14 شهریور 1396

نگاهی گذرا به زندگی آیت‌الله قدوسی


نگاهی گذرا به زندگی آیت‌الله  قدوسی

روز 14 شهریور 1360 آیت‌الله حاج‌شیخ‌علی قدوسی، دادستان کل انقلاب اسلامی در جریان انفجار بمب به شهادت رسید.

آیت‌الله علی قدوسی در 1306 ش. در شهرستان نهاوند در یک خانواده روحانی متولد شد. پدرش آیت‌الله ملا احمد قدوسی، در محضر آیات عظام ملاکاظم خراسانی، میرزا حبیب‌الله دشتی و میرزا محمد حسن شیرازی به مقام اجتهاد رسیده بود.
علی قدوسی که هجدهمین فرزند خانواده‌اش بود، دروس مقدماتی را در نهاوند و دروس متوسطه را همراه با علوم اسلامی در قم آموخت. وی درس خارج را نزد آیت‌الله بروجردی و امام‌خمینی و درس فلسفه را نزد علامه طباطبایی فرا گرفت. و پس از چندی با دختر علامه طباطبایی ازدواج کرد.
قدوسی در 1341 به درجه اجتهاد رسید و به تدریس در حوزه علمیه قم مشغول شد. او با آغاز فعالیت فدائیان اسلام به صف مبارزین این گروه پیوست و در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت در مخالفت با حزب توده فعالیت زیادی داشت، اما پس از شکست نهضت ملی و پیروزی کودتاچیان 28 مرداد 1332 و تا شروع نهضت امام خمینی در 1341، مشغول تکمیل دروس حوزوی بود. در 1343 با همکاری چند تن از فضلای حوزه علمیه قم از جمله مرحوم آیت‌الله ربانی شیرازی و شهید دکتر بهشتی تشکلی را برای تحرک هر چه بیشتر حوزه علمیه بوجود آورد. این تشکل در 1344 توسط ساواک شناسایی و بسیاری از روحانیون فعال آن از جمله خود شهید قدوسی دستگیر و زندانی شدند. قدوسی در مرداد سال بعد و پس از آزادی از زندان، مدیریت مدرسه حقانی را بر عهده گرفت.
وی دروس کلاسیک دبیرستانی مانند ریاضیات، طبیعی و زبان خارجه را وارد دروس حوزوی مدرسه حقانی کرد و در سالهای فعالیت خود از همراهی و همفکری شهید دکتر بهشتی بهره برد. در طول سالهای فعالیت وی، مدرسه حقانی به مرکزی برای مبارزه با شاه تبدیل شد و بسیاری از شاگردان آن به زندان افتاده و یا فراری و تبعید شدند.
شهید قدوسی در کنار مدرسه حقانی، مدرسه علمیه‌ای نیز به نام «مکتب توحید» ـ مختص خواهران و تربیت مبلغان زن ـ تأسیس کرد.
پس از پیروزی انقلاب به فرمان امام‌خمینی (ره)، مسئولیت دادستانی کل انقلاب را پذیرفت و با‌ آن که بیمار بود و همواره از ناحیه کبد رنج می‌برد، در انجام وظائف کوتاهی نکرد.
او سرانجام روز شنبه 14 شهریور 1360 در جریان بمب‌گذاری در دادستانی انقلاب، به شهادت رسید و سازمان مجاهدین خلق (منافقین) مسئولیت انفجار را برعهده گرفتند.

در پی شهادت آیت‌الله قدوسی دادستان کل انقلاب ، شورای عالی قضایی طی حکمی حجت‌الاسلام سیدحسین موسوی تبریزی رئیس دادگاه انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی را به سمت دادستان کل انقلاب منصوب کرد.