سخن نخست


رجایی و باهنر الگوهای دولتمردان در همه عصرها و نسل ها

در این شماره از گذرستان به بررسی زندگی دو شهید بزرگوار شهید محمد علی رجایی و شهید محمد جواد باهنرپرداخته ایم . شهیدان رجایی و با هنر با وجود آنکه دوره زمام داری آنها کوتاه بود اما نقش بسیار ماندنی و تاثیرگذاری  در تاریخ انقلاب اسلامی از خود برجای گذاشتند .
به مناسبت پاسداشت سی وسومین سالگرد شهادت این دو بزرگمرد تاریخ ایران ، مروری هرچند کوتاه بر زندگی و آثار وجودی این دو قربانی ترورکورمنافقین در پیش روی شما عزیزان قرار گرفته است.
مطالب گردآوری شده در واقع  ادای دین به شهیدان رجایی و باهنر است که در مسیر الی الله تا آخرین لحظه حیات طیبه خود از پای ننشستند .
شهید رجایی و شهید باهنر  در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سنگر مبارزه حضور فعال داشتند و بعد از پیروزی انقلاب نیز در سنگرهای فرهنگی و تصدی مسئولیت های سرنوشت ساز چون وزارت آموزش و پرورش و نخست وزیری و ریاست جمهوری ترازی از خدمت صادقانه را به جامعه و مردم ارائه کردند . آنها  در قول و فعل خود  فعالیتهای بدون چشمداشتی را به نمایش گذاشتند.
شهیدان باهنر و رجایی  با نثارخون خود، به عنوان الگوهای سترگ برای دولتمردان ایران اسلامی در همه نسل ها و عصرها  مطرح شدند. امروز برای آنکه جامعه بتواند به وحدت و هم دلی بیش از پیش دست پیدا کند، عملکرد  شهیدان باهنر و رجایی نقشه  راهنما بشمار می رود. ولایت پذیری آنها در کنار وفاداری به مردم و آرمان های انقلاب اسلامی  بیش از هر زمان دیگر مورد توجه قرار دارد.
دولتمردان امروز با تاسی از راه این شهیدان برای تعالی جامعه اسلامی کوشش می کنند تا بتوانند الگویی ممتاز از دولتمردان متعهد را به جهان اسلام ارائه کنند. این الگو با معیارهای ذیل سنجیده می شود:
1- تبعیت محض از قوانین اسلامی و اصل قرار دادن دین مداری ، اخلاق محوری و ولایت پذیری
2- تاکید بر اجرای قانون و تحقق عدالت اسلامی در همه سطوح جامعه
3- مقابله با هرگونه سلطه جویی بیگانگان و سلطه پذیری
4- حمایت از مسلمانان و مستضعفان جهان با اتکاء به مردم تحت رهبری ولایت فقیه زمان
5- ایمان والتزام عملی به آزادی های سیاسی و اجتماعی در چهار چوب قوانین اسلامی
با مروری اجمالی در مقالات و مصاحبه های ارائه شده در این شماره از گذرستان بخوبی می توان پنج اصل اساسی فوق را در زندگی شهدای بزرگوار رجایی و باهنر و شهیدان دیگری که افتخار آن را داشتند که جان خود را نثار تحقق ارمان های  دولت جمهوری اسلامی کنند ، مشاهده کرد.
به همین منظور همه ساله از دوم شهریور تا هشتم شهریورماه  به نام هفته دولت خوانده می شود تا در این فرصت ، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای دولت ، فرصتی باشد تا خدمات دولتمردان در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، به اطلاع مردم رسانده شود . نکته مهم در این رابطه آن است که عملکرد شهدای دولت درعمل موجب شده است تا مردم، کارنامه دولتها را  از هرجناح یا گروهی که باشند با رفتار و منش شهیدان رجایی و باهنر مقایسه کنند. از این جهت می توان گفت زندگی این شهدای عزیز علاوه بر الگویی برای همه مسئولین ، ترازی برای سنجش میزان خدمت گذاری در نزد مردم بشمار می رود.