24 خرداد 1400

بازخوانی خطبه تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای پس از افتتاح اولین دوره مجلس


سخنرانی آیت الله خامنه ای در نماز جمعه نهم خرداد 1359

بازخوانی خطبه تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای پس از افتتاح اولین دوره مجلس

آیت‌الله خامنه‌ای: میان شهادت شیخ فضل‌الله و تشکیل مجلس و نیز پیام امام در مورد مجلس شورای اسلامی، روابط مهمی وجود دارد. امام امت می‌خواهد جامعه را در مقابل موج‌های کوبنده و تبلیغات زهرآگینی که شیخ فضل‌الله را بدار آویخت مصونیت بدهد. شیخ فضل‌الله می‌گفت‌: مجلس ما مجلس شورای اسلامی است، ولی مخالفینش می‌گفتند مجلس شورای ملی. او می‌گفت من با ملی بودن مخالف نیستم، ولی ملت ما مسلمانند و می‌خواهند که مجلس از قوانین اسلام تبعیت کند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آغاز به کار اولین دوره مجلس شورای اسلامی طلیعه نقش‌آفرینی هرچه بیشتر و بهتر مردم در نظام اسلامی بود. تحلیلگران، سیاسیون و نمایندگان مردم در واکنش به این مسئله اظهارنظرهای مختلفی کردند.

پس از نخستین جلسه رسمی مجلس شورای اسلامی یکی از این تحلیل‌ها را آیت‌الله خامنه‌ای امام جمعه وقت تهران در نماز جمعه 9 خرداد 1359 ارائه داد که بازتاب آن در مطبوعات آن دوران منعکس شد.

در گزارش 10 خرداد 1359 روزنامه اطلاعات از نماز جمعه تهران آمده است:

حجت‌الاسلام خامنه‌ای ساعت ۱۲ و ۲۰ دقیقه به ایراد خطبه‌های نماز جمعه پرداخت. امام جمعه تهران ضمن برشمردن خصائل امیرالمومنین (ع) مردم را به تقلید از آن خصائل ترغیب نمود.

وی سپس با اشاره به مسئله گرانفروشی افزود: در حالی که بیشتر مردم ما در استضعاف کامل بسر می‌برند، عده‌ای سعی می‌کنند در این بحبوحه بر نقدینه مادی خود بیفزایند که البته در این قسمت دولت لازم است با کمک سپاه پاسداران و دادگاه‌های انقلاب نگذارند این عده پول این ملت محروم را به خارج از مرزها ببرند. مردم باید سعی کنند که فقر مستضعفین بیش از این نشود و عده‌ای فرصت‌طلب از این موقعیت استفاده نکنند.

حجت‌الاسلام خامنه‌ای در خطبه دوم گفت: هفته‌ای که گذشت، هفته شروع دموکراسی واقعی بود و نمایندگان مردم برای نخستین بار جهت تعیین خط مشی آینده کشور ، به مجلس راه یافتند، اما در اینجا باید مطلبی را به یاد ملت بیاورم و آن خاطره شهادت شیخ فضل‌الله نوری است که 67 سال قبل که در راه مشروطیت کمال سعی را کرده بود، در برابر کسانی که حضور اسلام و روحانیت را در متن ارگان‌های حکومتی به حال خود مضر می‌دانستند در سنین ۷۰ سالگی در همین میدان توپخانه این عالم را بدار آویختند. که البته کسانی خون گریستند و کسانی هم دست زدند. البته کسی نگفت که او را به جرم مسلمان بودن می‌کشیم، بلکه او را ضدمشروطه‌خواه قلمداد کردند و این تجربه همیشه بوده است که هرگاه بخواهند شتابندگان به سوی حکومت عدل اسلامی را متوقف سازند او را به کهنه‌پرستی و ضدیت با آرمان‌های دمکراسی متهم می‌کنند.

امام جمعه تهران سپس افزود: میان شهادت شیخ فضل‌الله و تشکیل مجلس و نیز پیام امام در مورد مجلس شورای اسلامی، روابط مهمی وجود دارد. امام امت می‌خواهد جامعه را در مقابل موج‌های کوبنده و تبلیغات زهرآگینی که شیخ فضل‌الله را بدار آویخت مصونیت بدهد. شیخ فضل‌الله می‌گفت‌: مجلس ما مجلس شورای اسلامی است، ولی مخالفینش می‌گفتند مجلس شورای ملی. او می‌گفت من با ملی بودن مخالف نیستم، ولی ملت ما مسلمانند و می‌خواهند که مجلس از قوانین اسلام تبعیت کند.

 پس از آن حجت‌الاسلام خامنه‌ای به صفت دیگر شیخ فضل‌الله نوری یعنی عدم وابستگی به شرق و غرب اشاره کرد و گفت: در آن زمان مزدوران می‌خواستند [شیخ فضل‌الله] نوری را از خانه‌اش بربایند و اعدام کنند و در همین حال کسانی هم به او پیام دادند که به سفارت روس پناهنده شود و پیشنهاد کردند اگر به سفارت هم نمی‌روید، لااقل پرچم روس را در بالای خانه خود بزنید، ولی ایشان حاضر نشد که از یک ابرقدرت بگریزند و به دامان ابرقدرت دیگر پناه برند.

امام‌جمعه آن‌گاه گفت: حفظ متانت و اطاعت متقابل که امام از نمایندگان ملت خواسته‌اند در واقع از همه ملت خواسته‌اند. اگر امروز ما نمایندگان مجلس در مقابل یکدیگر بایستیم و جهت‌گیری کنیم، مسلما زمینه شکست انقلاب را فراهم کرده‌ایم.


روزنامه اطلاعات روز شنبه دهم خرداد 1359