24 اسفند 1392

پروژه ویرانگر صهیونیستی علیه آرمان فلسطین


پروژه ویرانگر صهیونیستی علیه آرمان فلسطین

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری فلسطین الیوم، در مقاله ای به بررسی سفر اخیر جان کری وزیر خارجه آمریکا به منطقه پرداخت و نوشت: جنبش سیاسی که آمریکا در منطقه ما و پیرامون آن آغاز کرده با هدف از بین بردن حقوق و آرمانها و حضور ما در خاک خودمان جریان دارد. این تحرک که از سوی جان کری از طریق سفرهای دوره ای به منطقه و دیدار با مقامات سیاسی چه فلسطینی و چه اسرائیلی دنبال می شود، از اساس در راستای خدمت به منافع آمریکاست.

پرونده فلسطین همچنان فکر آمریکا را به خود مشغول کرده و دولت های این کشور نمی توانند راه حلی برای این موضوع بیابند به نحوی که آبروی خود را حفظ کنند، البته هدف آنها رسیدن به یک راه حل عادلانه برای آرمان فلسطین نیست.

آمریکا نمی خواهد اینگونه نشان دهد که بعد از این همه تلاش در پایان دادن به این پرونده شکست خورده و نتوانسته سازشی مورد توافق فلسطینی و صهیونیستی ایجاد کند. این در حالی است که تا این لحظه چنین توافقی به دست نیامده است و علت آن نیز واضح است، چرا که آمریکا خودش قبل از رسیدن به منطقه بذر عدم موفقیت را می پاشد و به این ترتیب در دیدارها نیز شکست درو می کند. این کشور دیدگاه های طرف اسرائیلی را در بررسی راه حل می پذیرد، اما اهمیتی به ملت فلسطین که مهم ترین طرف در حل این موضوع است، نمی دهد، ملتی که سرزمینش مورد تجاوز قرار گرفته و به صورت نامشروع از آن اخراج شده و از آن خواسته می شود تا از حق خود در بازگشت به این سرزمین صرف نظر کند یا در سایه حاکمیت اشغالگران زندگی کند یا دولتی بدون تمامیت ارضی داشته باشد و تمام این خواسته ها بی اعتبار است، چرا که در صورت قبول باید ملت فلسطین طبق خواسته اسرائیلی ها هیچ اراده ای برای تحرک نداشته باشد و بدون هیچ مرز یا حاکمیتی تحت اراده صهیونیست ها باشد.

این جانبداری آمریکا از دیدگاه های صهیونیستی است که تمامی تحرکات این کشور را به شکست می کشاند، کری با تلاش برای مذاکره به نیابت از اشغالگران وارد عمل شده است؛ چرا که تمامی دیدگاه های نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را در مورد چارچوب توافق مورد نظر خود قبول دارد که این اطلاعات را از طریق رسانه های وابسته به صهیونیست ها دریافت کرده  است، این در حالی است که دیدگاه های طرف فلسطینی برای وی مجهول است و تنها چیزهایی به اطلاع وی میرسد که از کانال رسانه های اسرائیلی مطرح شده باشد و رویکردهای منفی نسبت به مذاکره کنندگان فلسطین را نشان می دهد.

اتفاقی که امروز افتاد مبتنی بر همین موضوع است و دولت آمریکا می خواهد طرف فلسطینی امتیازات بزرگی را بدهد، چرا که طرف ضعیف تر است و از سوی دیگر دشمن آمریکا و اسرائیل است و ضعف تشکیلات خودگردان نیز ناشی از عوامل متعددی است که شاید بیشتر آنها رویکرد فردی این تشکیلات به مذاکرات بدون در نظر گرفتن اجماع ملی و روی گردانی از وحدت صفوف ملت فلسطین باشد، چرا که در این صورت خطرناک ترین اتفاقی که برای تشکیلات ممکن است رخ دهد این است که افکار عمومی فلسطین حتی مذاکرات را نیز رد می کنند. رد مذاکرات به معنای رد کامل هر توافق یا مبانی یا راهکار نهایی است که ممکن است از این مذاکرات بیرون آید و به از بین بردن پروژه های فلسطینی منجر شود، حتی اگر محمود عباس نیز مانند توافق اوسلو این نتایج را امضا کند، برای ملت فلسطین فرق نخواهد داشت.

آمریکا که روی 99 درصد از برگه های راه حل موضوع فلسطین دست گذاشته است، از جانبداری از اشغالگران دست برنمی دارد و به دنبال پروژه خود برای تسلط بر سرزمین و ملت فلسطین است و می خواهد تمام اینها را برای منافع مختلف خود از جمله سیاسی و امنیتی مصادره کند.  اطلاعات درز شده به برخی روزنامه های صهیونیستی در مورد طرح 9 ماده ای آمریکا برای توافق حتی اگر غیر قابل استناد باشد، بیهوده نیست، این طرحی است که پروژه نتانیاهو را در مورد یهودیت دولت اسرائیل یا ایده تبادل اراضی در راستای منافع اشغالگران اجرا می کند. آنهم در مساحتی به اندازه9 درصد از اراضی فلسطینی.
ایده انتقال مثلث فلسطینی به تشکیلات خودگردان در مقابل باقی ماندن شهرک های بزرگ صهیونیست نشین که برای رهایی از مشکلی است که صهیونیست ها آن را بمب مردم شناختی در فلسطین می دانند، نیز در همین راستا و برای رسیدن به یهودیت دولت اسرائیل ایجاد شده است. بعد از این مرحله تسلط بر منطقه غور اردن است که به این ترتیب دولت فلسطین بین دو یگان از ارتش اسرائیل محاصره می شود، اولین یگان در مرزهای فلسطین با اردن مستقر است و یگان دوم نیز در مرزهای کرانه باختری قرارخواهند گرفت.

آیا آمریکا و اسرائیل و حتی تشکیلات خودگردان که چاره ای در مقابل خود غیر از امضای این توافقنامه نمی بیند، نمی دانند که این توافقنامه ها شکست خورده خواهد بود و هرگز ثبات را در منطقه ایجاد نکرده و مسأله فلسطین را حل نخواهد کرد؟ حتی اگر اوضاع چند سالی با زور و خشونت آرام شود، بار دیگر انفجارها شاید شدیدتر و خشن تر از قبل آغاز خواهد شد.
تمامی طرح های از بین بردن آرمان فلسطین تا زمانی که ملت فلسطین متعهد به حقوق خود باشند، به شکست خواهد رسید. همه مخالفان طرح های مذاکره باید شهروندان را نسبت به خطرات اتفاقات هوشیار کنند و با تمامی ابزارهایی که در دست دارند این پروژه مصیبت بار و ویرانگر را که می خواهد  فلسطینی ها و آرمان فلسطین را از بین برد، به شکست بکشانند.


تسنیم