08 آذر 1400

آیت‌الله خامنه‌ای: شعار «نه شرقی، نه غربی»، بازتاب فریاد تاریخی مدرس است


آیت‌الله خامنه‌ای: شعار «نه شرقی، نه غربی»، بازتاب فریاد تاریخی مدرس است

اشاره:
به منظور بزرگداشت چهل و چهارمین سالگرد شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس، در 10 آذرماه 1360 مراسم ویژه‌ای در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار شد. متن پیش رو پیام آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس جمهور وقت، می‌باشد که به همین مناسبت در این مراسم قرائت گردید:

بسم الله الرحمن الرحیم
با درود به روح پاک شهید اسلام، سید حسن مدرس و همه شهدای حاکمیت اسلام و همه پیشتازان انقلاب اسلامی ایران
روز دهم آذرماه مصادف است با چهل و چهارمین سالروز شهادت روحانی مبارزی که در میدان دین و سیاست با شجاعتی کم نظیر به جنگ با ظلم و زور برخاست و در هولناک‌ترین ادوار تاریخ این سرزمین و در ایامی که هیچ صدای مخالفی علیه ستم و اختناق رضاخانی بلند نبود، عَلَم مبارزه را یک تنه بر دوش گرفت و در راه انجام رسالتی که برعهده داشت، زندان و تبعید و ترور و شهادت را به جان و دل پذیرفت و بدون بیم و هراس، حکومت جابر و فاجر رضاخانی را به مبارزه طلبید .
امروز که پس از دهها سال آرمان بزرگ او یعنی حاکمیت نظام اسلامی در ایران تحقق یافته و نهال استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی بالنده و بارور شده است، چهره درخشان بزرگ‌مردی که سیاست و دیانت را دو بازوی انسان کامل میدانست، بیشتر و بهتر جلوه میکند. او به حقیقت نمونه کامل استقامت و اسطوره مقاومت و یکی از درخشان‌ترین چهره‌های مبارزه در تاریخ روحانیت و سیاست کشور ما بود.
مقاومت او در برابر دیکتاتوری و ایستادگی او در برابر سیل هجوم فرهنگ خارجی و مبارزات او علیه کفر و الحاد و تلاش پیگیر او در راه استقرار احکام الهی و فداکاری او در راه حفظ استقلال و شرف ملی و مذهبی در تاریخ مبارزات دینی و سیاسی کم نظیر است.
این روحانی مبارز و این خطیب توانا و این پیکارگر راه حق و عدالت از نخستین لحظه ورود به عالم سیاست تا آخرین لحظه حیات پربرکتش زبان گویا و برنده مردمی بود که بنابه تعالیم آئین آسمانی خویش نمیتوانستند در برابر ظلم و اختناق ساکت بنشینند و دم برنیاورند، و در چنان برهوتی که قدرت‌های خارجی به دست قزاق بی فرهنگی بنام رضاخان در کشور ما ایجاد کرده بودند، تنها خروش خاموش‌نشدنی این مرد منبر و محراب بود که سکوت دهشت‌بار حاکم را می‌شکست و لرزه بر ارکان حکومت سرنیزه و کشتار رضاخانی می افکند .
مدرس به عنوان یک روحانی که از چشمه فیاض دین رهایی‌بخش و انسان‌ساز اسلام سیراب بود، در انجام تکلیف الهی و شرعی خویش که مبارزه با ظلم و فساد و اختناق را در سرلوحه احکام خویش دارد، تنها بودن را بهانه سکوت قرار نداد، و چه بسا که در بسیاری از جریانات سیاسی کشور تنها یک فریاد مخالف بود که پرده خفقان حاکم را میدرید و آن فریاد خروش دشمن‌شکن مدرس بود.
پرده سیاه ظلم را در سال‌هایی که حاکمیت رضاخان بر جامعه تثبیت میشد، چه بسیار که تنها یک چهره و یک نور از هم میدرید. چهره نورانی و مقدس روحانی آزاده و مبارزی بنام سید حسن مدرس. مدرس به حق، افتخار جامعه روحانیت بخصوص در قرن حاضر و نمونه‌ای از مقاومت جامعه روحانیت در همه زمان‌هاست. فریاد او آشناترین فریاد مخالفت با استبداد و سلطه بیگانه به گوش مردم میهن ماست، و این فریاد را قدرت‌های خارجی و عوامل سرسپرده داخلی آنها هیچگاه نتوانستند خاموش کنند و نخواهند توانست.
بیست و پنج سال پس از شهادت او به دست دژخیمان پهلوی، در سال 1341 همین فریاد بود که در حوزه علمیه قم، از سینه امام بزرگوارمان طنین‌افکن شد و در خرداد 1342 در سراسر این میهن اسلامی خواب ستمگران و طاغوتیان را برآشفت. پرچم مبارزه‌ای که شهید مدرس برافراشت هیچگاه بر زمین نیفتاد. صفیر گلوله دشمنان خدا و خلق نتوانست این فریاد الهی را خاموش کند. چراغی که شهید مدرس فرا راه روحانیت و مردم بیدار کشور ما برافروخت، هیچگاه خاموش نگردید و علیرغم توطئه‌های دشمنان اسلام و انسانیت، این چراغ روزبروز روشن‌تر و پرفروغ‌تر شد و پرده ظلمت را درید و حاکمان مستبد و وابسته را رسوا ساخت و در نهایت بساط آنان را از این مرز و بوم برچید.
مبارزه بی‌امان مدرس علیه هر آنچه غیر خدایی است، هنوز در جامعه ما ادامه دارد. راه مدرس، راه اسلام راستین است و هر آنکس که در این راه گام میزند، قطره قطره خون پاک و مطهر آن شهید اسلام را چراغ راه خویش میداند و می شناسد. خون مدرس به شاگردان و مریدان او راه پیکار با ظلم و استکبار را نشان میدهد و آرمان و سیاست او در جهت زندگی استقلالی و بدون چشم‌داشت از قدرتهای خارجی هم اکنون سرمشق و راهنمای خدمتگزاران جمهوری اسلامی است.
شعار «نه شرقی، نه غربی» که امروز در تظاهرات میلیونی مردم مسلمان و انقلابی ایران بگوش میرسد بازتاب فریاد تاریخی مدرس است. فریادی که او در دوره اوج قدرت و سلطه بیگانگان از جان و دل برکشید و جمهوری اسلامی که حکومت منتخب اکثریت قریب باتفاق مردم میهن اسلامی ماست، پاسخ شایسته و سزاواری است از سوی مردم ایران به ندای آن بزرگ‌مرد تاریخ که در راه حاکمیت اسلام جان خویش را نثار کرد، اما از آرمان اسلامی و انسانی خویش لحظه‌یی دست نکشید.
می‌گویند در آبانماه 1305 وقتی مزدوران رضاخان مدرس را ترور کردند، او با پیکری تیرخورده و درهم شکسته از روی تخت بیمارستان به فرستاده ویژه رضاخان چنین پاسخ داد:«به کوری چشم دشمنان من هنوز زنده‌ام.» و من امروز در این مجلس که به قصد گرامیداشت خاطره آن شهید اسلام برگزار شده است، به عنوان یکی از دلبستگان این انقلاب و در مقام مرید و پیرو آن روحانی بزرگوار، سخن امام عزیزمان را تکرار میکنم که:«مدرس زنده است تا تاریخ زنده است.» چرا که اگر جسم او در میان ما نیست، راه و آرمان او با ماست و در این راه میلیونها هموطن با شهید مدرس هم‌آوایند که :
«دیانت ما، عین سیاست ماست و سیاست ما، عین دیانت ما... منشاء سیاست ما دیانت ما است.»
والسلام علیکم و رحمة الله
سیدعلی خامنه‌ای، رئیس جمهوری اسلامی ایران