05 اردیبهشت 1400

شهید شاه آبادی،‌ مبارز مخلص و فداکار


شهید شاه آبادی،‌ مبارز مخلص و فداکار

ششم اردیبهشت سالروز شهادت مجاهد شریف و بزرگ حجت الاسلام والمسلمین شهید مهدی شاه آبادی می‌باشد.

شهید شاه آبادی فرزند عارف کامل و مرجع بزرگ آیت‌الله میرزا محمدعلی شاه آبادی است.

شهید مهدی شاه آبادی در سال 1309 شمسی در خانواده‌ای که لبریز از نور عرفان بود، دیده به جهان گشود. وی از سنین کودکی تحت راهنمایی‌های پدر بزرگوارش به تحصیل دانش پرداخت و پیشرفت‌های چشمگیری نصیب خودش کرد. هنوز بیش از دو دهه از عمر شریف شاه آبادی نگذشته بود که پدرش به دیار ابدی شتافت. در همین زمان بود که شهید شاه آبادی استفاده از محضر بزرگان دین را آغاز کرده بود. شهید شاه آبادی از سال‌های نخست دهه سوم زندگی‌اش به استفاده از محضر امام خمینی همت گمارد.

هنگامی که امام خمینی پرچم قیام برافراشت، شهید شاه‌آبادی نیز همچون سربازی فداکار کمر به همراهی امام بست و در سخت‌ترین شرایط درباره قیام امام خمینی به روشنگری پرداخت.

گرچه شهید شاه آبادی برای روشنگری مردم به شهرها و روستاهای مختلف ایران سفر می‌کرد، ولی از سال 1351 هـ. ش، پس از آنکه امام جماعت مسجد رستم آباد تهران را عهده‌دار شد، این مسجد را به کانون روشنگری و مبارزه علیه رژیم شاه تبدیل کرد و توانست تأثیر بسیار زیادی برجای بنهد و بسیاری از مردم و جوان‌ها را با افکار و اندیشه‌های امام خمینی آشنا نماید.

شهید شاه آبادی در تهران فعالیت‌های فرهنگی و مبارزاتی خود را به اوج رساند و موفق شد تحولی چشمگیر در حوزه فعالیت خود ایجاد کند. به همین سبب، وی بارها دستگیر گردید و در زندان ستمشاهی تحت شکنجه قرار گرفت.

شهید شاه آبادی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در نهادهایی همچون کمیته‌های انقلاب اسلامی مسئولیت‌های مهمی برعهده گرفت و شبانه روز خود را صرف حفاظت از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن کرد.

شهید شاه آبادی مدتی نیز در سنگر نمایندگی مجلس شورای اسلامی خدمت کرد. با اینکه وی نماینده مجلس شورای اسلامی بود، به سبب عشق به جهاد و شهادت مکرراً به جبهه‌های جنگ می‌رفت  تا در کنار رزمندگان اسلام باشن. گویا ایشان پیکار در جبهه‌های جنگ را از نشستن در صندلی مجلس بیشتر می‌پسندید. به همین سبب، هرگاه کم‌ترین فرصتی به دست می‌آورد، عاشقانه به سمت جبهه‌های جنگ رهسپار می‌شد.

سرانجام، آن مبارز مخلص راه خدا، در جریان یکی از سفرهایش به مناطق جنگی به شهادت رسید و به فوز عظیم دست یافت.

متن پیام امام خمینی (س) در پی شهادت حجت الاسلام والمسلمین شهید مهدی شاه آبادی بدین شرح است :

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‌

إنا للَّه و إِنّاإلیه راجعون‌

با کمال تأسف و تأثر شهادت استادزاده محترم،  جناب حجت الاسلام، آقاى آقا شیخ مهدى شاه‌ آبادى، را به پیشگاه معظّم حضرت بقیة اللَّه، أرواحنا لمقدمه الفداء، تبریک و تسلیت عرض مى‌کنم. مبارک باد بر آن حضرت چنین فداکاران و جانبازان در راه هدف بزرگ و اسلام عزیز، که با شهادت افتخارآمیز خود ملت عظیم الشأن ایران، بویژه روحانیت عالیقدر، را سرفراز مى‌نمایند. این شهید عزیز علاوه بر آنکه خود مجاهدى شریف و خدمتگزارى مخلص براى اسلام بود و در همین راه به لقاء اللَّه پیوست، فرزند برومند شیخ بزرگوار ما بود، که حقاً حق حیات روحانى به این جانب داشت، که با دست و زبان از عهده شکرش برنمى‌آیم. از خداوند متعال براى این شهید سعید و سایر شهداى در راه اسلام رحمت در جوار خود، و براى فامیل معظّم و حضرات آقازادگان محترم شاه‌آبادى، دامت افاضاتهم، صبر و اجر عظیم خواستارم.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‌        ( صحیفه  امام فج18،ص407)

 

 

 

 


پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران