10 تیر 1393

مهران قطعه‌ای از بهشت ایران زمین


مهران قطعه‌ای از بهشت ایران زمین

شاید کمتر  کسی باشد که نام مهران را حتی یکبار در زندگیش نشنیده باشد شهری که در روزهای دوران دفاع مقدس سپری برای عدم نفوذ دشمنان بعثی به این آب و خاک شده بود.

شهر مهران و مردمان دلیرش با کمک رزمندگان اسلام به عنوان سدی در برابر نفوذ دشمنان بعثی طی 8 سال دفاع مقدس قرار گرفت و لحظه‌ای قلب مهران از تپش باز نماند.

قلب مهران به عشق مردم ایران اسلامی همواره تپنده بود و در دوران دفاع مقدس این شهر دوباره متولد شد و در دهم تیرماه نام پر افتخار و آوازه‌اش سراسر کشور را درنوردید.

شهر مهران در دوران دفاع مقدس برای مدت کوتاهی در دست دشمنان بعثی قرار گرفت و در عملیاتی غرورآفرین به دست رزمندگان اسلام باز پس گرفته شد و همچنان در تاریخ دفاع مقدس به عنوان افتخار میهن ایران اسلامی می‌درخشد.

عملیات آزادسازی شهر راهبردی مهران در ساعت 22:30 دقیقه 10 تیرماه سال 65 در منطقه‌ای به گستره 175 کیلومتر مربع در دو محور جاده ایلام به مهران و جاده دهلران به مهران آغاز شد.

در این عملیات ارتفاعات حمرین و جاده‌های مهم مهران به ایلام و مهران به دهلران از تصرف و شعاع تیررس دشمن خارج شد و پاسگاه‌های مرزی و شهرهای بدره، زرباطیه برای نیروهای بعثی ناامن شد.

عملیات کربلای یک علاوه بر شهر مهران به آزادسازی ارتفاعات قلاویزان، روستاهای اطراف و شهرک‌های منصورآباد، هرمزآباد، بهروزان، قلعه ‌کهنه، فیروزآباد و فرخ‌آباد منجر شد.

علاوه بر این پاسگاه‌های عراقی تعان، محمد‌‌قاسم و دراجی نیز به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.

در این عملیات نظامی 39 گردان از یگان‌های عمل‌کننده رزمی، زرهی و مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دلاورانه با دشمن بعثی پیکار کردند.

نیروهای سپاه اسلام در عملیات آزادسازی مهران در مجموع، موفق به انهدام دو تیپ چهار و پنج گارد  عراق، تیپ‌های 433 از لشکر 17، 507، 17 کماندویی، 35، 93، 113، 71، 72 از شکر 35 و دو گروهان پیاده این کشور بین 50 تا 100 درصد شد.

همچنین در این عملیات تیپ سه گارد زرهی ریاست جمهوری، یک تیپ کماندویی ویژه، تیپ‌های 70 زرهی، 59، 51، 59 و 24 مکانیزه از لشکر 10 و گردان‌های 447، 53، 228 توپخانه، گردان شش زرهی دشمن بعثی به میزان قابل توجهی منهدم شدند.

در پایان این عملیات و با آزادسازی مهران و ارتفاعات مهم منطقه، چشم‌اندازهای جدیدی از ناتوانی در موضع آفند و پدافندی دشمن به وجود آمد که در نهایت منجر به تضعیف روحیه قوای بعثی در دیگر جبهه‌های نبرد شد.

امروز نیز مرز مهران به عنوان میزبان زائران عتبات عالیات در خدمت زوار بوده و به عنوان افتخار ایران و ایرانی در حال درخشش است.


فارس