08 تیر 1393

روایتی از زندگی ایرج رستمی در «مَه در مه»


روایتی از زندگی ایرج رستمی در «مَه در مه»

  زندگینامه‌نویسی و توصیف و ترسیم مراحل و دوره‌هایی که انسانی بزرگ و تاثیرگذار پشت سر نهاده، از دیرباز مرسوم و متداول است. 

زندگینامه روایتی مستند و واقع‎گرایانه از رویدادها و روند زندگی است که در ساختاری منظم و منسجم نگاشته می‌شود و گاه با مستنداتی مانند نامه‌ها، نوشته‌ها، عکس‌ها و... همراه است. زندگینامه‌هایی که با بهره‌گیری از زیبایی‌ها و آرایه‌های ادبی نوشته می‌شوند، جذاب‌تر، ماناتر و تاثیرگذارترند. در آثار ادبی دفاع مقدس «زندگینامه‌ها»جایگاه ویژه‌ای دارند.
 
کتاب «مَه در مِه» نگاهی به زندگی شهید ایرج رستمی، اثر «محبوبه معراجی‌پور» زندگی این فرمانده شهید دوران دفاع مقدس را که مسوول عملیات ستاد جنگ‌های نامنطم بوده، بررسی کرده است. 

اثر، حاصل گفت‌وگوهای مولف با همسر و بستگان شهید و چند تن از همرزمان ایرج رستمی است که به شیوه داستانی تدوین شده و ضمیمه‌کردن نقشه عملیاتی و عکس‌ها به جذابیت آن افزوده‎اند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
 
«... عفت با ناراحتی به او و رزمندگانی که در رفت و آمد بودند نگاه کرد و گفت: شما باید همیشه سالم و سرحال باشی! رزمندگان بدون نظم و قانون می‌جنگند؟" بی‌نظمی!؟ آن هم از همسر منظم من؟ محال است... سروان لبخند زد و گفت: ستاد جنگ‌های نامنظم از منظم‌ترین افراد خبره و برجسته تشکیل شده. نظم‌شان برای همه مثال‌زدنی است.. نامنظم؛ یعنی اینکه ضربه آنی به دشمن می‌زنند. دفاع می‌کنند و می‌گریزند...
 
...دکتر چمران لبخند زد و به خانم سروان گفت: ...شما نزدیک به یک سال است که همسرتان را ندیده‌اید. اجر شما کمتر از آقای رستمی ما نیست که شبانه‌روز می‌جنگد. خدا به شما جزای خیر دهد...»
 
کتاب «مَه در مه» اثر «محبوبه معراجی‌پور» با شمارگان سه‌هزار نسخه، قطع رقعی، 184 صفحه، مصور و به بهای 60 هزار ریال از سوی نشر صریر، وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس منتشر شده است.


ایبنا